Výstava filatelistů v Boskovicích

Datum vydání: 27. 2. 2024


V boskovickém muzeu proběhne dne 14. března v 17.00 slavnostní vernisáž výstavy, kterou pořádají boskovičtí filatelisté ve spolupráci s muzeem Boskovice. Tato výstava bude trvat až do 5. května 2024. K vidění budou i světové filatelistické rarity jako slavný Modrý Mauritius, či „sestra“ největší světové filatelistické rarity 1centové Britské Guiany, konkrétně 4centová Britská Guiana z roku 1856. Kromě toho mohou návštěvníci spatřit první známku světa z Velké Británie z roku 1840, tzv „Penny black“ i první celinovou obálku světa.


Slavnější a dražší Modrý Mauritius POST OFFICE z roku 1847 bude vystaven ve formě novotisku, který byl provedený z originální tiskové desky v roce 1912 po objevení originálních tiskových desek. Těchto novotisků bylo vytištěno 100ks, takže jsou velmi vzácné. Modrý Mauritius POST PAID z roku 1848 v nejvyšší kvalitě tisku bude v originálu společně s červeným Mauritiem POST PAID. Pozn. Modrých Mauritiů POST PAID v nejvyšší kvalitě tisku (earliest) se dochovalo pouze několik desítek kusů, takže jsou též velice vzácné.



Senzací výstavy jsou tisky obou kompletních archů v černé barvě MAURITIUS POST PAID v nominálu 1 penny a 2 pence (po 12 známkách) z opravených tiskových desek rytcem Sherwinem. Tyto tisky doposud nebyly nikde vystavované a ve svojí sbírce je neměl ani nejslavnější světový sběratel Hiroyuki Kanai z Japonska, který v minulosti měl ve svojí sbírce 6 červených a modrých Mauritiů POST OFFICE.


(Pozn. červených Mauritiů POST OFFICE 1 penny se dochovalo 15 známek a 12 známek modrých Mauritiů 2 pence, kdežto archů Mauritius Post Paid 1 penny v černé barvě je zdokumentováno v počtu 3 a 4 archy nominálu 2 pence).

Tyto archy tedy budou mít svoji výstavní premiéru nejen v Boskovicích, ale pokud je známo, tak i ve světě.


Od 15. dubna budou tyto archy vystavené na světové výstavě poštovních známek v Bukurešti v Rumunsku. Z tohoto důvodu budou tyto archy včetně dalších známek Mauritiů vystavené pouze do 9. dubna 2024.


Kromě toho budou v muzeu vystaveny první poštovní známky vydané na našem území tehdejšího Rakouska v roce 1850, sbírka aršíků princezny Diany z celého světa, známky Československa, Protektorátu 1939 – 1945, sbírka obálek s prezidentem Masarykem, obálky prvního dne (FDC), známky s tematickým zaměřením, grafické listy, filatelistická literatura, medaile a ceny ze světových výstav či různé filatelistické kuriozity.



Samozřejmě nebude chybět zpracovaná historie boskovického filatelistického klubu založeného v roce 1937 a doložení jeho filatelistické a výstavní činnosti. Rozsah výstavy bude cca 550 listů A4 a 3 prosklené vitríny s filatelistickou literaturou, katalogy, cenami a medailemi.



Autor: Jaromír Petřík

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz