250. výročí Královské botanické zahrady v Kew

Datum vydání: 28. 6. 2009


K oslavě 250. výročí královské botanické zahrady v Kew vydala Britská pošta 19. května letošního roku aršík se 4 známkami a soutisk 10 známek věnovaných ohroženým druhům rostlin.


1. Round-headed leek Česnek kulatohlavý (Allium sphaerocephalon)
2. Floating Water-plantain Žabníček vzplývavý (Luronium natans)
3. Lady´s Slipper Orchid Střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus)
4. Dwarf Milkwort Vítod nahořklý (Polygala amarella)
5. Marsh Saxifrage Lomikámen bažinný (Saxifraga hirculus)
6. Downy Woundwart Čistec německý (Stachys germanica)
7. Upright Spurge Pryšec tuhý (Euphorbia stricta)
8. Plymouth Pear Plymouth hrušeň (hrušeň obecná) (Pyrus cordata)
9. Sea Knotgrass Rdesno přímořské (Polygonum maritimum)
10. Deptford Pink Hvozdík svazčitý (Dianthus armeria)


1 st: Palmový skleník, Kew Gardens
1 st: Semenná banka, Wakehurst Place
81 p: Pagoda, Kew Gardens
81 p: Sacklett Crossing, Kew Gardens

Známky mají tvar čtverce o straně 35 mm, byly vytvořeny ve Studio Dempsey podle fotografií z Natural History Museum. Jsou tištěny v arších 30 x 60 známek, zoubkování 14 1/2.

Královské botanické zahrady v Kew (Kew Garden)

Zahrady v Kew mají svůj původ v exotické zahradě u Kew House založené lordem Capelem z Tewkesbury. V roce 1759 rozšířila princezna Augusta, matka krále Jiřího III., devítiakrovou zahradu kolem tohoto paláce. Sir William Chambers vybudoval pro princeznu Augustu několik zahradních zařízení, z nichž se dochovala vznešená čínská pagoda. Každá generace pak něco přidala k půvabu a zajímavosti těchto zahrad. V roce 1840 byly zahrady ustanoveny jako národní botanická zahrada. Pod vedením ředitele Williama Hookera byly rozšířeny na 30 ha, a později na 120 ha.

Kew Garden je nyní mezinárodní návštěvnickou atrakci se 132 hektary krajinných zahrad přitahujících více než milión návštěvníků každý rok. Kew Garden je místo zapsané od roku 2003 na seznam Světového dědictví UNESCO a zahrnuje přes 40 památkově chráněných budov a dalších konstrukcí včetně Palmového skleníku, Skleníku mírného pásma, Oranžérie a Pagody a také dvou starodávných budov, Domu královny Charlotty a Paláce v Kew.

Zahrady v Kew jsou ale také světově proslulou vědeckou organizací, mezinárodně uznávanou pro svou vynikající sbírku živých rostlin a prvotřídní herbáře, stejně tak jako pro vysokou vědeckou kvalifikaci svých pracovníků.

Autor: Zdeněk Töpfer

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz