Vícenásobné frankatury Hradčan - hodnota 5 hal. (modrozelená)

Datum vydání: 16. 9. 2004


Dvojnásobná frankatura hodnoty 5 hal není žádná vícenásobná "bomba", zato však způsob jejího poštovního použití je přinejmenším vyjímečný. Později zavedený úřední termín pro tento druh interního poštovního formuláře "ohláška závad" se zde zřejmě teprve rodil, neboť německý název "Rückmeldung" je zde přeškrtnut a ručně přepsán na Hláška. Formulář sděluje, že u poštovního úřadu Zdíkov bylo do Bruchu - Lom u Mostu tzv. podfrankováno o deset haléřů, což je tímto ve Zdíkově zapraveno a poštovní regál neutrpěl žádnou škodu.

Pořádek, o jakém se může poště dnes jen zdát. Nebo je to tím, že má už i tak dost ?

Pro toho, kdo má rád pěti-haléřovky na obálce více je následující ukázka, bohužel však již frankovaná oboustranně. Vysoký poplatek za doporučenou zásilku uhradit jen zepředu, to by byl opravdu husarský kousek, nebo by musela být buď pořádně veliká obálka, nebo by se adresa musela vpisovat až po ofrankování. Nic takového se zde nestalo, takže výsledek je jen takto neuspokojivý! Do této obálky se alespoň nedostal nikdo nepovolaný, také výhoda! Kouzelný je zde také český název německého místa Seewiesen v definitivní československé rekomandační nálepce - opět Seewiesen! Ale nálepka je již v národních barvách a stoprocentně dvojjazyčná!

Nikoho nic více českého v té době asi nenapadlo, nebo ani nebylo proč, dle starého rakouského razítka šlo o malou obec se stoprocentním německým osídlením. Psal se teprve únor 1920!Poznámka: Převzaté z www.philashop.cz. Máte podobný dopis ve své sbírce? Zašlete foto, rádi zveřejníme.

Autor: Philashop.cz
admin@philashop.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz