Poštovní razítka – patnáctá část

Datum vydání: 12. 5. 2015


Stačí jen malé poohlédnutí se zpět, k zatím čtrnácti částem našeho povídání o poštovních razítkách, a je nám jasné, že se jedná o obrovskou sběratelskou příležitost, kterou nám nabízí několik staletí poštovního provozu a s ním neodmyslitelných poštovních razítek.

Všimněme si i různost přístupu sběratelů k poštovním razítkům v jednotlivých filatelistických oborech.

Celé předznámkové období filatelie je vlastně jen o poštovních razítkách (OBR. č.1 – předznámkové razítko Trnavy na Slovensku).


Obr. 1

Rovněž obor poštovní historie je o poštovních razítkách. Vždyť například takové polní pošty ve válce jsou jen a jen o razítkách (německá polní námořní pošta z boxerského povstání v Číně – OBR. č.2).


Obr. 2

Aerofilatelie bez poštovních razítek a doplňujících kašetů by nebyla tím oblíbeným oborem, kterým dnes je (OBR. č.3). A to se netýká jen tzv. prvoletů, ale celé éry letů vzducholoděmi, nebo katapultových letů z transatlantických parníků do cílového přístavu parníku, přičemž katapultované letadla urychlovala doručení poštovních zásilek (OBR. č.4)


Obr. 3


Obr. 4

Díky transitním poštovním razítkům můžeme identifikovat pouť poštovní zásilky, jako je tomu v případě přiložené dopisnice z Indie do Řecka, přes Suezský kanál (OBR. č.5 – razítko SUEZ)


Obr. 5

Celistvosti s kašety pořizovanými pro poštovní provoz mnohdy poskytují filatelistický materiál, který jinak pro danou příležitost neexistuje. Příkladem může být zásilka z Cookových ostrovů, kdy kašet otištěný poštou Rarotonga připomíná přistání amerického raketoplánu Apollo 13 v Tichém oceánu nedaleko ostrovů (OBR. č.6).


Obr. 6

O významu poštovních razítek pro námětovou filatelii jsme již hovořili.

Za zmínku určitě stojí i netradiční sběratelský směr – sbírání a hodnocení dobře centrovaných poštovních razítek (OBR č.7).


Obr. 7

Stačí si ťuknout na internetu a o společnosti BCCC se dozvíte více http://www.jeffhayward.com/bccc/. Náš autor zajímavých článků, nejen o Kolumbovi, pan Ing. Emanuel Lukeš z Plzně, pozval prezidenta této severoamerické společnosti pana Donalda J. Landise v roce 2008 do Prahy, a ten navštívil Světovou výstavu Praga 2008. Před časem pojednal v jejich bulletinu o hezky umístěných razítkách na první československé emisi Hradčany.

Kdybychom se rozhlédli po sběratelském světě, určitě objevíme i další zajímavé přístupy k poštovním razítkům.

Autor: Jaroslav Tomandl
tomandl@centrum.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz