Výrobní náměstek PTC Praha a.s. - Ing. Jaroslav Štefek odpovídá na naše otázky
Datum vydání: 30. 6. 2010
Jak je možné, že se tak často dostávají do oběhu rarity bez zoubkování a průseku? Narážím na aršík Praga - Spěšná pošta a nově sešitek Fifinka bez průseku, který se opět mezi filatelisty prodává za stovky tisíc!
Vzniklá situace se sešitkem Fifinka bez náseku mě velmi mrzí a omlouvám se za ní. V článku na Infofile píšete, že se vytvářejí rarity pro vyvolené – tomuto vyjádření nerozumím a byl bych velmi rád pokud by jste mi jej blíže vysvětlil. Každá známka, kterou vyrábíme, prochází ve výrobě několika nezávislými operacemi a provoz máme plně zabezpečen. Bohužel výrobu nejde plně zautomatizovat a například závěrečné prohlížení hotových produktů je plně závislé na lidském faktoru. Upřímně řečeno představte si situaci, kdy ve výrobě před každou a po každé operaci náklad známek ručně přepočítáváte do té doby, dokud počty produktů nesouhlasí s předešlou kontrolou. Nezřídka kdy zastavujeme stroje a zapadlé produkty v jejich útrobách hledáme, dokud počty nesouhlasí. Na závěr produkty ručně třídíme a při balení počítáme znovu. Únik, byť jednoho produktu, je naprosto vyloučen. Vlastní „strojová“ výroba je oproti těmto bezpečnostním operacím velmi krátká. Termíny expedic jsou neúprosné a časově si nemůžeme dovolit prohlížet hotové produkty 2x nebo 3x při nákladech, které jsou desítky až stovky tisíc produktů.
V článku dále poukazujete na to, že „se tak často dostávají do oběhu rarity bez zoubkování a průseku“. Předpokládám, že pojmem „často“ myslíte uvedené dva případy za tři roky. Připomenu Vám, že od roku 2008 do června 2010 jsme vyrobili již 91 nových českých poštovních známek a poměrně velké množství dotisků českých výplatních známek. Myslím si, že svou práci odvádíme velmi kvalitně, což můžete posoudit ostatně sám.
Na závěr bych Vás chtěl ubezpečit, že případy které uvádíte, nebereme na lehkou váhu a budeme se snažit podobné případy v budoucnu ještě více omezit.
Rarity pro vyvolené to jsou, pokud nejsou pro každého. Není to myšleno špatně, ale pokud se prodávají za statisíce, je to pouze pro vyvolené a ne pro běžného filatelistu. Zároveň jde o to, aby se na trh nedostávaly i známky bez nominální hodnoty či názvů států, což se dříve také často dělo. Vaší práce si vážím, ale uvnitř to nějaké změny (zabezpečení) bude vyžadovat. Má další otázka je:
Kontrolují se známky a aršíky jako finální výrobek po kompletní výrobě a počítání - balení?
Veškeré známky a aršíky se kontrolují až jako finální výrobek po kompletní výrobě (včetně finálního ořezu), znovu se přepočítají a následně zabalí. Výjimkou jsou pouze samolepící sešitky, které třídíme ve velkých arších ještě před finálním ořezem z tiskového archu na jednotlivé produkty. Následně jsou jednotlivé hotové produkty ručně přepočítány a zabaleny. Díky tomu jsme schopni zkrátit výrobní lhůty na únosnou mez.
Jak je možné, že se dostanou do oběhu nezoubkované aršíky nebo neperforované sešitky z jednoho tiskového listu a žádný aršík není zachycen?
Jak píšu v předchozí odpovědi, tento případ (nezachycení vady z více produkcí jednoho tiskového archu) je možné připustit pouze u samolepících sešitků. Pokud kontrolou při prohlížení projde jeden velký arch bez náseku například o šesti finálních produkcích, očekávám s naprostou jistotou, že všech šest produkcí bude k nalezení v bezchybné produkci. Vysvětlím: veškeré, například nenaseknuté hotové produkty z makulatury nám musí vyjít po šesti, pouze pokud to tak není, třídíme hotové sešitky v malém, dokud nezkompletujeme šestice na tiskové archy.
Zaznamenali jste a zachytili při finální kontrole některé nezoubkované aršíky Praga – Spěšná pošta nebo některý neperferovaný sešitek Fifinka?
Samozřejmě. Veškeré produkty z výroby kontrolují, třídí a přepočítávají pracovníci při finální kontrole. Pokud by to tak nebylo, nebylo by možné zakázku početně uzavřít.
Co říkáte na sběratele, kteří za uvedené pro Vás „zmetky“ dávají až statisícové částky?
Sběratelů známek si nesmírně vážím a dokážu pochopit, že rádi zařadí do své sbírky něco neobvyklého. Otázka nastavení tržní ceny je jen a jen věcí nabídky a poptávky. Jestli je to hodně nebo málo nedokážu posoudit.
Jaké připravujete zabezpečení, aby se tato situace již neopakovala?
Jak jsem již napsal, uvedené případy nebereme na lehkou váhu a budeme se snažit podobné případy v budoucnu co nejvíce omezit.
Děkuji Vám za rozhovor. Vaší práce si vážíme a děkujeme, že se budete snažit, aby se podobné jistě nepříjemné situace neopakovaly.
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz