Zpravodaj 2/2009: Celistvosti České republiky
Datum vydání: 21. 3. 2011
Pro náš Zpravodaj připravujeme další seriál článků o českých celistvostech, který bude mít na 50 dílů (bude také hodně záležet na vašich příspěvcích). Vzhledem ke zvyšujícímu se počtu exponátů české republiky na výstavách je třeba více pozornosti věnovat právě těmto celistvostem. Zatím se moc neobjevují na aukcích a finančně nejsou doceněny. Ale je nutné, aby byly zastoupeny prakticky v každém exponátu s českými známkami.
V článcích chceme ukázat vzácné, neobvyklé a zajímavé celistvosti s českými známkami. Poštovní známky jsou v poštovním provozu používány minimálně a většinou je používají především filatelisté. Řada celistvostí tak vzniká pouze díky této činnosti. Dnes již nikomu nevadí, že většina celistvostí s leteckými emisemi Hradčan, Zeppelinové dopisy a první lety byly převážně filatelistickou záležitostí. Na aukcích jsou ceněné a stávají se ozdobou specializovaných sbírek, pokud jsou správně vyplacené. Někdy lze dost těžko vymezit rozdíl mezi filatelistickým a normálním (zpravidla obchodním) dopisem. Snadno se dá však určit mache nebo jednoduché padělky. A proto při tvorbě celistvostí důsledně dodržujme výši poplatků a poštovní předpisy. Právě správný popis celistvosti v exponátu upozorňuje hodnotícího jurymana na dobré či nedostatečné znalosti vystavovatele.
Zajímavé celistvosti lze nalézt i v běžném poštovním provozu. V řadě případů se neznalost, nedůslednost či nezkušenost pracovníků pošty projeví na těchto celistvostech tak, že by to ani nápaditý filatelista nevymyslel.
Obyčejný dopis odeslaný z Brna 30.3.2007 do Prahy, příchozí razítko České pošty 3.4.2007 (obr. 1). Odesílatel, zřejmě filatelista, jej vyplatil známkami v hodnotě Kč 7,40. Filatelisté bývají drobnými šetřílky a v tomto případě pošta akceptuje tento poplatek, který zaokrouhluje na Kč 7,50, což je správná sazba pro obyčejný dopis v roce 2007.
Mizerná kvalita našich obálek nás nutí různě zalepovat zadní stranu, aby dopis nevypadl. Odesílatel k tomu použil kupóny známek (obr.2). Třídící stroj se orientuje podle luminiscence poštovních známek. Našel díky kuponu známky se stejnou luminiscencí jako první zadní stranu dopisu, kterou třídící stroj opatřil strojovým razítkem pošty Brno 2. Přední strana tak zůstala nedotčena. Pošta v tomto případě je povinna znehodnotit známky dodatečně, což se nestalo.
Doporučený dopis odeslaný z Kladna 30.1.2009 na významného kladenského filatelistu pana Přerosta (obr. 3.) Vzhledem k tomu, že pracovník firmy AGAU TRADE je drobný filatelista, použil zbylé poštovní známky. Na kladenské poště č. 9 byla pracovnice trochu překvapena, že na dopise jsou známky. Na apostu vytiskla Kč 26,- a požadovala dodatečnou úhradu. Poté, když odesílatel upozornil, že jsou na obálce známky, které zřejmě přehlédla, věci nabraly jiný spád. Pracovnice dala na dopis další razítko, PŘEPLACENO ODESILATELEM, protože známky trapně slavící tradici, která žádnou tradicí není, přečetla jako Kč 30,- a to dvakrát. Také musela použít jiný apost. Ten pro jistotu vypsala ručně, aby se vyhnala souboji s neúprosnou technikou, která předběhla schopnosti pracovníků. Tohle by filatelista zkrátka nevymyslel.
Jistě máte doma řadu zajímavých celistvostí, a proto bychom vás požádali, zda byste mohli o těchto celistvostech napsat kratičký článek a spolu s obrázkem ho otiskneme v příštím dílu tohoto nového a zajisté oblíbeného seriálu.
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz