Rozhovor s vedoucím KMF Jihlava Martinem Tůmou

Datum vydání: 5. 7. 2006


Vážení čtenáři, dnes je tu místo k dalšímu rozhovoru s Martinem Tůmou, který pomáhal uspořádat letošní výstavu poštovních známek mladých filatelistů s názvem Mladá Jihlava 2006.


Jak probíhala výstava Mladá Jihlava 2006?

Výstava proběhla v klidu a pohodě, exponáty dorazily až na jeden včas a byly nainstalovány již 2.6. dopoledne a odpoledne už na nich pracovala jury. Výsledky jsme obdrželi v sobotu odpoledne a hned jsme je zpracovali do palmáre.Vyhodnocení proběhlo také v klidu a pohodě.

Jaký byl zájem o autogramiádu tvůrců českých známek?

V dopoledních hodinách to bylo díky Velké výměnné schůzce velmi pěkné, po obědě si grafici a rytci českých známek měli čas prohlédnout výstavu. Bohužel odjeli o něco dříve, než jsme předpokládali a účastníci FO se s nimi minuly. Případní zájemci o autogramy budou obesláni poštou

ČTK zveřejnila mylnou informaci o nízké návštěvnosti. Jak to bylo doopravdy?

ČTK vydalo zprávu, která se týkala pouze zahájení. Doopravdy naši výstavu navštívilo cca 2 000 lidí ( včetně pozvaných ).

Jak probíhala filatelistická olympiáda?

Filatelistická olympiáda proběhla velmi rychle z časového důvodu, protože jsme měli dohodnut tisk diplomů v rámci sponzorství od firmy SKORI a musely být v tisku do půl jedné. Aby byly hotovy do vyhlášení, které bylo v 15:30 hod.

Kolik bylo na výstavě exponátů?

Na výstavě bylo 49 exponátů, z toho 26 exponátů na výstavě premiéra a 23 exponátů na národní výstavě. Mimo soutěž byly vystaveny dva exponáty ( Michal Musil – Rakousko, Horácká filatelie – Známková tvorba ČR ). Výstavy se také zúčastnili vystavovatelé z Polska a Rakouska.

Můžeš jmenovat ty nejzajímavější exponáty?

V tomto směru bych asi vybral na národní výstavě exponát Poštovní schránky od Davida Skleničky a na premiérové výstavě exponát Můj svět od Veroniky Malečkové.

Vychoval jsi již několik mladých sběratelů a jedním z nich je i Michal Musil. Řekni nám o jeho aktivitách a činnostech v Brně, kde nyní studuje.

Nemohu tvrdit, že jsem ho vychoval, to udělali jeho rodiče. Ale chodil ke mně do kroužku a byl to jeden z nejchytřejších mladých filatelistů, které jsem vedl. Sám se postaral o to, že již v jeho ranném věku má velmi kvalitní exponát i postavení na jeho zdokonalování a další růst v oboru filatelie. Já jenom doufám, že o něm ještě mnoho dobrého uslyšíme. Nyní studuje v Brně na právní fakultě a zároveň, protože v Brně nikdo jiný už nechtěl vést KMF, vede KMF.

Dočetl jsem se, že kvůli filatelistické vášni máš dvě zaměstnání, jak to všechno u tebe je?

Ano, měl jsem dvě zaměstnání, ale nyní jsem jedno musel načas přerušit. Musím se nyní starat o svého potomka. Počítám s tím, že až trochu povyroste, tak si opět něco najdu.

Co vlastně sbíráš a čeho si ve své sbírce nejvíce považuješ?

Já se věnuji pouze Bavorsku. A nejvíce si cením letecké bavorské známky, kterou jsem kupoval přes aukci.Bavorsko vydalo pouze jednu a pokud chcete sehnat pěkně raženou, tak to dá docela zabrat.

Je něco, co bys mladým čtenářům nebo vedoucím KMF rád vzkázal?

Chtěl bych všechny mladé i starší sběratele pozdravovat, popřát jim pěkné prázdniny a doufám, že se s některými potkám v srpnu na výstavě v Karlových Varech a nebo po prázdninách na Sběrateli v Praze.

Děkuji ti za rozhovor a těším se na naši spolupráci nad stránkami Mladého sběratele. Uvítáme tvé dodané příspěvky a informace kolem mládežnické filatelie.

Autor: Zdeněk Jindra
ZdenekJindra@infofila.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz