Spojenecké konvoje

Datum vydání: 22. 5. 2015


Letos si připomínáme 70 let od konce druhé světové války. Jedním z klíčových momentů pro průběh války a konečnou porážku nacistického Německa byla spojenecká pomoc Sovětskému svazu, kterou západní spojenci nabídli Sovětskému svazu hned po jeho napadení. Nejkratší trasa, jíž bylo možno materiál dostat na ruské území a poté na ruskou frontu, vedla po moři, z Britských ostrovů kolem Němci okupovaného Norska, do jediného nezamrzajícího sovětského přístavu Murmansk v Kolském zálivu. Celkem bylo vysláno 78 konvojů (konvoje nesly označení PQ a pořadové číslo). Tomu se pokoušely zabránit německé námořnictvo, zejména ponorky, ale i letectvo. Potopily stovky lodí. Z nejhůře postiženého konvoje PQ-17 do Murmanska skončilo během června a července 1942 na mořském dně 24 z 35 obchodních lodí!

V roce 2013 si Britská královská pošta aršíkem THE ATLANTIC AND ARCTIC CONVYOS připomenula historický význam těchto konvojů i tisíce obětí – posádek obchodních lodí i doprovodných válečných lodí.

Ve spodní části aršíku se nachází citát Sira Winstona Churchilla: “Jediná věc, která mě opravdu vyděsila během války bylo ponorkové nebezpečí“.



Autor: Jaroslav Tomandl
tomandl@centrum.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz