Proč se říká doporučené psaní?

Datum vydání: 2. 1. 2013


Dumal jsem nad tím, proč se říká „doporučené psaní“ či „doporučená zásilka“. Bude to asi tím, že historicky byl takový dopis doporučen ke zvláštní péči při přepravě a doručování.
Další zvláštností v terminologii je to, že sice hovoříme o doporučeném psaní, ale z druhé strany o rekomandační nálepce na něm. Zde se setkává, u nás zaužívané, pojmenování doporučeného dopisu s R-nálepkou. Písmeno „R“ pochází z francouzského LETTRE RECOMANDÉE, též anglicky REGISTERED LETTER. Naše zastaralé pojmenování REKOMANDO DOPIS má původ v rakouském REKOMMANDIERT. Španělsky hovořící krajiny používají místo písmena „R“ písmeno „C“ (CERTIFICADO).
Kdysi, kdy nebylo psaní a posílání dopisů, zejména mezi jednoduchým lidem, obvyklé (snad tak do první poloviny 19.století), byla všechna psaní (či poštovní zásilky) zapisována do seznamu – zaregistrována. Od roku 1839 byly u nás doporučené dopisy opatřeny razítkem RECOMMANDIERT, v roce 1886 dochází pak k zavedení rekomandačních, tedy R-nálepek. Ve Velké Británii a jejím impériu se například v druhé polovině 19.století začaly používat zvláštní zpevněné obálky určené pro doporučené zásilky, s přitištěnou známkou, s příslušným textem a poučením (viz. přiložená ukázka).


Dnes, spolu s postupem mechanizace a automatizace poštovního provozu, jsme svědky rozmanitého zpracování a označování doporučených dopisů. To by si však zasloužilo jiné, velmi rozsáhlé pojednání.



Autor: Jaroslav Tomandl
tomandl@centrum.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz