Půlstoletí kosmodromu Bajkonur
Datum vydání: 22. 6. 2005
2. června tomu bylo 50 let, co dal sovětský generální štáb příkaz, aby se okolo 5. vědeckovýzkumného zkušebního polygonu v Kazachstánu formovaly vojenské útvary. A v roce 1962 generálové rozhodli, že se tento den bude slavit jako výročí založení kosmodromu Bajkonur.
Na oslavy „padesátin“ přiletěli na Bajkonur prezidenti Ruska a Kazachstánu Vladimir Putin a Nursultan Nazarbajev. Oba státníci si prohlédli objekty kosmodromu a setkali se s jeho pracovníky a obyvateli města.
I po rozpadu Sovětského svazu zůstal Bajkonur, 2500 km východně od Moskvy, hlavním ruským kosmickým přístavem. Kreml si ho pronajal od Kazachstánu do roku 2050 za 115 milionů dolarů ročně.
Bajkonur byl místem, odkud startovala první umělá družice Země v říjnu 1957, první člověk do vesmíru Jurij Gagarin v dubnu 1961, první Čechoslovák Vladimír Remek v březnu 1978 i první kosmický turista, americký multimilionář Dennis Tito, v dubnu 2001. Nyní, po havárii amerického raketoplánu, je tato základna jediným přístavem, odkud se zásobuje Mezinárodní kosmická stanice IIS.
Jenže jako všechny úspěchy byly i pronikání do vesmíru a vývoj nových bojových raket vykoupeny ztrátami. Z Bajkonuru startovalo několik kosmonautů, kteří nakonec zahynuli, a na jeho rampách havarovaly v letech 1960 a 1963 rakety, zahynulo při tom sto lidí.
Rozporuplný symbol války i míru
Bajkonur patřil mezi nejdůležitější články studené války. Nejdřív se tam zkoušely mezikontinentální rakety a potom se tam instalovaly i s jadernými hlavicemi, které byly namířeny na USA a země NATO. Proto tato základna patřila mezi nejtajnější místa Sovětského svazu, kam měli přístup pouze prověření lidé, o cizincích nemluvě. Francouzský prezident Charles de Gaulle považoval v roce 1966 za velkou čest, když ho Kreml pozval jako prvního zahraničního návštěvníka na Bajkonur. Traduje se, že kvůli tomu tam museli architekti předem postavit hotel, který by vyhovoval západním měřítkům.
Třebaže Rusko používá kosmodrom Pleseck u Archangelska a na Dálném východě buduje kosmodrom Severnyj, počítá i s dalším rozšiřováním Bajkonuru.
Pramen:
MF DNES, 3.6.2005 - Karel Pacner: Legendární kosmodrom Bajkonur oslavil 50 let, str.11; text krácen
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz