Podezřelá razítka v ČSR v letech 1918 – 1939
Datum vydání: 20. 6. 2023
Ve své filatelistické praxi se již léta zabývám sbíráním celistvostí vlakové pošty od vzniku republiky po konec platnosti emise „Hradčany“. V tomto kratičkém článku se snažím vyvolat širší diskuzi ohledně používání všech poštovních razítek, tedy nejen vlakových, v daném období, která jsou „tak trochu podezřelá“. Po „převratu“ se nezřídka setkávám s použitím buď přímo padělaných razítek (těch není mnoho), nebo razítek sice pravých, ale použitých v době, kdy to technicky nebylo možné, či byla evidentně použita z ochoty, a to většinou na celistvostech ofrankovaných nesmyslnými kombinacemi známek ke škodě filatelistů.
Tato problematika je samozřejmě známá mnoho desítek let, o čemž mohou hovořit naši znalci či široká filatelistická veřejnost zabývající se razítkářstvím nebo obecně celistvostmi v tomto období.
Napadlo mě, zda by nebylo možné vytvořit webové stránky, kam by mohli filatelisté umístit celistvosti, o nichž by měli pochybnosti o pravosti buď známek, či razítek nebo celé celistvosti, tak aby se k tomu mohli vyjádřit i ostatní a třeba zkušenější filatelisté. Web by si nekladl za cíl rozhodovat o pravosti razítek, ale mohl by ukázat uživatelům, že některá razítka byla zneužita k razítkování filatelistických celistvostí, tak aby zpozorněli při nákupu celistvosti s těmito razítky.
Pro zajímavost zde uvádím celistvost, která se nedávno objevila na našem trhu. Nutno dodat, že prodávající velice korektně celistvost popsal, na celistvosti je tužkou napsáno, že podle prodávajícího jde o padělek, což frankatura známkou 10 haléřů a 20 haléřů Hradčany stříhané! zcela jednoznačně dokazovala. Bylo použito razítko vlakové pošty CHEB – PLZEŇ – PRAHA Č.S.P. 82a s datem 30.VIII.20. Razítko bylo zřejmě antedatováno, protože bylo uvedeno do provozu až v roce 1921. Takže jde o kompletní falzum, které není sice nebezpečné pro zkušeného sběratele, i když bylo prodáno za docela vysokou částku. Pokud ale uvážíme, že někdo odstraní tužkou psané upozornění o falzu, může za tuto „vzácnost“ z řad začínajících filatelistů vyplatit částku v tisících korun.
Sám si již netroufám na založení a vedení takového webu, proto publikuji na Infofila.cz v Hlídce sběratelů. Budu vděčen za každou zprávu na toto téma na mou adresu milanstepek@seznam.cz. Následně připravíme varování sběratelům.
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz