Robert Jack - Afghanistan 1901 - 1933

Datum vydání: 23. 1. 2012


Na podzim r. 2011 vyšla další odborná kniha pro sběratele známek Afghánistánu od Roberta Jacka Afghánistán 1901 - 1933.

Kniha velmi očekávaná a potřebná, protože i když v r. 1995 vyšla kniha od slavného filatelisty a znalce Horsta G. Dietricha "Afghan philately 1871 - 1989", tak z období 1901-1933 Horst Dietrich použil informace z knihy Franka Pattersona "Afghánistán 20. století" vydané v roce 1964. Toto období ještě aktualizoval John Wilkins v knize "Afghanistan 1840-2002 Postal History Handbook" a "Afghanistan Postage Stamp Issues: Plate a Printing Flaws, Errors and Oddities", ale aktualizace jako celek chyběla.

Až v roce 2011 navázal na uvedené autory Robert Jack a toto období zpracoval komplexně včetně všech nových objevů a aktualizací, které za téměř 50 let nastaly.


Robert Jack rozdělil knihu na následující kapitoly:

1. Vláda emíra Habibuláha 1901-1919
2. Král Amanuláh 1919 - 1929
3. Emír Habibuláh Ghází (leden - říjen 1929) Baccha Saqqao
4. Král Nádir šáh 1929-1933
5. Dopisnice
6. Pohlednice
7. Poštovní razítka
8. Poštovní sazby

K bodu 1 se dá říci, že zde autor vyobrazil všechny emise a známky z tohoto období doplnil oceněním. Velmi podrobně se zde zabývá vydáním známek SG 156-164, jejími odlišnostmi a identifikacemi jednotlivých známkových polí.

Z období vlády krále Amanulláha 1919-1929 jsou zde též vyobrazeny všechny emise, včetně rozpracování dosud známých typů známek v přehledných tabulkách. Jsou zde vyobrazena a podrobně popsaná všechna vydání k výročím dnů nezávislosti. Bohatá barevná obrazová dokumentace včetně různých deskových vad, vynechaných perforací, atd.

Z období vlády emíra Habibuláha Ghází, zvaného Baccha Saqqao - viz články zde: http://www.infofila.cz/baccha-saqqao-myty-a-skutecnosti-cast-1-r-2-c-3481 a http://www.infofila.cz/baccha-saqqao-myty-a-skutecnosti-cast-2-r-2-c-3482 jsou zde podrobně popsané a vyobrazené přetiskové emise včetně ocenění. Určitě je zajímavé, že např. katalog Michel ve svém posledním vydání tuto emisi zařadil mezi podvrhy, ale katalog Gibbons kupodivu tyto známky stále vede jako regulérní vydání. V tomto případě o tom můžeme diskutovat a spekulovat, ale je logické, že pokud se přetisky z doby panování již zmíněného vládce Baccha Saqqao zachovaly na bankovkách, tak se určitě zachovaly i na poštovních známkách. A pro mne osobně je v tomto případě větší autoritou Robert Jack než katalog Michel. Robert Jack zde ještě upozorňuje na celou řadu falz, které se na současném trhu vyskytují. Toto období uzavírá panovník Mohamed Nádir šáh, který vládl v letech 1929-1933, kdy byl zavražděn a po něm nastoupil jednu z nejdelších vlád z období Afghánistánu král Záhir šáh, který vládl 1933 - 1973 - tedy v době největší afghánské prosperity a klidu. Jsou zde též vyobrazeny všechny emise známek vydané z tohoto období včetně zdokumentovaných deskových vad, odlišností v zoubkování atd. V r. 1929 začíná i první vydání přetiskových esejí afghánských leteckých známek. Jinak toto období je doplněné celou řadu zdokumentovaných esejí, což je v případě známek Afghánistánu unikátní. Samozřejmě nechybí vzorce - tedy Specimeny. První afghánská dopisnice (tedy koresponďák) byl vydaný v roce 1909. V tomto roce byly vydané i služební obálky (bez nominálu) s vytištěným znakem Afghánistánu. Následují barevná vyobrazení všech dalších dopisnic až do roku 1932.

A dostáváme se snad k tomu nejzajímavější, co dosud nebylo nikým a nikde komplexně publikováno, tedy afghánské pohlednice z tohoto období 1901-1933. R. Jackovi se podařilo dát dohromady unikátní sbírku těchto pohlednic a katalogizovat ji. Celkem je zde uvedeno 60 pohlednic.
Následují poštovní razítka z let 1901-1933, včetně určení razítek podacích, doručních, průběžných, služebních i cenzurních. Jsou zde uvedená i zdokumentovaná razítka z počátku 20. století včetně ukázek padělků, jakož i barevná rozlišení pro jednotlivé poštovní úřady (počátkem 20.st. jich zde bylo pouze 6).
Kniha končí přehledem poštovních sazeb. Jak již specialisté vědí, Afghánistán je jedna z nejzáhadnějších a nejméně zdokumentovaných známkových zemí a zmapovat poštovní sazby není též zrovna jednoduché. Ale až na výjimky si Robert Jack poradil i s tímto problémem a poštovní sazby z celého období 1901-1933 jsou zde uvedené.
Dovolím si zde vyjádřit i názory jednoho našeho badatele a odborníka na afghánské známky 20. Století:

1. Celkově se jedná o přehledné zpracování
2. Obrázky vyobrazených známek různé kvality
3. Zahrnuté některé výraznější deskové vady (snad ne nahodilé)
4. Nasazené ceny jsou často dle mého názoru možná nízké, velmi podceněné mi připadnou také zejména ZT a vzorce
5. Povstalecké 1929 (Baccha Saqqao) postrádám na zvětšených kopiích razítek označení odlišení původních přetisků a 4 variant padělků
6. U celin průměrné, ale slušné
7. Pohlednice - zajímavé, viděl jsem max. 10 druhů
8. Razítka - je pěkné, že se podařilo většinu typově vyobrazit a udělat zajímavý přehled
9. Postrádám tabulku použití kterých doplatních razítek na kterých známkách a celkově je málo věnováno poštovní historii a celistvostem

Celkově náš badatel hodnotí publikaci jako zajímavou a slušně zpracovanou. Určitě není na škodu, když dá člověk prostor i dalšímu nezávislému odborníkovi.
Osobně chci Robertu Jackovi poděkovat za tuto publikaci a těším se na vydání jeho knih z dalších období. Robert Jack si dal nadlidský úkol, takto podrobně zdokumentovat celou Afghánskou filatelii a poštovnictví od r. 1871 až do dnešní doby. Již nyní se těším na další díl Afghánistán 1871-1900, který má vyjít letos na podzim.
Pozn. Již vyšla kniha o fiskálních známkách Afghánistánu od Roberta Jacka:
http://www.infofila.cz/kniha-o-afghanskych-fiskalnich-znamkach-a-dokument-r-2-c-3250

Autor: Jaromír Petřík

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz