Sovětské příležitostné telegramy
Datum vydání: 16. 3. 2015
Telegramy zajisté patří mezi filatelistický materiál, který se vyjímá na listu sbírky či exponátu. Je oblíbeným materiálem zvláště pro námětové sběratele, protože umožňuje dokumentovat skutečnosti, které jinak dokumentovat ani nelze (např. konkrétní výrobky, služby či firmy uvedené na okraji našich reklamních telegramů) nebo jde o alternativní způsob doložení akcí, kde může sběratel prezentovat svoje filatelistické znalosti. To v případě soutěžního exponátu může sehrát jistou roli v případném zisku příslušných bodů v kategorii filatelistický výzkum a znalosti.
Zaměřme nyní pozornost na sovětské telegramy označované jako příležitostné. Byly vydávány většinou k významným akcím (většinou sjezdy KSSS a sjezdy odborů, dále také např. k OH v Moskvě). Ve sbírce mám nyní jeden (obr.1), ale domnívám se, že provedení dalších bude podobné. Vytištěn je na tvrdém papíru a má velikost 205 x 285 mm.
obr.1 příležitostný telegram: 25. sjezd KSSS (formulář zkrácen) ručně dopsané evidenční číslo 11
obr.2 příležitostný telegram: 16. sjezd odborů SSSR 1977
obr.3 příležitostný telegram: 17. sjezd odborů SSSR 1982
obr.4 příležitostný telegram: OH Moskva 1980
V souvislosti s těmito (či podobnými, výše uvedené obrázky zajisté nejsou kompletní, pouze ilustrativní) telegramy vyvstávají následující otázky, a mnoho z nich zůstává v tuto chvíli bez odpovědi.
Jak to bylo ve skutečnosti s těmito telegramy? Jaká byla distribuce? Kdo je směl poslat a jak? Byly telegramy evidovány, byl určen počet formulářů na účastníka? Nepoužité formuláře měly být skartovány?
Na základě odpovědí od ruských kolegů předkládám k Vašemu posouzení tuto variantu.
Formuláře telegramu ze sjezdu strany byly určeny pouze delegátům (!?), aby je vyplnili a odevzdali k odeslání telegramu. Telegramy pak odcházely a byly doručovány standardní cestou. Je také možné, že takový příležitostný formulář mohl být vložen do obálky a odeslán z poštovního úřadu v Kremelském paláci sjezdů pozemní cestou. Zde by byla zajímavá zmiňovaná obálka opatřená mimo denního či příležitostného razítka též červeným razítkem "SJEZD", a k ní obsah - tedy zmiňovaný příležitostný formulář telegramu ze sjezdu. Nepoužité telegramy měly být skartovány.
Jaká ale byla skutečná praxe při použití těchto formulářů? Má někdo ze čtenářů či viděl někdo tento nebo podobný prošlý příležitostný telegram?
Má někdo z Vás další či jiné informace k těmto telegramům?
Za informace a spolupráci při pátrání po použití telegramů děkuji kolegovi Jaroslavu Tomandlovi.
Na závěr připojuji fotografii „Delegáti v poštovním úřadu Sjezdového paláce v Kremlu“, uprostřed na stole tabulka s nápisem „Příjem telegramů“.
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz