Jak zařazujete Vaše známky?
Datum vydání: 15. 3. 2003
Začátečníci se jistě spokojí se zásobníky. Ty jsou velice praktické, levné, jednoduché a sbírka v nich roste, aniž by sběratele znepokojovala prázdná políčka. Známky do zásobníku zařadíte za plastické pásky a jedinou pomůckou je pinzeta. Perfektní pro děti a sběratele bez vyšších požadavků.
Klasické zásobníky nedaly firmám Leuchtturm, Facit-Visir, Linder atd., pokoj. Jakmile se trochu specializujete, tak začnete koukat na albové listy. Na trhu nacházíme albové listy s popisem, s předtištěnými listy různých zemí a období. Listy "blanco" či ilustrované, výběr je kolosální. Albové listy různých velikostí, dokonce i barev.
Zaměřme se teď pouze na ČESKOSLOVENSKO 1918 – 1939. Katalog a ceník Linder nabízí pro období 1918 – 1939, 40 – listů. Katalog a ceník Leuchtturm nabízí pro období 1918 – 1939, 54 - listů. Výborné a praktické, jenom zase vybrat pinzetu a začít zaplňovat políčka! Najednou Vás filatelie opravdu zapálí a políčka se zaplní rychleji, než jste si myslel. Ve Vašem filatelistickém obchodě Vám jeden den nabídnou zoubkování známky , co neznáte, průsvitku, co jste neznal, desková čísla, co jste dříve neviděl. Zároveň jste si koupil nový katalog a najednou konstatuje, že nejen známek Vám chybí moře, ale že Vám nestačí albové listy!
Co dělat? Přestat sbírat známky, nezaměřit se na ty odchylky? Ne, to Vám to nedá, natolik jste už filatelistou a ani zvědavost Vám to nedá. Co je za rozdíl mezi červenohnědou oproti hnědočervenou? Co je za rozdíl mezi Typ I a Typ II? Ale kam a jak to zařadit?
Máte počítač a tiskárnu? Máte čas a zájem? Jestli ano, tak jen začít! Sám používám program Microsoft Power Point. Má svislé i vodorovné pravítko. Tam můžete použít pomocné linky a velikost známkových políček si uděláte asi o 2 mm větší než známky. Když vyrobíte první políčko, potom ho jenom okopírujete tolikrát, kolikrát ho potřebujete. První tisky nové stránky je nejlepší zkoušet tisknout na obyčejný A4 papír. Povedlo se Vám to? Výborně! Teď potřebujete tvrdší papír, nejlepší je bílý a musí být specielně na známky či na fotografie. Jak graficky vytvoříte stránky, ponechám Vaší fantazii.
Další, co bude potřebovat, je řezačka na fóliové pásky a kapsy. Řezačku absolutně potřebujete, bez ní se Vám nikdy nepodaří ustřihnout rovné strany kapsiček, do nichž budete ukládat známky. Fóliové pásky a kapsy najdete ve filatelistických prodejnách, všech velikostí, typů a fabrikátů. Ty se nachází v různých variacích, barvách či průsvitné.
Jenom ještě na závěr, zdaleka nejsem hotov se svými stránkami a přesto už jich mám přes 150! To je tedy rozdíl oproti nabídkám Linder, Leuchtturm atd. A jestli někdy plánujete vystavit Vaše známky, tak zde máte perfektní začátek!
Není to jednoduché, nebudete s tím raz-dva hotoví, ale až budete, tak máte vlastní albové listy, přesně přizpůsobené Vašim požadavkům, Vašim známkám a s místem pro všechny známky! Zlomte vaz!
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz