Filatelie 6/2010

Datum vydání: 26. 7. 2010


Sbíráte či se zajímáte o poštovní formuláře? Pak si určitě musíte přečíst první díl „Frankované poštovní formuláře“ rakouského a uherského původu po 28.říjnu 1918 od Karla Mezery. Dozvíte se o poštovních vzorcích, poštovních tiskopisech a dalším. V další části je pojednáno o listovních zásilkách, cenných psaních, krabicích a povozné poště.

V novinkách české pošty jsou nové výplatní sešitky – 150 let Alfons Mucha, společné vydání s Lucemburskem – 700 let od nástupu Lucemburků na český trůn, Dětem – Helena Zmatlíková, Krásy naší vlasti (Klatovy a Štramberk), dále nové cenné nálepka Apost a příležitostné R-nálepky.

František Beneš nás ve znalecké hlídce informuje o trojnásobném padělku smutečního aršíku Zápotocký. Jan Kypast zase o dělených známkách na celistvostech 1918 – 1919.

Aršík 1950 – další poznatky, tak to je článek od Jaroslava Čtvrtečky, konkrétně o aršíku Pof. č. A564. Specializovaní sběratelé ocení další zjištění informace, protože vysoký počet ocelotiskových desek a množství variant knihtiskového nápisu tvoří dlouhou řadu variant.

Československé letecké dopisy první emise byly dlouho považovány za vzácnost. Hynek Trnka se věnuje této klasifikaci celistvostí aby tak přiblížil všem zájemcům základní orientaci v této obtížné problematice.

Nové tvůrčí možnosti a výzvy ve filatelii. Kongres FIP v Bukurešti před dvěmi lety nastal zlom. Byly přijaty modernizační prvky, které se týkají výstavních tříd tradiční filatelie a poštovní historie. Další podrobnosti si můžete přečíst v článku Lumíra Brendla.

Vladimír Feldmann píše o němčině a dalších germánských jazycích a jejich výskytu na známkách (světové strany v přívlastku).

Šesté pokračování „Historie automobilových závodů od Jiřího Horáka nás zavede na okruhy velkých cen (1988) a pojednání o devadesátých létech.

Poštovní knížky, resp novoroční poštovní knížky, jsou publikace kalendářového charakteru. Jaké druhy poštovních knížek jsou, tak to se dozvíte v článku Pavla Hauznera.

Soukromé poštovní známky v Litoměřicích. Ve vzpomínce Milana Ptáčka na Eduarda Hofera se dozvíme o Hoferových známkách, které vydal před bezmála 140 lety.

V další části se seznámíme s usnesením 11. schůze předsednictva SČF.

V odborné literatuře se dozvíme o měsíčníku MICHEL-Rundschau a katalozích MICHEL (Střední Evropa, Německo, Střední Amerika a Čechy a Morava.

Za přečtení stojí zamyšlení Josefa Šolce – „Pomůžeme analogickým pohlednicím?“ a dále jeho informace o virtuální výstavě EXPONET.

Národní komisař, J.Cacka, nás informuje o výstave ANTVERPIA 2010.

Tradiční anketa o nejlepší článek roku a Výroční cena Filatelie za rok 2009 zná své vítěze.

Ten kdo se specializuje na známky ČR, tak si jistě přečte článek Františka Beneše o zajímavostech na nových sešitcích.

Filatelie 6/2010


Autor: Ing. Jiří Marko
jirka.marko@seznam.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz