Tradice české známkové tvorby – Josef Herčík
Datum vydání: 24. 1. 2011
Datum vydání: 20. ledna 2011
Název emise: Tradice české známkové tvorby
Nominální hodnota: 10 Kč
Katalogové číslo: 667
Výtvarný návrh: Bedřich Housa
Tiskové listy:á 30 ks známek
Rozměr obrázu známky: 40 x 23 mm
Druh tisku: rotační ocelotisk v barvě černé kombinovaný tříbarevným hlubotiskem v barvě hnědé, modré a žluté
Námět známky:
ocelotisková jednobarevná známka z dopisnice: "Poštovní dostavník na Karlově mostě", vytištěná v roce 1966 na obálku pro Výstavu specializovaných oborů SČSF Praha 1966. Josef Herčík (22.3.1922, Uherský Brod - 9.7.1999, Praha) byl jedním z nejvýznamnějších českých rytců poválečné doby, zvláště kvůli množství národních a mezinárodních vyznamenání, která dostal za svůj rytecký přínos ve známkové tvorbě. Celkem provedl více než 400 známkových rytin, byl nejplodnějším rytcem Československa a předstihl v objemu tvorby i Jindru Schmidta. Uměleckou kariéru začínal jako rytec pažeb střelných zbraní ve Zbrojovce Uherský Brod, ve skoro zapomenutém umění, ve kterém se i vyučil. V roce 1940 se přestěhoval do Prahy a později oženil. Po válce začal studovat na Vysoké škole výtvarného umění. Tento typ vzdělání mu umožňoval, aby byl činný i v jiných oborech grafiky. Ačkoli byl uznávaný hlavně jako rytec poštovních známek, existuje od něho široké spektrum grafických děl, např. kresby, titulní strany knih a knižní ilustrace, bibliografické práce. Veřejnosti se poprvé významně představil v roce 1958, vytvořením rytin pro Rimbaudovu knihu "Le bateau ivre" podle předloh malíře Františka Tichého. V této době začínala i spolupráce s grafikem Václavem Sivkem, který ho přivedl ke známkové rytině. První Herčíkovy vydané známkové rytiny byly Sivkovy předlohy známek k výstavě PRAGA 1962. Jeho skutečně první známkové rytiny však byly dva motivy na téma "hmyz", které byly vydány později. Ačkoli Herčík pracoval hlavně pro československou známkovou tvorbu, má i několik prací, kterými si získal vážnost v zahraničí. Pro německou filatelistickou firmu Hermann Sieger vyryl rozsáhlou řadu faksimilií slavných poštovních známek, mezi jinými např. "Modrý Mauritius". Ojediněle ryl známky pro jiné poštovní správy - Monako a Spojené národy (OSN). Vedle známkové tvorby se Josef Herčík zabýval i volnou grafikou a heraldikou. Jeho zájem o heraldiku byl oceněn i pověřením, aby graficky upravil a ryl téměř všechna vydání Československa se znaky českých a slovenských měst. I přes vysoký věk byli Josef Herčík st. s manželkou Helenou v polygrafii velmi aktivní a podnikaví. V 90. letech založili v Praze společně s rodinou svého syna Josefa polygrafickou firmu "1. česká grafická společnost", která brzy získala velké tiskové a grafické zakázky od zákazníků z celého světa.
(zdroj www.cpost.cz)
FDC – obálka prvního dne vydání:
Se známkou je vydána obálka prvního dne vydání a razítko prvního dne vydání. Dále známkový sešitek: malé tiskové listy s 8 známkami a 4 potištěnými kupony s motivem historické poštovní trubky
(zdroj www.cpost.cz)
Poznámka redakce:
určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.
Novinky za nominál:
nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz