Přírodní zázrak
Datum vydání: 27. 3. 2012
Když si představíme zázrak, myslí se tím nějaká neviditelná síla, která způsobí něco kolem nás, na co jen tak nezapomeneme. Nestává se to sice často, ale v přírodě najdeme mnoho zázraků, které nás v ní obklopují na každém kroku a nemáme zpravidla o nich ani tušení. Jedním z nich je nenápadná rostlina, které si mnohokrát ani nevšimneme a jen nás na ní v trávě upoutá malá růžová či bílá hlavička. Ano, mluvím o jedné z nejdůležitějších pícnin a hlavní medonosné rostlině – o jeteli!
Jetel čítá něco kolem 300 druhů, ale my si povíme o dvou druzích, které pozná každý z nás -Jetel plazivý (Trifolium repens) a Jetel luční (Trifolium pratense). Jetel plazivý má bílé květenství a jetel luční má květenství červené. Obecně jetel dosahuje výšky 10 – 30cm. Jednotlivé drobné květenství jsou uspořádány do hlávek, které mohou mít barvu v různých odstínech žluté, červené, růžové, bílé nebo hnědé barvy. Plodem jsou drobné lusky uzavřené v kalichu. To je typické u čeledě bobovitých (Fabaceae), kam jetel patří. Lístky má tato rostlina zpravidla 3, ale mohou se vyskytnout i více listé.
Chuť těchto lístků je mírně sladká až nahořklá a používá se při výrobě různých salátů, které jsou velmi zdravé. Zároveň se jedná o včelařsky významnou rostlinu poskytující nektar, což řadí jetel mezi hlavní medonosné rostliny. Z 1 ha této pícniny můžeme získat až 100kg medu. Má velmi jemnou chuť a sametovou konzistenci, pro kterou je velmi oblíbený pro přímou konzumaci s čerstvým pečivem nebo ovocem. Je téměř bílý, nebo mírně nažloutlý. Velmi světlá barva je pak známkou vysoké kvality. Po pokosení jetel opět v krátké době kvete. Čerstvý je pochoutkou nejen pro dobytek, ale i pro drůbež.
Známka vydaná ke kongresu o využití pícnin v zemědělství.
Tradic a pověstí, které se pojí s jetelem je mnoho. V Irsku na den Sv. Patrika se všichni Irové obléknou do zelené barvy a právě za symbol tohoto dne a zároveň i celého Irska si obyvatelé zvolili Shamrock, neboli česky trojlístek. V předkřesťanském Irsku byl totiž jetel náboženským symbolem a Irové jej drželi ve velké úctě. Trojlístek byl použit Sv. Patrikem k ilustraci svaté Trojice. Pověra vyprávějící o jetelových čtyřlístcích, jako o symbolu štěstí (čtyři složky štěstí byly: zdraví, bohatství, sláva a věrný milenec či milenka) může být sice pravdivá, ale z hlediska biologického jde jen o genetickou mutaci. Někdy se také stane, že z trojlístku vznikne tímto „omylem“ dokonce i pětilístek či šestilístek. Někteří lidé také věří, že díky čtyřlístku zbohatnou nebo po přidání do koupele se vyřeší jejich finanční problémy. Přidáním do koupele se však spíše vyřeší revmatické a kloubní bolesti, které jetel léčí s vynikajícími výsledky. Jeho příznivé účinky jsou zaznamenané i v dermatologii (vlasy, nehty, potní žlázy, kůže) a v USA sloužil při léčbě rakoviny.
Již v 19.století byly prokázány jeho vynikající vlastnosti při léčbě černého kašle a TBC. Jetel obsahuje množství vitamínu E, který je silným antioxidantem a pomáhá předcházet srdečním onemocněním. Využívá se také při léčbě cukrovky a klimakterických potíží.
Čtyřlístek dal i název populárnímu dětskému časopisu se stejnojmenným názvem, který pojednává o dobrodružstvích Fifinky, Bobíka, Myšpulína a Pindi.
Jetel je také rostlinou státu Vermont (USA) a to od roku 1895. Na závěr snad jen dodám, že tvar jetelových lístků dal také vzniknout karetnímu symbolu nahrazujícímu hole nazývané kříže.
Jak jste se mohli v tomto článečku dočíst, tak i ty nejobyčejnější rostliny zase až tak obyčejné nejsou a skrývají v sobě hodně vynikajících vlastností, které dokáže člověk využít. Ne nadarmo se jim také říká „ rostliny z Boží zahrádky“.
Celistvost zaslaná Centrální kurýrní službou ZKD v NDR z Kliniky tuberkulózy a plicních onemocnění.
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz