Masakr pro nic zanic
Datum vydání: 12. 2. 2011
V letošním roce si připomeneme 204. výročí jedné z nejkrvavějších bitev v dějinách lidstva, bitvy u Pruského Jílového - Preussisch-Eylau. Dne 8. února 1807 se uskutečnila generální bitva mezi francouzskou „Grand Armée“ vedenou císařem francouzů Napoleonem Bonapartem (obr.1) a ruským vojskem a zbytky pruské armády. Této koalici velel německý generál ve službách ruského cara Alexandra I. (obr.2) Count von Bennigsen.
Samotná bitva začala v 8 hodin ráno a od prvních výstřelů se Francouzi bránili, situace se změnila až po opožděném příchodu maršála Michaela Neye na místo hlavních bojů. Po 14 hodinách urputných a nerozhodných bojů za silného sněžení nařídil generál Bennigsen pro Francouze překvapivý ústup z bojiště. Mezi veliteli, kteří se na prusko-ruské straně zúčastnili bojů a vedli také noční spořádaný ústup patřili generálové Bagration (velitel jednotek útočících na Francouzi opevněný vrch Santon v bitvě u Slavkova) a Barclay de Tolly zobrazení na známce (obr. 3). Ačkoliv tento ústup po nerozhodné bitvě znamenal pro Bonaparta vítězství, nezískal víc než zmrzlé a zasněžené území poseté desítky tisíci těl. Politicky však znamenala prohru, neboť legenda o Napoleonově neporazitelnosti dostala trhliny.
Obr. 3: Zleva Barclay, Kutuzov, Bagration.
Příští den ráno po prohlídce místa bojiště pronesl maršál Ney památnou větu: „Takový masakr! A pro nic zanic.“ Do bitvy u Borodina v roce 1812 a druhé světové války se bitva u „Preussisch-Eylau“ stala nejkrvavější bitvou v dějinách a překonala v počtu mrtvých a zraněných i bitvu u Jeny.
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz