Nabídka našeho eshopu

Zásobník na známky Leuchtturm - COMFORT S64 - A4 - 64 stran - černé listy

Zásobník na známky Leuchtturm - COMFORT S64 - A4 - 64 stran - černé listy

  • Cena: 1116 Kč

Pozor na originální razítko IGLAU 1 – Jihlava

Přítel a velmi aktivní kolega filatelista mě upozornil na internetovou aukci, kde se prodávalo originální razítko IGLAU 1 – Jihlava - 5d.

Pozor na originální razítko IGLAU 1 – Jihlava

Uvedená aukce byla s popiskem: „Protektorátní originální poštovní razítko IGLAU (Jihlava) s možností změny data. Vhodné pro filatelisty i jiné sběratelé.“

Pozor na originální razítko IGLAU 1 – Jihlava

Vhodné jistě i pro jiné účely, které nemusíme čtenářům sáhodlouze vysvětlovat. Byl jsem si jist, že jsem o tomto razítku již něco četl, a tak jsem pátral kde. Narazil jsem zatím pouze na článek o padělcích těchto razítek od Ing. J. Weissensteina z Filatelie 1975 – str 211 – 7 číslo. Kolega Weissenstein předložil čtenářům článek s názvem Padělky razítek jihlavských pošt.

Dovolte abych citoval důležité řádky z tohoto článku: „II. Druhý padělek je již typicky filatelistický. Je to dvojjazyčné československé razítko II. Typu JIHLAVA 1 – IGLAU 1, rozlišovací písmeno 1b. Vyskytuje se na celkových padělcích leteckých celistvostí, obsahující falza leteckých známek I. vydání. Nastavené datum na razítku je 4. I. 21-16, tedy rok 1921. Falzátor opomněl základní fakt, že razítka II. typu byla poštám dodávána teprve roku 1924. Zajímavá je však skutečnost, že inkriminované razítko je ve všech detailech schodné s originálem.“

Kromě toho autor popisuje i několik dalších padělků jihlavských razítek. Bohužel v tomto případě se asi nejedná o padělek razítka, ale o odcizený originál, který může dále páchat škody (pokud se použije mnohem lépe). Jak ukazuje případ výše bylo odcizeno i razítko IGLAU 1 – Jihlava 5d. Je více než pravděpodobné, že jedním a tím samým člověkem – asi tehdejším zaměstnancem pošty. Bohužel se tyto obě razítka používali nebo mohou stále používat k výrobě padělků celistvostí. Je nutné před tímto vším sběratele varovat a případně se postarat o to, aby se uvedená razítka dostala do Poštovního muzea, kam správně patří. Nový majitel by je tam měl bezodkladně předat! Je i možné, že byla odcizena i další razítka IGLAU 1 z jiného období. Sběratelé buďte tedy ostražití!


Autor: Zdeněk Jindra | 25. 12. 2022

Komentáře

Blahoslav

RE: Blahoslav

Přidat komentářZobrazit komentáře


Nabídka našeho eshopu

Katalog poštovních známek World Philately - Česká republika (1993-2021) na flash disku

Katalog poštovních známek World Philately - Česká republika (1993-2021) na flash disku

  • Cena: 399 Kč
Albové listy A4 Československo (1945-1992), nezasklené, zvýhodněný komplet (742), 10x desky, 10x archivní box,

Československo 1945-92, zvýhodněný komplet-plná verze (742 listů) + 10 ks desek se zlatotiskem a archivními boxy (zaplatíte pouze 9 ks desek a archivních boxů a 1 desky a 1 arch.box získáváte zdarma)

  • Cena: 12143 Kč