Rozhovor s Michaelem Tichým
Datum vydání: 9. 7. 2014
Někteří diskutující na Sberateli.com o tobě ví, že žiješ v Austrálii. Ale asi nikdo nezná tvůj životní příběh o tom jak jsi se ocitl právě v této zemi, jaké máš zaměstnání atd.?
Zcela klasicky, nechtěl jsem žít v komunistické zemi a v roce 1987 jsem se konečně rozhoupal k emigraci. Zájezd do Jugoslávie, odtud do Rakouska, kde jsem sice dostal politický azyl, ale chtěl jsem do anglicky mluvící země a Austrálie mi připadala nejlepší. Připadá mi tak dodnes. S prací jsem nikdy problémy neměl, jsem vyučený umělecký truhlář a do nedávna jsem se živil hlavně restaurováním starožitného nábytku. V současné době pracuji jako asistent s jednou velice úspěšnou sochařkou.
Život v Austrálii je oproti životu v ČR asi velmi odlišný, že?
Je a není to jenom tím, že je většinou teplo a v lese potkáte místo srnky klokana. Všechno je takové poklidnější a jednodušší, například jakékoli vyřizování na úřadech. Zrovna včera jsem měl zajímavou zkušenost na nádraží v Kralupech. Potřeboval jsem na záchod, ale na dveřích byla cedulka, že klíč je v pokladně jízdenek. Tam mi po zaplacení osmi korun vystavili účtenku na jedno použití WC a po složení kauce 50 Kč půjčili klíč. Tak mně napadlo jak by to asi vyřešil cizinec. Je to nepodstatná maličkost, ale přesně to vystihuje ten rozdíl. V Austrálii se za WC neplatí a přesto jsou čistá a je na nich papír. Zase tam ale nemají tak dobré pivo a hezké holky.
I když někdy navštívíš ČR, nemáš občas chuť se sem vrátit na pořád?
Zatím ne.
Pokud vím, tak jsi zaměřením především numismatik. Probudil se v tobě zájem o numismatiku až v Austrálii nebo jsi s touto úchylkou k protinožcům již odcestoval :)?
Až v Austrálii. Já jsem začal poměrně pozdě, zhruba před osmi lety. Vždy jsem měl zájem o historii a toužil mít v ruce nebo dokonce vlastnit něco z té doby o které jsem právě četl. No a mince jsou k tomu přímo ideální.
Na jakou oblast numismatiky se vlastně zaměřuješ?
Začínal jsem s Kelty ale když jsem zjistil že se v podstatě razí dodnes a jak obtížné je padělky odhalit, s těžkým srdcem jsem je rozpustil. Jako Čech sbírám Bohemiku, tedy snažím se dát dohromady sbírku, kde by byla mince od každého vládnoucího Přemyslovce a jako Australan sbírám australské koloniální mince, tedy ty, které tam obíhaly před tím, než měla Austrálie vlastní měnu, což je velmi zajímavá směsice z celého světa. Občas neodolám a pořídím si něco úplně mimo jen tak pro radost.
Jaké jsou vůbec v Austrálii možnosti pro numismatiky a sběratele obecně? Máte tam specializované obchody, sálové aukce, numismatickou společnost aj.?
Ano, to všechno tam máme. Obchody kamenné i internetové, sálové aukce /například Noble Nimismatics má dobrý mezinárodní zvuk/, sem tam nějaká ta burza ale Bohemika se vídá jen velmi zřídka. Australská Numismatická Společnost letos oslavila 101 let a mám tu čest být jejím sekretářem.
Jedna z nevýhod sběratelů v Autrálii je z mého pohledu asi dražší poštovné při případném nákupu v zahraníčí (ebay, aukce, ...), nebo se pletu?
Poštovné je dražší, ale na druhou stranu clo platíme až na zboží nad 1000 dollarů a i to se dá obejít.
Na předchozí otázku se hodí navázat dotazem, kde pořizuješ nové přírůstky do sbírky (ebay, sálové aukce, kamenné obchody,...)? Zajímalo by mě jestli jsi něco koupil třeba i na priklepni.cz nebo aukro.cz?
Asi jako každý sběratel, kde se dá. Ano, i na Aukro se dá občas objevit něco zajímavého.
Tvoje přezdívka na diskuzním fóru Sberatel.com je turtleoverhead. Co tato přezdívka znamená?
Želva nad hlavou pochází z doby, kdy jsem sbíral keltské mince a pěstoval želvy. Proto ta letící želvička nad hlavou druida.
Chtěl bys na závěr něco vzkázat čtenářům Numin.cz a diskutujícím ze Sberatel.com?
Rád bych se připojil k výzvě Pavla Gregora z jednoho z předcházejících rozhovorů, nečistit. Můžeme vlastnit nějakou minci celý náš život, ale v životě mince je to většinou jen krátká epizoda, buďte k nim šetrní.
A ještě jedna prosba pro detektoráře. Pokud něco vzácnějšího najdete a nemáte chuť nález ohlásit, zdokumentujte svůj nález co nejlépe a poskytněte tyto cenné informace někomu kompetentnímu, třeba i jenom anonymně.
Pár mincí na ukázku: V roce 1800 ustanovil guvernér Philip Gidley King zvláštním výnosem /tzv. Proclamation/ následujících 11 mincí jako oficiální oběživo pro kolonii Nový Jižní Wales a tyto platily do roku 1813.
Portugalsko 8 Escudos a 4 Escudos, Britský východoindický Mohur, Pagoda a Rupie, Britská Guinea, Shilling a tzv. Cartwheel Penny, Nizozemský Dukát a Gulden, Španělský 8 Real.
Poznámka redakce Infofily: převzaté z našeho partnerského magazínu o numismatice a notafilii Numin.cz. Pomožte tento projekt pro sběratele mincí a bankovek oživit. Uvedené články, které na Infofile hodláme zveřejňovat, ukazují jaký kvalitní obsah tento magazín má.
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz