Zahraniční web stránky o ČSR filatelii

Datum vydání: 2. 7. 2003


Před nedávnem psal redaktor Infofily, Zdeněk Jindra, o filateli na internetu na téma: "Filatelie na internetu zažívá dobré časy".

Autor článku informuje o spustění Infofily, o obchodní filatelii – Philashop, samozřejmě i o Japhile, o stránce SČF - Svazu Českých filatelistů a o slovenské filatelii na internetu, Filatelia.

Koncem května na to reagoval PhMr. Vladislav Beneš, kde i on stručně popisuje filatelistické magazíny B. Janíka – Japhila, L. Kunce - Philately Webpark, Z. Jindry – Infofila, popisuje stránky filatelistických obchodníků, Philashop, Filatelie Marvan, Filatelie Klim, píše o informačních stránkách SČF. Zároveň se zmínil o osobních stránkách filatelistů, kde použil moji stránku, p. Hoffmanna ze Švédska, jako příklad. Končí svůj článek slovy: "Mnoho již bylo řečeno v seriálu Filatelie a internet, ale asi by si téma zasloužilo přehlednější zpracování."

Též se pokusím přispět na toto téma, ale trochu jinak. Česká, Československá a Slovenská filatelie je malá, stejně jako filatelie Švédská. Přesto je filatelie Švédská populárnější a ve světě víc rozšířená než filatelie Československá. A to proč? Určitě záleží na tom, že informace o švédské filatelii se již po dlouhou dobu dá číst po anglicky! Vím, že to není chybou vlastní filatelie, ale poměrů, které byly v ČSR do roku 1990.

A proto si Vám dovoluji představit pár privátních zahraničních web stránek, jež opravdu propagují ČSR filatelii a možná časem zvednou její popularitu na západě.

První a jednou z nejstarších stránek ČSR filatelie, je německá stránka Gerharda Batze. Zde najdete nejen odkazy na další web stránky ČSR filatelie, ale při procházce jeho "Galerií" zde najdete nejrozsáhlejší informaci na webu o výtvarných umělcích ČSR filatelie. Začíná tvůrcem první československé známky, Alfonsem Muchou, pokračuje Maxem Švabinským, Cyrilem Boudou, Jiřím Švengsbíren, Karlem Svolinským, Josefem Lieslerem a řadou dalších umělců zvučných jmen. Informuje o řadě vynikajících rytců a propaguje české známkové rytecké školy. Tato stránka je psaná česky, německy a anglicky, tedy výborná propagace ČSR filatelie!


Další a snad ne natolik známá web stránka z ciziny, která propaguje ČSR filatelii, je pana Markka Korhonena z Finska. Pan Korhonen na své stránce informuje čtenáře o známkách Hradčany, informuje o svém exponátu "Abstempelungen von Böhmen, Mähren und Schlesien" z výstavy PRAGA 1998, a dokonce tam i najdete jeho přednášku o známkách Hradčany! Informativní, zajímavé, doporučuji!


Dovoluji si Vám též představit moji stránku, "Peters Page of Czechoslovakian stamps, 1918 – 1939". Najdete ji od minulého týdne na nové adrese http://www.phstamps.com. Na rozdíl od předchozí stránky je tato více zaměřená na historii ČSR filatelie. Najdete zde informace o zakladatelích ČSR filatelie, o jejích znalcích z doby minulé i dnešní a navíce informaci o jejich znaleckých značkách. Najdete zde informační články, překladatel katalogových čísel, Pofis – Michel – Scott, informaci o různých typech známek Hradčany, vše s ilustracemi a s mnoha scany. Zde též najdete galerii nejvzácnějších známek ČSR. Tato stránka je psaná česky a anglicky.


Než se dostanu k poslední web stránce, nejdříve krátká informace o stránkách svazů ČSR filatelie v cizině:

CPSGB - Anglická stránka svazu ČSR filatelie,
SCP – Americká stránka svazu ČSR filatelie,
ARGE - Tschechoslowakaei - Dánská web site,
ArGe Tschechoslowakei - Německá web site,
Society for Czechoslovak-Philately - Holandský svaz Československé filatelie.


Můj popis privátních zahraničních web stránek končím dosti novou americkou stránkou Knihtisk. Autor a webmaster, Dr. Mark Wilson. Samotné jméno stránky Vám napoví, o čem tato stránka jedná. Ano, jde zde o knihtisk známek Hradčany. Dr. Mark Wilson je jedním z největších fanoušků ČSR filatelie, se kterým jsem se kdy setkal. Dokážete si predstavit, že byste třeba neuměli ani slovo albánsky a začali překládat jejich filatelistickou literaturu? Nedokážete? Tak si představte, Dr. Mark Wilson se dal do překládání Monografie a další odborné literatury, aniž by uměl slova česky! Přeložil již pomalu půlku Monografie! Své překlady do angličtiny publikuje na své stránce, s ilustracemi, vše v PDF formátu, kde si to kdokoliv může přečíst. Jestli máte zájem, překlady levně prodává. Dr. Mark Wilson je též autorem anglických článků o Náchodském nálezu: "Unikátní stejnosměrné svislé meziarší Hradčany", který jsem mu pomohl přeložit a které byly publikovány na Infofile.
Web stránky Knihtisk jsou pouze anglicky, ale podle mě jsou absolutně nejlepší propagací ČSR filatelie! Navštivte tyto stránky a uvidíte kolik práce a úsilí Dr. Mark Wilson do toho dal!


Tímto končím svůj popis privátních zahraničních web stránek, jež opravdu propagují ČSR filatelii a určitě časem zvednou její popularitu na západě.





Autor: Peter Hoffmann
peter.hoffmann@swipnet.se

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz