Filatelie 1/2012

Datum vydání: 10. 2. 2012


Po delším čase je opět aktuální tématika týkající se určování barev známek. V článku Josefa Weissensteina o určování barev poštovních známek se dozvíme více. Článek popisuje a vysvětluje řadu pojmů z oblasti aplikované optiky (koloristika), vysvětluje barevné standardy a na konci článku nalezneme doporučené názvosloví pro barevné odstíny.

Vyhláškou MF č.383/2010 Sb. bylo rozhodnuto o vydání nových kolkových známek. Autorem je grafické studio Státní tiskárny cenin. V článku Petra Folprechta se dozvíme o jejich platnosti, o ochranných prvcích a také o situaci u kolkových známek v sousedních zemích.

Jak se projevilo jméno bývalého prezidenta Václava Havla ve filatelii? To vše mapuje článek , kde jsou informace o vydaných známkách, aršících, pamětních obálkách a pamětním listu s portrétem Václava Havla.

V novinkách České pošty najdeme informaci o nové samolepicí výplatní známce Sv. Václav s písmenkovou hodnotou A. Vyšla i nová příležitostná razítka, cenné nálepky Apost s přítiskem a také nová celinová služební obálka.

Pavel Švejnar píše ve svém článku o poštovním provozu v období ČSR a o osvobození od poštovného. Zjistíme, koho se toto osvobození týkalo, a také zde najdete i několik ukázek z poštovního provozu. František Beneš se zamýšlí na tématem analogických pohlednic (Cartes maximus).

Ten kdo sbírá známky našich východních sousedů zde nalezne emisní plán slovenských poštovních známek na rok 2012. Také zde najdeme informaci o vydání nové emise – Desková malba „Metercia z Rožňavy“.

Hádanky opět pokračují. Hynek Trnka, člen komise znalců SČF, připravil pro čtenáře hádanku z oblasti leteckých dopisů se známkami první čs. letecké emise.

Vilém Beran pro nás přeložil článek z říjnového čísla 2011 rakouského časopisu „Die Breifmarke“ na téma omylů na známkách. Velice zajímavý článek. Více takových.

Cyril a Metoděj – slovanští učitelé a patroni Evropy se na známkách objevují nejen u nás, ale i v zahraničí. Klime Popovski nám ukáže, na kterých známkách se můžeme potkat s těmito osobami, či si připomenout jejich zásluhu na první slovanské abecedě či zakladatelství slovanského písemnictví. Jejich mise má velký historický význam pro více slovanských národů.

Nechcete začít s poštovní historií? V článku zjistíme, jak obyčejná obálka ze Střední Ameriky dokáže poskytnout zajímavé informace o práci pošty.

Je tady čas anket: Anketa „Nejlepší článek Filatelie roku 2011“, výroční cena Filatelie za rok 2011, nejkrásnější česká známka roku 2011, nejkrásnější české ruční příležitostné razítko roku 2011.

Osmým pokračováním článku Motocyklový sport od Jiřího Horáka pokračujeme v informaci o motocyklové Šestidenní, dále pak o jízdách zručnosti, mototuristika, motobal, motocykly v cyklistice a další.

Vladimír Krečmer popisuje již ve třetím pokračování vzpomínky starých sběratelů (čisté nebo razítkované).

Z pera známého poštovního historika Karla Holoubka vzešla nová zajímavá publikace – Seznam revolučních přetisků 1944-45. Byla vydána vlastním nákladem, obsahuje 312 stran a stojí 500 Kč.

EXPONET hlásí – počet rámů přesáhl 4000. Přesně je to 4093. Jaké novinky se objevily na EXPONETU, to nejdete v článku Josefa Šolce.

Stejný autor se také zamýšlí nad problémem, proč nám ubývá filatelistů.

Smutná zpráva přišla ze sekce polních pošt. Zemřel její zakládající člen Miroslav Čech.

Ve dvoustránkové listárně jsou dvě PF za všechny doručené. Marcel Arbeit píše o diakritice a českých známkách. V novém katalogu Pofis ČSR I jsou nově rozlišované TD u Hradčan. Jak je to z rozlišením TD? Opět se objevily balíčky pro děti se známkami.

Filatelie 1/2012


Autor: Ing. Jiří Marko
jirka.marko@seznam.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz