Zpravodaj 4/2004: Výstava Martina Srba v Rovensku pod Troskami
Datum vydání: 27. 3. 2005
Nepočetný, avšak velmi aktivní Klub filatelistů 05-92 v Rovensku pod Troskami – srdci Českého ráje - po loňské úspěšné inauguraci známky "Hruboskalsko" opět ukázal, jaké plody může přinášet činorodá tvůrčí práce nejen na poli filatelie, ale i jejího sepětí s výtvarným uměním.
V roce 50. narozenin významného grafika a rytce československých a českých známek Martina Srba (nar. 29. 9. 1954) uspořádal tento klub ve dnech 14. – 21. srpna 2004 (informovali jsme v minulém Zpravodaji, pozn. redakce) velmi zajímavou výstavu tohoto jubilujícího umělce, která byla přehledným a dobře koncipovaným průřezem jeho dosavadní známkové a grafické tvorby od momentu jeho rytecké premiéry v čs. známkové tvorbě v roce 1989. Výstava instalovaná v areálu ZŠ v Rovensku byla obsažnější než výstava předchozí ve Žďáru nad Sázavou v rámci národní filatelistické výstavy ŽĎÁR 2004, na niž velmi vhodně tématicky i časově navázala. Kromě zmíněné volné i užité grafiky obsahovala především velké množství ryteckých rozkreseb známek Československa, České republiky a rovněž Slovenské republiky (pro niž vypracoval až dosud 14 rytin známek), příslušných FDC, dále řadu autorských otisků rytin těchto známek, velmi zajímavé fázové otisky jednotlivých barev pro více-barevné rytecké přepisy známek tištěných vícebarevným ocelotiskem z plochy (Umění, Krásy naší vlasti) a konečně ukázky finálních produktů umělcovy práce – hotové poštovní známky a FDC.
Vernisáž výstavy v sobotu 14. srpna zahájili J. Houška za KF 05-92 a starosta města Rovenska P. Koldovský. Osobnost a dílo M. Srba poté představil J. Macháček z Prahy. Přítomni byli kromě Martina Srba i další vzácní hosté: manželé Libuše a Jaromír Knotkovi a RNDr. Adolf Absolon, tedy známkoví tvůrci, s nimiž M. Srb již tradičně a dlouhodobě spolupracuje a vytváří podle jejich návrhů své dokonalé rytiny známek (připomeňme z poslední doby aršíky motýlů – modrásků a akvarijních rybiček, nejnověji pak aršík "Papoušci" manželů Knotkových a "Krásy naší vlasti" – Hruboskalsko a Moravský kras, "Rozhledny" a nejnověji "Památné stromy" A. Absolona). Za SČF byl přítomen jediný zástupce, člen předsednictva Ing. Z. Fritz. Po vernisáži proběhla dopoledne ještě beseda se všemi zúčastněnými tvůrci a následně jejich autogramiáda za velkého zájmu návštěvníků.
Výstava byla provázena i doprovodnými programy:
- v pátek vpodvečer až do pozdních hodin proběhla velmi živá členská schůze KF 05-92 za účasti M. Srba a manželů Knotkových, jimž směřovalo velké množství dotazů ke známkové tvorbě ČR i jejich vlastní; neobyčejně obsažná byla i beseda s přítomným představitelem SČF;
- v sobotu dopoledne hosté shlédli starobylou dřevěnou zvonici s unikátními "obrácenými" zvony na návrší nad městem;
- odpoledne po slavnostním obědě zájemci navštívili krásnou přírodní partii Českého ráje – Borecké skály západně od Rovenska.
K výstavě vydal klub dobře upravený katalog s životopisnými údaji M. Srba, kompletním přehledem jeho dosavadní známkové tvorby, přehledem výstav a ocenění a několika barevnými reprodukcemi jeho známkových děl. Dále byly vydány: vkusná barevná přítisková dopisnice (6,50 Kč) se Srbovou kresbou, pamětní list výstavy a pamětní list k setkání s Libuší a Jaromírem Knotkovými.
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz