Filatelie 12/2010

Datum vydání: 28. 12. 2010


Poslední číslo v roce 2010 již vyšlo, co nám přináší?

Článek Františka Beneše „Nepřepážková zoubkování emise Hradčany“. Sběratelé se k tomuto zoubkování hlásí nebo je naprosto odmítají. Jedná se o rozlišení zoubkování přepážkového, nepřepážkového či soukromého. Autor článku nás provede trochou historie, poté se dostaneme k systematickému schématu provádění zoubkování. Dozvíme se jak tato zoubkování vznikla a jak je mezi sebou rozeznat. A hlavně jak na to. V závěru se dozvíme o jejich sběratelském významu.

Tradiční série „Umělecká díla na známkách“ vyšla letos 10.listopadu. V novinkách České pošty se dozvíte podrobnosti o jejím vydání. Dále se dozvíte o nových příležitostných razítkách, nových dopisnicích s přítiskem či novém emisním plánu na rok 2011.

Do filatelie patří i statistika. Josef Chudoba nás seznámí se statistickými principy a se skutečnými náklady „Emise PČ 1919“, která vzbudila velkou pozornost našich i zahraničních filatelistů hned po svém vydání. Rozhodně stojí za přečtení. Porovnejte si matematické výsledky s údaji uváděnými v katalozích.

M. Bachratý ve svojí „Poznámce k poznámce“ vysvětluje svoje argumenty k tomu, že legenda razítka vlakové pošty Veselí nad Moravou – Devínské Jazero je v naprostém pořádku.

V poštovní historii se Jan Berr věnuje jedné vrchlabské poště, poštovní síti střední oblasti Krkonoš a jejímu postupnému rozvoji. Popisuje vznik pošty ve Vrchlabí, který se datuje na 1.září 1892.

V další části najdete obsah 60.ročníku časopisu Filatelie 2010 a výsledky 37.mezinárodní aukce PROFIL.

Kristián Tesařík versus kapitán Kaláb. Právě pan Tesařík přivedl na svět detektivního hrdinu kapitána Kalába. V článku se dozvíme činnosti pana Tesaříka (alias P.KRTEK). Zaměřil se na detektivní příběhy z oblasti filatelie, seriál „Malé dějiny pošty“ či na filatelistické minimum.

Nesmíme zapomenout ani na naše východní sousedy a tak se v další části seznámíme s novými slovenskými známkami.

Vít Vaníček navazuje na Waltera Müllera (filatelie 11/2010) a věnuje se „Plánu exponátu a titulní list ve třídě poštovní historie“. Všichni, kdo mají úmysl v této soutěžní třídě vystavovat by si tento článek neměli nechat ujít.

Někdy je těžké se v oboru filatelie dovolat spravedlnosti, ale rozsudek okresního soudu v Hradci Králové je skutečně průlomový. Dozvíme se o případu, kdy byly prodávány známky s výrazně nadhodnocenou cenou, ačkoli jejich cena byla ve skutečnosti 15x nižší. Čtěte a dozvíte se víc.

Pan Jiří John se zaměřuje na specializovaný katalog Karpatské Ukrajiny. Vydání některých známek, které vydala vláda Zakarpatské Ukrajiny lze považovat za československé, protože vyšly v době, kdy byla de jure součástí ČSR.

Jiří Horák, autor mnoha příspěvků, seznamuje čtenáře s tím, jak si ukládá svoje články i články (seriály) jiných autorů. Každý má svůj systém, ale možná se najde někdo, koho tento systém zaujal a bude ho pro svoji potřebu využívat.

Josef Šolc ještě předkládá malou poznámku k valné hromadě SČF.

Pamětihodnost Lloyd’s of London není pouze pojišťovnou, ale pojišťovacím trhem, na kterém působí různí pojistitelé. V Londýně má svoji extravagantní budovu ve finanční čtvrti City. Zaměřuje se i na pojišťování známek či celých sbírek a její připomenutí se objevuje na mnoha filatelistických vydáních.

V krátkosti se seznámíte s průběhem výstav a veletrhů:
- Glogów 2010 – Polsko - Glogów
- Portugal 2010 – Portugalsko – Lisabon
- Sindelfingen 2010
- TRAKOSCAN 2010

Vyšly nové katalogy perfinů – Bavorsko a carské Rusko.

Nesmíme zapomenout ani na novinky výstavy EXPONET.

Filatelie 12/2010


Autor: Ing. Jiří Marko
jirka.marko@seznam.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz