Rozhovor s Jaroslavem Němečkem o Čtyřlístku a sběratelství

Datum vydání: 29. 4. 2010


Populární komiks Čtyřlístek se objevuje na poštovních známkách. Jak vznikl tento nápad a co je jeho cílem?

Populární komiks Čtyřlístek se na poštovní známky dostává díky výbornému nápadu vedoucího známkové tvorby pana Břetislava Janíka. Ten se na mě obrátil s tím, jestli bych vytvořil několik návrhů, ze kterých by si výtvarná komise mohla vybrat. Stala se však neobyčejná věc, že výtvarná komise při České poště vybrala návrhy čtyři a k tomu barevné pohlednice, obálku prvního dne a čtyři sešitky, ve kterých se budou známky prodávat.
Fifinka na známce, písmenkové, písmenové známky, tarifové

Co všechno se ve spolupráci s Českou poštou s. p. připravuje ohledně filatelie?

V průběhu schvalování objednala Česká pošta ještě pátou známku, a to známku dotiskovou, to znamená, že kromě známek se Čtyřlístkem si můžete každou druhou známku na archu objednat podle svého přání, tedy může na ní být vyobrazeno například vaše dítě.

Jste také sám sběratel?

Bohužel nejsem sběratelem, díky tomu, že na sbírání čehokoliv nemám čas.

Existují i sběratelé Vašich komiksů a všeho co se týká samotného Čtyřlístku. Jaký k nim máte vztah?

Vím, že existují sběratelé Čtyřlístku a čas od času si přijdou doplnit svoji sbírku k nám do Čtyřlístku. Pokud je to možné, rádi jim vyhovíme. Ovšem starší čísla jim bohužel nemůžeme poskytnout, protože je máme pouze v našem archivu.

Máte nějakou historku ohledně zapálených sběratelů?

Před půl rokem k nám do redakce přišel chlapec s prvním číslem Čtyřlístku, abych mu ho podepsal. Na moji otázku, kolik za tento Čtyřlístek dal, přiznal, že vyškemral od rodičů pět tisíc korun. Mně se to zdálo mnoho, ale za dva měsíce proběhla internetová aukce, na které bylo první otrhané číslo vydraženo za dvacet pět tisíc.

Čtyřlístek, Fifinka, Myšpulín, Bobík, Piňďa na poštovních známkách
Sbírá některá postavička ze Čtyřlístku poštovní známky?

Ve čtyřlístku je sběratelem všeho možného Myšpulín. Byl i sběratelem známek, ale tuto vášeň opustil, když mu průvan polovičku jeho sbírky známek vyfoukl oknem.

Čtyřlístek vychází již řadu let jako kreslený komiks. Proč se nepodařilo připravit Večerníček pro děti?

Několikrát se o vytvoření večerníčku jednalo, dokonce se tři večerníčky natočily, ale vždy to skončilo na nedostatku finančních prostředků.

Připravuje se i Čtyřlístek ve 3D. Jak dlouho byl tento projekt připravován? Můžete prozradit něco zajímavého na co se fanoušci mohou těšit? Přejeme Vám především mnoho spokojených diváků.

Celovečerní film Čtyřlístek ve službách krále se připravuje již dva roky a nebýt několika šťastných náhod, nikdy by se nerealizoval. Produkční pan Šmídmajer z firmy Bioilusion se spojil s panem profesorem Třískou z firmy Artcinema a společně se pustili do realizace tohoto projektu. Režii zadali panu režiséru Žabkovi a my se můžeme těšit, že za rok a půl bude premiéra.

Všiml jsem si, že máte i hezké internetové stránky. Co všechno čtenářům nabízejí?

Kromě tradičních stránek www.ctyrlistek.cz naše redakce zpřístupnila nové internetové stránky na adrese www.myspulin.cz, na nichž si zájemci mohou objednat mimo knih a časopisů i jiné výrobky s tematikou Čtyřlístku, jako např. hry, pexesa, kosmetiku, povlečení, kosmetiku, figurky atd. Rozhodně stojí za to stránky navštívit.

Chcete něco vzkázat čtenářům Infofily, Mladého sběratele anebo fanouškům Čtyřlístku například z řad sběratelů?

Znám přísloví „kdo si hraje, nezlobí“ a to můžeme aplikovat i na filatelisty. Nejznámějším sběratelem Čtyřlístků je Lucie Bílá.

Děkuji Vám za rozhovor a přeji mnoho dalších úspěchů s populárním Čtyřlístkem.

Autor: Zdeněk Jindra
ZdenekJindra@infofila.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz