První známka světa
Datum vydání: 24. 4. 2003
Rowland Hill osobnost, která se zasloužila o první vydání poštovní známky. První známkou světa se stala jednopencová černá známka s portrétem královny Viktorie.
Pošta v 18. století byla již poměrně rozšířená a využívalo ji mnoho zájemců, jenže největší nevýhodou byly velké náklady na provoz pošty a také to, že zpočátku hradil poplatky příjemce zásilky. To vedlo i k menším podvůdkům a tento příběh o tom vypráví.
Rowland Hill (1795-1879) se již v roce 1823 zabýval reformou anglické pošty a tato příhoda mu v tomto plánu napomohla. Vypráví se totiž, že když se při jedné z jeho cest zastavil v hostinci v irském městečku, všiml si, že jeden z listonošů právě doručuje dopis nádherné mladé dívce. Dívka smutně obracela dopis v rukou, ale pak ho listonošovi vrátila. Když Hill uslyšel, že dívka nemůže za doručení dopisu od svého ženicha zaplatit, chtěl jí darovat šilink. Dívka však s poděkováním odmítla a po odchodu listonoše se Hillovi svěřila, že se dozvěděla všechno podle smluvených signálů na obálce. Tehdy si Rowland Hill uvědomil, že bude nutné poštovné vybírat předem.
6. ledna 1837 byla vydána Hillova brožura "Poštovní reforma". Jejím obsahem bylo zavedení jednotného poštovného ve výši 1 pence za dopis ve hmotnosti 1/2 unce = 28,35 g bez ohledu na vzdálenost, kam se dopis dopravuje. Kromě toho by měl být vydán kus papíru, který by byl na zadní straně opatřen lepem, aby jej po navlhčení šlo na dopis lehce umístit. Toto byl nejstarší popis poštovní známky.
10. ledna 1840 byla schválena nová poštovní reforma, Rowland Hill byl přijat do státních služeb a ujal se realizace poštovní reformy. Uvědomoval si, že je nutností vytvořit takový kousek papírku, který by byl stejně těžký k padělání jako papírové bankovky.
Po dlouhém hledání se konečně našlo ta pravé, a to známka s portrétem královny Viktorie, která byla vytvořena z medaile na paměť její návštěvy na londýnské radnici. Tvůrcem této medaile byl William Wyon. Z medaile grafik okopíroval královnin portrét pro rytce poštovních známek. Rytci těchto známek byli Charles a Frederic Heathové. Tisk známek byl svěřen firmě Perkins, Bacon and Petch, která se zabývala tiskem cenných papírů. Pro tisk byla použita nejrozšířenější technika v té době a to ocelotisk z rytiny. Černá jedopencová známka se začala prodávat již 1. května 1840, ale oficiálně až 6. května. Za několik dní byla dána do oběhu i modrá dvoupencová známka. 6. května 1840 tedy vstoupily v platnost dvě první nalepitelné známky na světě. Jenže se stalo něco, o čem se hodně vypráví dodnes. Objevila se totiž známka s razítkem použití ke dni 2. května 1840, kdy ještě nebyla oficiálně v platnosti. Stalo se to tak, že jeden z poštmistrů v Bathu obdržel s předstihem jako ostatní poštovní úřady zásoby známek, a chtěl si tuto novinku vyzkoušet a snad z neznalosti známku nalepil a orazítkoval. Tím také nejspíš tato podivuhodnost vznikla a stala se také první použitou známkou světa.
Použitá literatura: Dr. František Švarc - Svět filatelie - 1982
Poznámka redakce: Nádherná knížka Svět filatelie Dr. Františka Švarce byla mnohým z nás předložena jako první filatelistická literatura, která se nám kdy do rukou dostala. Za našich mladých let se stala tím nejkrásnějším průvodcem světem filatelie. A je zajímavé, že její kouzlo nikdy nevyprchalo a i dnes je snad tím největším skvostem vhodným pro každého mladého filatelistu. Věřím, že kdyby se našel někdo, kdo by tuto knížku převedl do nové modernější podoby a zařadil do ní další novinky ze světa filatelie, stala by se znovu nejoblíbenější příručkou všech mladých filatelistů. Svět filatelie vydaný v roce 1982 považuji za nejlepší literaturu pro mládež vydanou na našem území.
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz