Zpravodaj 01/2009: Výplatní poštovní známka Brána s pávem
Datum vydání: 24. 1. 2012
Výplatní poštovní známka Brána s pávem (kat. 544) s kupony určenými pro přítisk.
Česká pošta, s. p. vydala dne 30. 1. 2008 výplatní poštovní známku Brána s pávem (kat. 544) o nominální hodnotě 10,- Kč (dále jen „známka“), kterou vytiskla Victoria Security Printing, a.s. barevným ofsetem. U známky byl použit stejný motiv, jako u známky Brána s pávem o nominální hodnotě 7,50 Kč (kat. 424), která byla vydána dne 26. 1. 2005.
Známka byla vydána ve zvláštní úpravě, kdy upravený tiskový list (UTL) obsahuje 9 známek a 12 potištěných kuponů. Zvláštní úprava UTL byla zároveň vydána v úpravě 9 známek a 1 potištěný kupon (obr. 1 – počítačová montáž z původního UTL), kdy 11 nepotištěných kuponů je určeno pro zhotovení přítisku řady P přímo Českou poštou, s. p. na laserové tiskárně. Při objednávce přítisku o vyšším počtu UTL bývá zakázka tištěna jako samostatná zakázka v tiskárně Victoria Security Printing, a.s. V tomto případě se jedná o přítisky řady V.
Obr. 1 – UTL v úpravě pro přítisky řady P
Na základě požadavku Pošty Praha 016 – filatelie (Jindřišská ulice, Praha 1) byl proveden tisk UTL s přítiskem, který propagoval konání světové výstavy Praga 2008 (obr. 2). Na devíti kupónech je vyobrazeno logo výstavy. Na dvou kuponech v pravém okraji je zachycen pohled na Hradčany přes Vltavu, který v horním pravém rohu obrazu doplňuje nápis Prague.
Obr. 2
Obr. 3
Obr. 4
II. Rozdíly rastru
K výrobě známky byl použit autotypický rastr, který pro zobrazení barevných odstínů využívá rastr se stejnou vzdáleností bodů, které mají různou velikost. Rozdíly byly zjištěny ve velikosti bodů a v hustotě rastru, který se udává v linkách na palec (lpi). V případě „běžných“ UTL (obr. 5) je hustota rastru vyšší (359 Lpi) než u UTL č. V0000000114 a V0000000115 (obr. 6), kde je 205 Lpi.
Obr. 5
Obr. 6
III. Rozlišení typů
Známky s rozdílnou hustotou rastru a s rozdílnou velikostí bodů jsou již při pětinásobném zvětšení, zejména u modré barvy, lehce rozpoznatelné. Zároveň se jedná o podstatný, pravidelně se opakující rozdíl v kresbě známky téhož druhu a hodnoty, který vznikl v průběhu zhotovení tiskové formy jako přirozený důsledek zvolené tiskové techniky. Zjištěné rozdíly jednoznačně vyhovují definici typu. Navrhuji proto u výplatní poštovní známky 10,- Kč, Brána s pávem (kat. 544) následující rozlišení typů:
1. typ – známky s vyšší hustotou rastru a s menší velikostí bodů,
2. typ – známky s menší hustotou rastru a s větší velikostí bodů.
IV. Výrobní vady u přítisku řady V
Přestože UTL čísla V0000000114 bylo vytištěno poměrně malé množství, byla u nich na ZP 8 (na části nákladu) zaznamenána výrazná výrobní vada – modrá skvrna pod levou rukou trubače. Tato vada během tisku změnila polohu a tvar. (viz obr. 7 a 8).
Obr. 7
Obr. 8
V. Závěrem
Jedná se o první případ, kdy byl u stejné známky, která byla vytištěna ofsetem, použit rastr s odlišnou hustotou a velikostí bodů. To umožnil jedinečný postup, který je využíván při tisku UTL řady V. Nabízí se proto otázka, zda UTL s pořadovými čísly V0000000114 a V0000000115 jsou skutečně prvními výplatními poštovními známkami s kupony určenými pro přítisk, u kterých byl tisk proveden za použití odlišného rastru. Tento problém je ale aktuální i pro budoucí přítisky řady V a zaslouží si ze strany filatelistů velkou pozornost.
Děkuji za spolupráci panu Jenšovskému, který mi byl nápomocen při zjištění hustoty rastru. V části II. Rozdíly rastru jsem totiž nečerpal informace z tiskárny Victoria Security Printing, a.s. Proto se údaje o hustotě rastru (Lpi) mohou lišit, i když minimálně.
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz