Rarity a výstavky – co by vám nemělo uniknout - Sběratel 2011
Datum vydání: 6. 9. 2011
- Návštěvníkům veletrhu se naskýtá výjimečná příležitost prohlédnout si z bezprostřední blízkosti dokonalou kopii nejvýznamnější a nejstarší součásti českých korunovačních klenotů - Svatováclavská korunu. Originál byl zhotoven ve 40. letech 14. století na příkaz Karla IV., je zasvěcena svatému Václavovi a uložen na Pražském hradě. České korunovační klenoty ale nemají stálou expozici a mohou být vystavovány jen při výjimečných příležitostech a pouze na území Pražského hradu. Společnost Zlaté Mince – Numismatika se proto rozhodla nechat zhotovit věrnou kopii, kterou umístila do svých reprezentačních prostor v pražském Obecním domě. Jejím autorem je proslulý turnovský zlatník Jiří Urban, skleněné repliky a kompozice vzácných kamenů jsou pak dílem akademického malíře Václava Zajíca.
Svatováclavská koruna jako symbol svrchovanosti českého státu je vyobrazena také na minci 1 Kč a představuje tak i hodnotu a svébytnost české měny. Obě „koruny“ symbolizují samostatnost, nezávislost a suverenitu českého státu i jeho představitelů. Vedle kopie Svatováclavské koruny tak na veletrhu uvidíte i minci 1 Kč z ryzího zlata.
Zlaté mince, stánek č. 405
- Potkejte se „finančním pirátem z Prahy“ Viktorem Koženým! Unikátní hologram s jeho podobiznou, který měl zdobit každou akcii vydanou firmami spadající pod křídla Harvardských fondů, které ovládal, se z původních několika miliónů zachoval jen ve dvou kusech. Přijďte se podívat na sběratelskou raritu, kterou nám zanechala divoká 90. léta. „Viktora Koženého“ doprovodí malá výstava hologramů na známkách, bankovkách a dalších i netradičních materiálech, kde jsou hologramy užívány.
Muzeum cenných papírů, stůl č. 505
- Raritu, která sbližuje svět numismatiky a filatelie najdete letos na stánku České mincovny. V premiéře uvede na veletrhu Sběratel svůj mincovní dopis, který může být zajímavým dárkem i základem nové sbírky.
Česká mincovna, stánek č. 403
- Příležitostná poštovní razítka byste měli najít na stáncích České pošty, Slovenské pošty, Německé pošty, Polské pošty, Maďarské pošty a pošty Spojených národů (ale pozor, zde jen v sobotu 10. 9., kdy se na Sběrateli tradičně slaví den OSN). Na České poště nebude samozřejmě chybět nová dopisnice ke Sběrateli.
- V oběhu těžko dosažitelnou minci v hodnotě 2 EURO vydanou státem San Marino získáte zdarma při nákupu nad 1000 Kč na stánku Miloslava Nožky, stůl číslo 413
Miloslav Nožka, stůl č. 413
- Nepřehledněte výstavu Aviation Fan Clubu ve foyer. Klub sdružuje sběratele všeho, co se týká letadel, tedy propagačních materiálů leteckých společností, hlavně pohlednic, odznaků, vlajek, klíčových přívěsků a dalších sběratelských materiálů. Klub sběratelů kuriozit rovněž vydal k letošnímu Sběrateli tradiční sběratelské kalendáříky.
Klub Sběratelů kuriozit, foyer
- Výstavu bronzových odlitků sádrových modelů návrhů (a někdy i modelů samotných) a sběratelských ražeb a to včetně certifikátů a karet, které vznikly pod křídly Evropské numismatické asociace najdete u jejího stánku č. 411. K letošnímu veletrhu vydala asociace také sběratelské pohledy pro oceněné a nerealizované návrhy, které mohou návštěvníci využít pro plánované autogramiády autorů českých mincí.
ENS, stůl č. 411
- S ročním předstihem přichází firma Qarta (stánek č. 338)s připomenutím 50 výročí úmrtí malíře a rytce Maxe Švabinského. Díky zapůjčení vlastnických práv od Klubu českých filatelistů Kroměříž vydává devítibloky s kupony „Motýli naší přírody“, které mají připomenout 50 let od vydání „motýlí emise“ jejímž autorem byl právě Švabinský.
Qarta, stůl č. 338
- Nejvzácnější československé poštovní známky z let 1918 – 1939 ze své sbírky bude ve své expozici č. 112 vystavovat filatelista Ludvík Pytlíček. Sbírka Československo 1918-39 obdržela 20 velkých zlatých medailí a byla vystavena v New Yorku a v Poštovním muzeu USA ve Washingtonu. K vidění bude např. rarita Hradčany - 30 h světle fialová - čtyř blok HZ 13 3/4 : 13 1/2 (existují jen dva čtyř bloky).
Ludvík Pytlíček, stánek č. 112
- Počínaje letošním ročníkem otevíráme galerii humoristů, kteří si ve svých vtipech brali během své kariéry na mušku sběratele. Ve foyer se můžete pokochat výběrem sběratelských vtipů Jiřího Wintera – Neprakty, který je jako autor více než 35 000 kreslených vtipů zapsán i v Guinessově knize rekordů.
foyer
na stánku aukčního serveru Delcampe.net ve foyer dostanete zdarma unikátní pohlednici vydanou k letošnímu sběrateli
foyer
Neleží vám doma v šuplíku modrý Mauricius?
Velkou příležitost, jak si nechat zdarma ocenit své sbírky nebo nakoupit zlato, mince a poštovní známky přímo od 260 prodejců z celého světa, nabízí letošní veletrh Sběratel, který proběhne od čtvrtka 8. do soboty 10. září opět na výstavišti v pražských Letňanech.
Veletrh Sběratel, největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě, bude hostit téměř 260 vystavovatelů z 35 zemí, což je o 20 % více než v loňském roce. Vedle poštovních správ z ČR, Německa, Polska nebo Maďarska je určitě velkým „tahákem“ účast poštovního a mincovního úřadu Vatikán, který se ve východní Evropě bude prezentovat vůbec poprvé, stejně tak jako jeden z nejprestižnějších německých aukčních domů Felzmann. Nebudou samozřejmě chybět ani velcí vystavovatelé z oblasti numismatiky – Česká mincovna, Slovenská mincovna, Rakouská mincovna, čínská China Gold Corporation; jedni z největších německých obchodníků se zlatem - firmy Emporium Hamburg a Künker; holandský NumisCollect nebo vídeňský Rauch.
Letošní novinkou je veletrh Investor
Velkou novinkou letošního roku je představení nového veletrhu Investor – veletrhu investic do zlata, mincí, filatelie a drahých kamenů. Ne všichni návštěvníci si přicházejí na veletrh doplňovat sbírky - řada z nich chce především bezpečně investovat. A právě těm má název Investor signalizovat, že svět známek, mincí a minerálů je nejen světem sběratelské vášně, ale také stabilních investic. Své služby představí domácím investorům například americké firmy Numismatic Guaranty Corporation a PCGS, které posuzují pravost a garantují autenticitu při investicích do antických a historických mincí. V čtvrtek 8. září se pak přímo na výstavišti bude konat unikátní seminář zaměřený na sběratelství a investování do zlata, mincí a filatelie, který povedou obchodníci a sběratelé s bohatou praxí z oboru.
Oceňování sbírek opět zdarma
Pro návštěvníky bude i letos fungovat oblíbená a unikátní služba – možnost nechat si od nezávislých znalců zdarma ocenit nejen donesené poštovní známky, mince, minerály, akcie, ale třeba i figurky z Kinder vajíček. Poradenskou službu na veletrhu zajišťují autority z profesních organizací: Svaz českých filatelistů (oceňování a poradenství v oblasti filatelie), Česká numismatická společnost (oceňování v oblasti současných i historických mincí, medailí a bankovek), Minerál & Gem (minerály, drahé kameny), Klub sběratelů telefonních karet (vše kolem karet), Muzeum cenných papírů (akcie, cenné papíry) a Klub sběratelů kuriozit (vše, co se sbírá).
Novinkou je účast Puncovního úřadu, který poskytne odborné informace o ryzosti předmětů z drahých kovů a způsobech jejího stanovení. Návštěvníkům veletrhu bude zdarma určovat použitý kov, jeho „pravost", popř. orientačně ryzost doneseného kovového materiálu a šperků.
Ženy a mládež do 18 let mají vstup na oba veletrhy zdarma.
www.sberatel.info.
www.investor-fair-com
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz