Multimediální katalog mincí na CD-ROMu - vydání 2022
Datum vydání: 21. 2. 2022
Na CD-ROM mediu vychází dlouho očekávaný multimediální katalog oběžných i pamětních mincí platných na našem území od roku 1921 do roku 1993. Věříme, že i čtenáři Infofily mohou mince sbírat a proto jim přinášíme malou recenzi tohoto titulu.
Do rukou se nám dostává unikátní projekt – multimediální katalog československých mincí 1921-1992(93). Stejně jako tradiční katalogy papírové obsahuje popis, vyobrazení a ocenění všech mincí vydaných za dobu existence Československa a navíc mince protektorátu Čechy a Morava a Slovenského státu z let 1939-1945. V katalogu sběratel či zájemce o mince najdete vše, na co je zvyklý z papírových katalogů, a navíc několik velmi užitečných údajů. Na první pohled si všimnete, že označení zachovalostí je uváděno na prvním místě pomocí ve světě obvyklých anglických zkratek. Vedle této stupnice je použito i tradiční české označování pomocí arabských číslic. V nápovědě je přehledná tabulka zachovalostí a podrobný slovní popis všech zachovalostí použitých v katalogu, takže se v nich může orientovat i laik.
Velký přínosem tohoto katalogu je fakt, že vedle cen za sběratelsky zajímavé zachovalosti obsahuje i ceny pro zachovalosti nejběžnější (což nebývá pravidlem). Autoři se rozhodli do katalogu u oběžných mincí nezahrnout vzácnou zachovalost UNC a nahrazují ji obvyklejší zachovalostí AU. Toto rozhodnutí má za následek mnohem reálnější ocenění mincí ve sbírkových zachovalostech, než tomu obvykle bývá (v reálu bývá totiž špičková zachovalost UNC velmi často zaměňována za zachovalost AU - na tento nešvar papírové katalogy obvykle dostatečně neupozorňují).
Katalog je distribuován na samospustitelném CD a jeho obsah je ve formátu html. Ke spuštění katalogu tedy postačí, když je na počítači instalován jakýkoliv internetový prohlížeč (např. Internet Explorer). Dá se tedy říct s pravděpodobností hraničící s jistotou říct, že máte-li na Vašem počítači nainstalovány MS Windows, katalog bude fungovat. Stejně tak je ale možné katalog spustit např. v prostředí Linux (katalog jsem testoval v zabudovaném Firefoxu a fungoval zcela korektně včetně správné diakritiky).
Ovládání katalogu je intuitivní, pohybujete se ve známém prostředí internetového prohlížeče. Orientace v katalogu je snadná a lehce pochopitelná i pro naprostého laika. Mince jsou členěny zvlášť na mince oběžné a mince pamětní a jsou řazeny podle jednotlivých období a v rámci daného období podle nominálu od nejnižšího po nejvyšší. Velmi praktické je použití stejného číslování, jaké používá světově nejrozšířenější Standard Catalog of World Coins.
Katalog mincí lze zakoupit na tomto odkazu.
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz