Vykreslení albového listu počítačem pro úplného začátečníka II.

Datum vydání: 4. 1. 2005


Tento příspěvek navazuje na vyprávění, které bylo zveřejněno na stránkách Infofily.cz dne 10. 12. 2004 pod názvem Vykreslení albového listu pro úplného začátečníka. Tehdy byl popsán jednoduchý postup, jak nakreslit albový list v textovém editoru Microsoft Word. Také tento článek je určen pro začátečníky a mladé filatelisty a snahou je seznámení s dalšími možnostmi kreslení v jiných programech. Kdo má třeba na počítači instalován program MS Word jako součást celého balíčku Microsoft Office a je trochu zběhlý, tak ví, že stejnou službu udělá Microsoft Power Point (prezentace), nebo nástroj Microsoft FrontPage, což je editor pro tvorbu internetových stránek HTML (zde to dá trochu více práce a znalostí).

V dalším bych chtěl tedy oslovit ty, kteří produkty Microsoftu Office nemají a uvést nejprve trochu teorie. Předmět našeho zájmu se pouze dotýká dvou oblastí počítačového softwaru, a to oblasti CAD a oblasti počítačové grafiky. Zkratka CAD pochází z anglického Computer Aided Design, což je možné přeložit jako počítačová podpora navrhování (Design), má uplatnění u architektů, konstruktérů apod. Například program AutoCAD je produktem firmy Autodesk a je nejvíce využívaný projektanty na světě, než kterýkoli jiný CAD software. Vedle toho grafický software prožívá veliký nástup, což je mj. způsobeno zájmem o digitální zpracování a úpravy obrázků (internetové prezentace, úpravy digitálních fotografií apod.). V tomto oboru vede Corel DRAW, oblíbený grafický program stejnojmenné firmy, která dnes má nejvyšší podíl v platformě Windows. Dále jmenujme např. Adobe Ilustrator. Nás tyto desetitisícové programy mohou nechat klidnými, ostatně, pro toho, kdo s těmito programy pracuje, je vykreslení albového listu úsměvnou záležitostí.

Je mnoho filatelistů, kteří své volné „finance“ nejraději věnují svému koníčku. Chceme-li nějaký program pouze pro specifikum vykreslení alba počítačem, proč utrácet peníze za komerční programy? Na internetových stránkách jsou desítky grafických programů freeware, které jsou k dispozici zadarmo. Ve výběru je ovšem trochu potíž. Co vlastně potřebujeme?

Potřebujeme program, kde bychom vykreslili albový list za pár minut. Musí umět udělat libovolně orámované a přesné rámečky a na úrovni vytvořit texty, které lze kamkoli umístit. V žádném programu, který vybereme, by pro rychlou práci neměly chybět dvě důležité věci. Těmi jsou: rastrová mřížka na obrazovce na pozadí pro konečný rozvrh a dále možnost přesného navolení rozměrů rámečků. O případné volby barev nemusíme mít starost, tyto možnosti jsou v každém programu. Konečně, v možnostech operačního systému Windows byl (nevím jak v XP) jako pozornost podniku k dispozici program Malování ( Paintbrush, Pbrush), i zde je možno zadarmo vytvořit kvalitní albový list, ale dá to hroznou práci, neboť chybí zmíněné – mřížka a navolení rozměrů objektů

V dalším jsem pro ilustraci vybral dva produkty, které jsou freeware:OpenOffice Draw, který má blíže k CADU a program Pixia, což je typický grafický program.



OpenOffice.org řady 1.1 je plnohodnotný kancelářský balík, typu open source (co je to, je na delší vyprávění) s množstvím funkcí. Uživatelské rozhraní a funkčnost jsou velmi podobné dalším produktům na trhu jako jsou Microsoft Office nebo Lotus SmartSuite, ale na rozdíl od těchto komerčních produktů je OpenOffice.org zcela zdarma. Produkt obsahuje textový editor Writer, tabulkový procesor Calc, kreslicí nástroj Draw a program Impress pro tvorbu prezentací. Počeštěn je instalační program i uživatelské rozhraní (dialogová okna, menu, nástrojové tipy apod.), a to včetně nápovědy. Je přidána podpora pro export do formátu PDF. Pro využití všech funkcí OpenOffice je doporučováno nainstalovat balík Java Runtime Environment. Produkt je určen pro operační systém Windows od verze 98 po XP. Musíme počítat s tím, že program vzhledem ke svým možnostem má po instalaci úctyhodnou velikost asi 74 Mb. Download produktu a mnoho dalších informací nalezneme na internetových stránkách http://oo.o.cz/ . Pokud máte pomalé připojení k internetu, na serveru Linux-CD.cz si můžete zakoupit CD s kancelářským balíkem OpenOffice.org 1.1.3 v českém a anglickém jazyce, za příjemných 69 Kč. Samotná instalace programu je bezproblémová, pokud chceme ušetřit místo na disku, zvolíme instalaci uživatelskou a nainstalujeme si třeba jen modul Kreslení - Draw.

Z pohledu kresby albových listů nás tedy zajímá jen kreslící nástroj OpenOffice.org Draw. Je to mocný nástroj podporující jak vektorové, tak bitmapové obrázky a nabízí velký komfort i pro začátečníky. Program MS Word má podprogram Kreslení zakomponován přímo v textovém editoru, u OpenOffice se jedná o samostatný programový modul a tomu odpovídá mnoho editačních možností, které ani nevyužijeme. Ovšem třeba rastrová mřížka na pozadí je u Microsoftu udělána lépe. Psát podrobný návod k postupu kreslení je zde zbytečné. Úplný začátečník, pokud chce, může k vytvoření albového listu použít postup popsaný v prvém dílu příspěvků. Prostředí je dost podobné a nápovědy programu velmi intuitivní. V odstavci „Knihy“ na stránkách www oo.o.cz je nabídka množství příruček k produktu, např. OpenOffice.org pro zelenáče od autora Pavla Satrapy (249Kč).

Takto u produktu vypadá pohled na obrazovce.



Toto je můj zkušební list v OpenOffice





je výborný grafický editor z Japonska, který je k dispozici zcela zdarma. Mezi produkty typu freeware se Pixia řadí ke špičce a v některých oblastech se může směle rovnat produktům komerčním a profesionálním. Je to propracovaný grafický editor s velkým množstvím funkcí, podporou filtrů a dalších efektů, určený zejména k vytváření vlastních obrázků. Dále nabízí i různé štětce, podporu vzorků a práci s průhledností, neomezenou funkci Zpět/Vpřed, práci s vrstvami, import obrázků ze zařízení Twain32 (skener, webová kamera) apod. Ovládání programu můžete mít v češtině. Domovská stránka programu je : http://park18.wakwak.com/~pixia/ Program je ke stažení např. na serveru www.slunecnice.cz/product/Pixia/ . Download prostředí do češtiny do programu Pixia 3.1.j (87 kB) najdeme na stránce http://cestiny.idnes.cz/pp/pixiaco cz.html

Podrobnější návody jsou k dispozici bohužel zatím pouze v angličtině, což je smůla cizích freewareových programů. Dialogy a menu ještě nějaký nadšenec lokalizuje do češtiny, ale s kompletní českou nápovědou je to horší. Anglický návod je třeba na stránce ke stažení: http://www.stahuj.cz/ v sekci grafika a design. Dobrý tutorial je i na stránce :

http://www.geocities.c om/marcalix_ca/pixia/pixia.html . Zde, abychom se nezdržovali s mnoha možnostmi, klikneme si na políčko Drawing with precizion (kresba s přesností), objeví se políčko Let’s now proceed with the basic (pojďme nyní postupovat se základy) a naskočí stránka Pixia tool‘s for CAD (nástroje Pixie pro CAD). Pak toho, kdo moc neumí anglicky (nebo nemá instalovaný překladač www stránek), vedou obrázky. Program je určen pro OS Windouws od 98 SE do XP.

Níže je vidět anglická stránka s částmi ovládacích panelů programu :



Zde je vidět moje pokusná stránka již s českými dialogovými okny. Stránka nemá ještě odstraněnou mřížku na pozadí.



LINUX
Roste počet vyznavačů Linuxu a na mnohé jeho příznivce by bylo špatné zapomenout. Pod touto platformou je vyvinut bitmapový editor GIMP, který je nyní ve verzi i pro Windows. Pro grafickou tvorbu má desítky nástrojů a stovky možností voleb. To však přináší i komplikaci pro nové uživatele tohoto produktu – vyznat se ve všech funkcích. GIMP se funkčností může rovnat komerčnímu Adobe Photoshopu, přičemž je volně šiřitelný a můžete jej používat zcela zdarma. Může se dělat mnoho věcí – grafika pro web a pro prezentace, úpravy a retuš fotografií, vytvářet si vlastní obrázky apod. Někomu může trochu vadit nezvyklé uživatelské rozhraní a delší doba na zaučení. Na internetu najdeme program na stránkách http://www.gimp.cz/ .

Vyznavači Linuxu jsou ale již většinou ostřílení borci v počítačových znalostech, a tak by nebylo špatné, kdyby nějaký „linuxák“ a zároveň filatelista popsal, jak v GIMPU udělat dobře albový list.

Závěr.
Jak jsem v úvodu uvedl, příspěvek je věnován začátečníkům a mladým ve filatelii. Posouzení volby programu, který budeme nebo nebudeme užívat je samozřejmě individuální věc každého. Některý i mávne rukou, proč se starat o freeware, vždyť mohu při troše „snahy“ získat cokoli. Ale to už je o něčem jiném.

Proč ale nevyužít počítače ke zkrášlení svých sbírek a filatelistických prezentací? Vždyť žijeme v době ohromného rozmachu informačních technologií. Na druhé straně ta doba, již dávno, kdy jsme za dlouhých zimních večerů kreslili rámečky na čtvrtky tuží redisperem a mít perličkový psací stroj k popiskám byla událost, také ale měla něco do sebe. Nebyl takový shon a bylo více času na koníčky. Věřím ale, že ušlechtilá zábava, jakou je filatelie, bude nadále vzkvétat.

Autor: Eduard Krinke
eduard.krinke@seznam.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz