Zpravodaj 3/2008: Povídal jsem si s Ivanou Šárovou

Datum vydání: 6. 11. 2010


Ivana Šárová – „T.G.M. 1923“. Kniha je zaměřena na známkovou emisi Jubilejní 1923 a její přítiskové mutace k Mezinárodnímu olympijskému kongresu konanému v Praze v roce 1925 a k VIII. všesokolskému sletu konanému tamtéž o rok později.

3770a05.jpg, 30kB


Její autorka se narodila v roce 1976 ve Vyškově, kde také vystudovala vysokou školu ekonomickou. Při studiích se zabývala modelingem, kde se seznámila s fotografem Milanem Šárou. Z tohoto profesního vztahu vzniklo později manželství. Mají spolu dvě děti, šestiletou Marušku a čtyřletého Honzíka. Žijí v Praze. Paní Ivana se zajímá o filatelii, fotografii, ráda plave, cvičí jógu a svůj volný čas tráví také na zahradě. Spolu s manželem vedou reklamní agenturu a vedle toho samozřejmě fotí - černobílé akty, on jako fotograf, ona jako jeho model. Mají za sebou několik vydařených výstav, knih fotografií a také kalendářů.

Jak jste se dostala k poštovním známkám?
Známky jsem poznala díky svému manželovi, který do známek trochu investuje. Hledal emise, které byly vydané v nižším nákladu a byly současně dobře chráněné proti padělání. Těmi známkami byly právě ty jubilejní s T.G.M. z roku 1923. Nepatří tedy k zaníceným filatelistům, přesto se známkám, které nakoupil, začal věnovat. Při čtení 3. dílu Monografie československých známek – výplatní známky 1923 – 1939 si přečetl, že vzhledem ke značné dokonalosti tisku a kontroly nenalézáme u tohoto vydání tiskové vady, což se mu zdálo být nereálné. Nasbíral tedy slušnou sbírku těchto známek včetně sérií s pozdějšími přetisky, a to i ve větších celcích. To mu umožnilo tyto známky studovat a zkoumat. Určité zákonitosti – deskové vady skutečně objevil.

Kdy vznikl nápad napsat o této emisi knihu?
Když zjistil, že se i u těchto známek nacházejí nejen DV, přišel s nápadem, napsat o těchto nálezech a celé emisi knížku, která by rozšířila poznatky publikované v monografii. Protože je manžel spíše fotografem a výtvarníkem, tak jsem mu se tříděním, evidencí, měřením, počítáním známek a vším ostatním, co bylo třeba pro stanovení nějakých závěrů učinit, pomohla. Tato práce mi zabrala asi dva roky. Musím přiznat, že mě to velice bavilo. Poznala jsem spoustu zajímavých lidí a jsem ráda, že jsem mohla proniknout do světa filatelie. Některé oblasti mne opravdu zaujaly. Nespokojila jsem se jen se zveřejněním manželových nálezů, ale když bylo jasné, že se pod knihu podepíšu já, snažila jsem se, aby všechny kapitoly byly aktuální a přinesly čtenářům něco nového. Všechna fakta jsem znovu ověřovala, zpřesnila některé nejasnosti. Osobně jsem také vybrala z manželových objevů ty, které si podle mě zaslouží zveřejnit

Chystáte se napsat nějakou další knihu s námětem poštovních známek?
Ještě chystám takový malý doplněk ke knize TGM 1923. Půjde o zveřejnění dalších drobných vad, spoustu tabulek s čísly, cenami, procenty, to vše s ohledem na průsvitky, druhy papírů atd. Jinak právě pracuji na knize pro ČSOB. Bude to fotografická kniha o jejich nové budově ústředí na Radlické ulici, je to jediná administrativní budova v Evropě, která získala zlatou certifikaci LEED (jde o cenu za ekologii a šetrnost k okolí). Hned jak ji dokončím, začnu připravovat naši druhou knihu černobílých fotografií a pak teprve přijde řada na doplněk TGM 1923.

Z internetových stránek manžela jsem se dozvěděl, že jste ztvárněna na známce. Jaký je to pocit být na známce, i když není zrovna poštovní?
Velice příjemný, ale být na známce poštovní, to by bylo teprve něco!

3770a02.png, 104kB 3770a03.png, 143kB 3770a04.png, 49kB

Známku s námětem aktu z jedné naší fotografie vymyslel opět manžel, jako ochranu autorského díla. U fotografií se často diskutuje počet autorských zvětšenin, jak cenná je první zvětšenina atd. Manžel si tedy nechal navrhnout, vyrýt a nakonec i vytisknout svou vlastní ochrannou autorskou známku, kterou lepí na rub prodávané fotografie. Známka byla vydána v nákladu cca 5000 ks na normálním, kartonovém a ceninovém papíře, většina je perforovaná, 200 ks je bez perforace. Autorem rytiny je pro vás známý rytec Jaroslav Tvrdoň. Známka byla tištěna ocelotiskem z ploché desky v desetikusových listech v poštovní tiskárně cenin v Praze.

Chcete něco vzkázat čtenářům?
Ať se všem daří doplňovat své sbírky známek, a komu chybí černotisk, který je přílohou jen 200 ks mých knih T.G.M 1923, ať neváhá a kontaktuje mne, protože už jich je jen pár! Hodně zoubkovaného štěstí Vám i Vašim čtenářům.

Děkuji paní Ivaně Šárové za poskytnutý rozhovor a dodávám, že její kniha získala na světové výstavě Praga 2008 pozlacenou medaili ve třídě filatelistické literatury. Gratuluji.

3770a01.png, 141kB
Cenu paní Ivaně předal tajemník SČF, pan Jaroslav Maleček.



Na počátku roku 2005 vydal Milan Šára svou první autorskou známku. Známka byla tištěna v Poštovní tiskárně cenin Praha technikou ocelotisku z ploché desky. Tato známka je vůbec první soukromá známka vydaná v České republice. Jako podklad sloužila fotografie z knihy Milana Šáry AKTY - manželka Ivana. Rytinu vytvořil uznávaný rytec Jaroslav Tvrdoň, žák profesora Hirsche. Známka slouží především jako ochranný prvek každého autorského díla Milana Šáry - je přiložena k certifikátu o osvědčení pravosti díla - každé autorské zvětšeniny.

Kontakty pro objednání knížky naleznete na Top Art Studio

Za podívání stojí také fotograf Milan Šára

Autor: Josef Fronc
fronc@cbox.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz