Tematické souvislosti

Tematické souvislosti – jedno ze "zaklínadel" námětové filatelie a jeden z klíčů k úspěšnému námětovému exponátu. Hledání a následná prezentace TEMATICKÝCH SOUVISLOSTÍ v tematickém exponátu je jeho nenahraditelným kořením. Správná volba a správné dávkování je však stejně důležité, jako u vaření.

O co se jedná?
No přece o nalézání takových filatelistických materiálů - počínaje známkami, příležitostnými razítky a konče třeba telefonními a telegrafními formuláři, kterými výstižně a ve vzájemných souvislostech dokumentujeme či opisujeme to, o čem exponát pojednává pomocí filatelistického materiálu. To vše je propojeno textem. (Nešťastným by však například bylo použití čs. známky s portrétem komunistického novináře Julia Fučíka při pojednání o českých muzikantech, pokud bychom chtěli pojednat o jeho strýci – slavném českém kapelníkovi stejného jména.)

Tematické souvislosti

Tak například výše vyobrazeným francouzským strojovým propagačním razítkem (tzv. frankotypem) můžeme vyjádřit hned několik tematických souvislostí:
  • jednak základní tematickou souvislost – prezentovat osobní loď FRANCE
  • razítko dále nabízí další souvislost – loď byla původně určena pro transatlantickou linku mezi přístavy LeHavre a New Yorkem
  • a konečně můžeme využít další údaj uvedený v textu razítka – "nejdelší loď na světě".
To však při předpokládaných znalostech tématu nemusí být vše. Tato zaoceánská loď byla již třetí francouzskou lodí tohoto jména na vlnách oceánů. Razítko teda lze vhodně použít též k filatelistickému vyjádření této skutečnosti. Jak? To nechť rozhodne filatelista sám. Opět to bude předpokládat znalosti a vyžadovat hledání dalších tematických souvislostí. Citujme uznávaného italského odborníka z oblasti námětové filatelie Dr. Morolliho (viz. volný překlad v č. 33/2001 bulletinu České námětové společnosti TEMAFÓRUM):

"Tematická filatelie vychází z motivů a textů a vyžaduje encyklopedické znalosti zvoleného tématu v dalších (vzájemných) souvislostech. Vystavovatelův osobní výzkum mu umožní použití málo známého materiálu a bez ohledu na jeho větší nebo menší vzácnost mu tak dá šanci účinně vyjádřit zajímavé detaily. Bohužel, někteří vystavovatelé nezískávají znalosti, ale pouze shromažďují informace. Ty však musí být využity s určitou osobní kulturou ..."

a dále

"K jasnému pochopení a ohodnocení nejlépe poslouží řád a jasné souvislosti. Komentáře a poznámky činíme jen jsou-li nezbytné, vždy musí vyniknout filatelistický materiál: Co tímto exemplářem chtěl autor říci? Proč jej umístil právě sem, před materiálem následujícím a po materiálu předcházejícím? ..."


Autor: Jaroslav Tomandl | 26. 1. 2004

Komentáře

.

k terminologii

Přidat komentářZobrazit komentáře