Filatelie 7/2011
Datum vydání: 23. 7. 2011
Máme tady první letní číslo (7/2011), co nám přináší. Mnoho zajímavostí. Tak se začtěte a vybírejte.
Další částí, tentokrát čtvrtou, pokračuje článek Františka Beneše Rudolf Gilbert: 115 a 90. Tentokrát je jeho obsahem obžaloba z pera Ervina Hirsch, kterou napsal krátce po 2.sv. válce a ta obsahuje 6 oddílů. Rozdělení do oddílů bylo proto, že každý obsahoval samostatný úsek jeho činnosti.
Novinky české pošty přináší nové emise: 100 výročí od prvního veřejného letu Jana Kašpara, Zvířecí mláďata – Křeček polní, ME ve floristice EUROPA CUP 2011.
Byly vydány nové dopisnice (Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR). Vyšly nové R-nálepky s čárovým kódem a nové cenné nálepky APOST.
Co nám nabídne Česka pošta ve 2.pololetí 2011. Více v krátkém článku Břetislava Janíka na straně 7.
Velkého zájmu se těší pamětní listy ČP a objednávky stoupají. Plán na tento rok byl popsán v minulém čísle (6/2011).
Znalecká hlídka nás zavede do období 2.sv. války (Protektorátu) Řeč je balíkové připouštěcí známce a jeho padělku na balíkové průvodce. František Beneš popisuje hlavní znaky padělku, zručný filatelista jistě padělek pozná, protože jde o běžný padělek popsaný v literatuře a rozpoznatelný na první pohled. Více v článku s ukázkami na stranách 8 a 9.
Petr Folprecht se v článku zaměřil na přítisk Červený kříž 1920 na známkách Hradčany. Popisuje dvojité a trojité tisky známek, makulaturní tisky, dvojité tisky přetisku. Zajímavá je ukázka přítisku typu C, který na známkách nebyl použit. U něj se vyskytují části archů se dvěma krajními sloupci bez přítisku.
Dvojice Jiřík Bejsta a Petr Gebauer popisuje ve třetí části optimalizaci poštovní sítě České pošty. V úvodu nás seznámí s konkrétní realizací v Dolních Měcholupech a v Uníně u Tišnova. V dalším dějství se popisuje počet nových VM I a VM II, jejichž počet klesá v závislosti na jednotlivých měsících. V další části nejdete přehled pracujících Partnerů, otevřených 1.6.2011. Na to, jaký osud bude mít reforma pobočkové sítě si musíme počkat, protože nové vedení České pošty ho bude Projednávat. Projekt je dočasně zastaven.
Druhým pokračováním je článek Lubora Kunce o rakousko-uherské polní poště v Albánii. Podrobně rozebírá rakousko-uherské útvary a jejich polní pošty včetně jejich přehledného seznamu. Příběh z válečné Albánie končí v letech 1918-19, kdy se českoslovenští vojáci všech armád vrátili domů. V závěru článku blahopřeje autor sekci polních pošt k jejímu desátému výročí založení. Hodně zdaru.
Jiří Horák popisuje neodhalený omyl ve výplatném, kdy poštovním provozem prošla zoubkovaná nálepka s propagací firmy Ford bez uvedení ceny a státu. Vzhledem k mechanizací zpracování v poštovním provozu lze jen těžko objevit takový dopis, pokud by něčím jiným nevyhovoval.
František Beneš přináší informaci o nových katalozích POFIS, které vyšly nebo se chystají na trh s popisem již zjištěných doplnění a úprav. Protože příručky POFIS nevycházejí každý rok, je nutné přinášet nová zjištění průběžně. Pozorně studujte, čtěte a svá zjištění posílejte na adresu redakce.
K novinkám Slovenské pošty patří emise Historická vozidla a nové slovenské dopisnice – Bratislavské sběratelské dny 2011.
Jiří Horák uvádí druhou část článku o motocyklovém sportu, tentokrát o historii silničních závodů. Popisuje, jak se závody jezdily a hlavně na čem se jezdilo a také jaké se na známkách objevily závodní motocykly.
František Hamr doplňuje článek z F 3/2011 o Poštovní spořitelně po 28.říjnu 1918. Uvádí některé zajímavosti pro sběratele. Více v článku na straně 33.
Jaroslav Rubišar končí desátou částí seriál o otiscích výplatních strojů. Tentokrát jsou zde ukázky z oboru strojírenství, mezinárodní přepravy, finance a mezinárodní obchod. Exponát VO nebyl, ale na EXPONETU je k dispozici exponát Ivana Leiše (příručka Výplatní otisky z roku 1991).
Stanislav Kamenický nás seznámí s NIKÉ – okřídlenou bohyní vítězství a s tím, jak se dostala na známky a stala se symbolem kopané.
Karel Mařík ukazuje dvě pohlednice se zajímavým razítkem polní pošty. Jedná se skutečně o první razítko rakousko-uherské polní pošty. Více v krátkém článku na straně 37.
V dubnu 1985 zrušila ČP používání doplatních známek. Josef Šolc konstatuje, že doplatní známky jsou plnohodnotným sběratelským oborem. Určitě se vyskytují ve sbírkách každého filatelisty. Definitivní zrušení platnosti doplatních známek je k 30.6.1988.
V červnu 2011 vyšla známka k výročí popravy českých pánů na Staroměstském náměstí. Stejný záměr připomínat výročí měl i nakladatel Tuček, když krátce po vzniku ČSR vydal sérii přítisků na dopisnicích. Ukázku najdete na straně 39.
Jaroslav Kučera poslal do redakce časopisu řadu svých povídek. První dvě s názvy „Filatelistou – tak trochu z donucení“ a „Stal jsem se filatelistou“ najdete v tomto čísle. Další povídky vyjdou zase příště. Můžeme se těšit na setkání s padělky.
Najdeme zde informace z odborných zpravodajů: Poštovní nálepky, Celiny. Vyšly rovněž nové katalogy MICHEL a samozřejmě nechybí vyhodnocení soutěže z minulého čísla (Nejlevnější a nejnovější odzkoušená známka se značkou RG a odzkoušená známka jiné země než ČSR, SŠ a pČaM. Připravena je nová hádanka, ukázka známky 15/24 Kč - Letecké přetiskové provizorium 1949, světle modrý přetisk – jedná se o padělek či ne?
Pan Svoboda, juryman a národní komisař, nás informuje o výstavě GLOGÓW 2011 a Josef Šolc o novinkách na EXPONETu. Dva exponáty Františka Beneše získaly zlaté medaile.
Na straně 45 je Usnesení z mimořádné schůze předsednictva SČF z 28.5.2011.
Milan Štěpánek přináší krátkou informaci o „Novém typu vlakového razítka.“ Jedná se skutečně o nový typ? Posuďte sami.
V závěru ve třístránkové listárně najdete zajímavé a pozitivní zprávy našich čtenářů. Dozvíte se o padělcích desetikorunových známek Čtyřlístku, o ručním vyznačení výplatného, o nové knize Vítězslava Houšky – Karel Čapek a TGM, o budoucnosti filatelie a úbytku členů SČF. V závěru najdete poděkování za pochvalné řádky o časopisu Filatelie.
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz