Poštovní razítka – čtrnáctá část

Datum vydání: 29. 5. 2014


Poštovní razítka všeho druhu a námětová filatelie, to patří nerozlučně k sobě. Pokud se nový sběratel rozhodne pro námětové sbírání a vybere si nějaký, jeho srdci blízký námět, začíná obvykle se sbíráním poštovních známek. S prohlubováním znalostí o svém námětu časem dospěje k tomu, že mimo poštovních známek se začne zajímat o další filatelistický materiál, jako jsou celiny, celistvosti, poštovní razítka, atd. V tom momentě pochopí, že poštovní razítka nabízí mnohdy to, co pro svůj zvolený námět na poštovních známkách nenalezne. Poštovní razítka nabízejí cenné informace, od nejzákladnějších v textu a obrázku razítka, až po dokumentaci skutečností pomocí vhodných celistvostí.

Pokud námětový sběratel tvoří tematický exponát, řídí se zásadami platnými pro tematické exponáty, a v tom smyslu využívá i poštovní razítka, nejlépe na celistvostech, případně na výstřižcích spolu s poštovní známkou. Ve vlastní sbírce, která se nevystavuje, se však meze nekladou (i samostatný výstřižek razítka může mít ve svém zásobníku nebo albu).

Podívejme se nyní na několik ukázek razítek, které mohou být pro námětového sběratele zajímavé. Nejsou to jen současná poštovní razítka, ale též razítka z předznámkového období (OBR.č.1a+1b+1c+1d – tato čtveřice razítek, z toho jednoho předznámkového, může být součástí exponátu k historii Bratislavy), nebo i razítko typu Maltézský kříž (k cirkevní tematice), kterým se znehodnocovaly první známky světa (OBR.č.2).


Obr. 1a


Obr. 1b


Obr. 1c


Obr. 1d


Obr. 2

Všímejme si nejen náměty příležitostných (OBR.č.3), ale i strojových propagačních razítek (OBR.č.4). Mohou nám poskytnout mnohé informace, které do námi zvolené témy vhodně zapadá.



Obr. 3


Obr. 4

Mnohdy nelze vytrhnout poštovní razítko z celistvosti. Pouze kompletní celistvost splní svoji dokumentační roli (OBR.č.5). Na rozdíl od celistvosti československé polní pošty na Slovensku v roce 1919 by pouze razítko POZSONY (i když se správným datem událostí) nedokázalo tyto události dokumentovat (osvobození Slovenska z maďarské okupace po rozpadu Rakousko-Uherska).


Obr. 5


Autor: Jaroslav Tomandl
tomandl@centrum.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz