Filatelie 3/2010 - recenze

Datum vydání: 13. 3. 2010


Již osmým rokem vycházejí na naší Infofile recenze ve stejnojmenné rubrice. Jedná se o pouhé zveřejňování názvů článků, které spíše připomínají anotace.

V redakci jsme se domnívali, že to takto stačí. Pod poslední příspěvek se ale vytvořila diskuze, která naznačuje, že by to chtělo něco víc. Jelikož jsem poslední číslo Filatelie přelouskal od začátku do konce , tak se ochotně do této práce pouštím a čekám na možné ohlasy, zda pokračovat v původním způsobu nebo v tomto novém inovovaném.

Časopis Filatelie hodnotím v celkovém dojmu velmi kladně. Jedná se o vysoce odborný časopis. Je sice pravdou, že asi ne všichni filatelisté tam najdou to, co potřebují. Ale jelikož časopis není nafukovací, tak je zveřejňováno jen to, na co je místo nebo co uzná za vhodné redakce časopisu, případně její vydavatel.

Rozhodně je velkým plusem, že je časopis již celobarevný. Filatelie 3/2010, ale nemá povedenou obálku. Nevím jestli je to záměr, ale vytisknout přes obálku ukázku katalogu POFIS, který byl přílohou je nevhodné. Zakrývá to název časopisu a ten, kdo drží tento výtisk poprvé v rukou asi netuší ani jaký časopis si prohlíží. Pravděpodobně se, ale asi jedná o omyl, čemuž nasvědčuje i scházející text pod obrázkem. Ve filatelistickém tisku se snad poprvé objevuje na hlavní stránce něco co nemá s filateliíí nic společného - bankovky. Na druhou stranu je to opět věcí vydavatele.

Nejkrásnější ruční příležitostné razítko roku 2009. To je anketa České pošty a časopisu Filatelie a tímto příspěvkem začíná i třetí letošní číslo Filatelie. Většinu obsahu připravil František Beneš. Zamyšlení Jak dál ve známkové tvorbě? je plné otázek a doporučení na toto téma.

Novinky české pošty z pera Heleny Hodkové upozorňují na emise Veselé svátky velikonoční a Karel Hynek Mácha a jeho kraj - 200. výročí narození. Novinky české pošty upozorňují na chystanou výplatní emisy Čtyřlístek. Jedná se o první známku ČR, která se chystá výhradně ve formě sešitku a dále na novou dopisnici Postfila s přítiskem k Mezinárodní výstavě poštovních známek v Mnichově.

První chybotisk známky České republiky! je informace od Františka Beneše. Jedná se o 10 Kč známku Gratulační kytice, která má chybný tisk roku vydání 2007 místo 2006. Autor odhaduje náklad na 300 možná až 500 listů a předpokládá chybotisku světlou budoucnost. Je možné, že známka se bude prodávat za slušné peníze, ale pravděpodobně na tom nejvíce získá obchodník, který si list nechal zhotovit, i když je v příspěvku psáno, že je náklad z velké části rozebraný.

J. Brožová a Z. Pěnkava zveřejňují pro specializovaného sběratele užitečnou práci Rozlišení SL 619 - Tradice české známkové tvorby.

Jeden z nejlepších a nejzajímavějších příspěvků v tomto čísle je Kopírky útočí - aneb padělatelem snadno a rychle ve Znalecké hlídce od Františka Beneše. Tuto četbu bych doporučoval všem uživatelům Aukra a Ebay, kteří nakupují zdánlivé rarity za směšný peníz. Práce Františka Beneše shrnuje poznatky, které přináší i naše Infofila a především diskuzní portál Sběratel.com - http://www.sberatel.com/diskuse/ a rubrika Filatelie - Padělky a podvody.

Autor popisuje jakými způsoby se dají pomocí lehce dostupné kancelářské techniky padělat poštovní známky. Začíná příkladem dvojitého tisku aršíku Úmrtí A. Zápotockého 1957, Pof. A967, kde ukazuje rozdíl v ocelotisku a xeroxové kopii. Pokračuje v řádcích Žilkovaná čtyřka za třicet, kde udává již nechvalně slavný Dolní Újezd z Aukra, kde se rarity a unikáty vyrábějí doslova na běžícím páse. Popisuje jak k němu do Profilu zašli dva postarší pánové a předložili na Aukru zakoupenou neupotřebenou rakouskou čtyřkorunovou Znak na žilkovaném papíru, s přetiskem PČ 1919.

Znalec jednoznačně určil, že známka je tištěna na kopírce a jedná se o padělek! Na Aukru se záhy potom objevila další žilkovaná čtyřkorunovka z Dolního Újezdu! Poté autor uvádí internetové stránky filatelie-znamky.cz, ale bohužel nezmiňuje portál Sběratel.com, který obsahuje desítky dalších případů a informací k tomuto problému, se kterým nikdo nic nedělá!

František Beneš dále pokračuje na příkladech jakým způsobem padělat ročníkové PT a černotisky, historické pohlednice a desková čísla ČaM. Závěr Znalecké hlídky uzavírá reklama na Filatelii Hobby Praha.

Jan Plachetka se rozepisuje o 17. ročníku ankety ČP, magazínu Práva a časopisu Filatelie. Je zveřejněn i výsledný žebříček ankety spolu se získanými hlasy.

Josef Weissenstein pokračuje v Pošta českých skautů 1918 - mýty, legendy, otazníky (2). Již v prvním díle upozornil na otazníky kolem slavného telegramu, který je prý jednoznačně dodatečným výrobkem a pokračuje v popisování, jak se uměle výraběly rarity.

Pavel Aksamit předložil Zajímavé celistvosti z období měnové reformy 1953. L. Kunc upozorňuje na Dvě výstavy Oldřicha Kulhánka. Oldřich Špreňár - "Francouzský" legionář Ladislav Preininger. Námětového filatelistu osloví příspěvek Jiřího Horáka - Historie automobilových závodů. Jedná se již o třetí pokračování.

Miloslav Fencl připravil Příležitostné R-nálepky a cenné nálepky APOST v roce 2009. Rubrika Co Vás zajímá odpovídá na otázku Mají cenu moje známky s hlavou Merkura? Dotaz byl zveřejněn na filatelie.cz a několikrát řešen i na portálu Sběratel.com. Jedná se o novotisky a falza, ale i tak užitečná informace, která je určená spíše začínajícím sběratelům nebo laikům. J. Krátký zveřejnil Neobvyklá celistvost. Stanislav Kamenický - ADIDAS a PUMA - značky, které vládnou sportovnímu světu.

František Beneš - Zboží z dubnové aukce Feldman v České republice upozorňuje na tuto mimořádnou aukci, která se koná v Ženevě ve dnech 13. až 16. dubna. Kolekce obsahuje tzv. Fischmeisterovu sbírku, která obsahuje i takové rarity jako chybotisk 50/50 Doplatit, meziarší Nitra, žilkované rarity ..atd. Upozorňuje na to, že americká kvalita a obecně američané mají na stav známek jiný pohled než například Evropané. Některé historky jsou úsměvné. Například ta, jak se kočky procházejí po stole, kde jsou bez pošetky položeny jen tak žilkované 4 K a 10 K PČ 1919.

Bezplatnou přílohou pro členy klubu filatelie je katalog Protektorát Čechy a Morava. Odborná literatura navazuje především na spolupráci s firmou ALKADO a EXPONET. Užitečná je rubrika Kam za filatelií. Bez zajímavostí není ani Listárna.

V čísle opět schází seznam obchodníků a nově není ani tradiční zásilková služba. Po odborné stránce je časopis na úrovni, ale myslím si, že začínající sběratel v něm nic nenajde a nemá se jak chytnout. V tomto stylu si posteskla i jedna členka KMF, která právě proto Filatelii neodebírá.

V závěru otázka pro naše čtenáře jestli mají takovéto podrobné recenze smysl a zda jsou hodnotným přínosem naší Infofily. Podle toho budeme ve vydávání pokračovat.



Autor: Zdeněk Jindra
ZdenekJindra@infofila.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz