Reklama

merkur-revue.eu

Nabídka našeho eshopu

Zásobník na poštovní známky - 60 stran - bílé listy - SAFE retro potisk - č. 100

Zásobník na poštovní známky - 60 stran - bílé listy - SAFE retro potisk - č. 100

  • Cena: 935 Kč

Zpravodaj 1/2003: Dopis na cestě několik století

Na obrázku je doporučený dopis odeslaný 10. 4. 2000 z Kladna do Teheránu. Příchozí razítko Teherán 29. 1. 1379. Rozdíl mezi odesláním a příjmem dopisu činí přes 620 let. Již jsme si zvykli, že dopisy cestují několik dnů, týdnů i let. Ale ne opačným směrem, tj. proti toku času. Mezi filatelisty je dnes řada odborníků, kteří se zásluhou svému koníčku stali odborníky v různých oborech. Markantní je tato situace především v námětové filatelii, ale i někteří sběratelé známek České republiky mají velmi dobré znalosti z oboru tiskové techniky, poštovního provozu atd.

V našem případě musíme jít trochu do historie. Řehoř XIII upravil kalendář, který používáme v Evropě a dalších zemích od prvních desetiletí dvacátého století. Nahradil tím tehdy známý Juliánský kalendář. I v Evropě nepřešly všechny země na nový kalendář ve stejný časový okamžik tak, jak se to dnes disciplinovaně děje při přechodech na zimní a letní časy. Některé muslimské země však tento Juliánský kalendář stále nepoužívají. Chalíf Omar (vládl dle našeho kalendáře v letech 634 – 644) stanovil muslimský kalendář trochu jinak. Jeho počátek začíná 16. července 622 našeho letopočtu, kdy Mohamed uprchl z Mekky do Mediny (tehdejšího Jatríbu). Byl to zrovna pátek, a proto se liší s astronomickým kalendářem a předbíhá jej. Tak se v budoucnu dokonce stane, že se kalendáře časově dokonce setkají. To může umožnit vznik zajímavých celistvostí.

A teď zase zpátky k naší celistvosti o váze 51g. Výplatné 46,- Kč neodpovídá tehdejším sazbám. Jednalo by se o zásilku leteckou do 50g za 26,- Kč a doporučený příplatek 20,- Kč. Zásilka by tedy musela mít o 1g méně, aby odpovídala tehdejším poplatkům. Správné výplatné mělo být ještě o 23,- Kč vyšší. 49,- Kč za dopis přes 50g a 20,- Kč za doporučený příplatek. Poštovní zaměstnanec zřejmě toleroval váhový přesah a nepožadoval doplatek. Takováto celistvost, i když nedostatečně vyplacená, nebo právě proto, je potom ozdobou specializované sbírky českých známek.

Zpravodaj 1/2003: Dopis na cestě několik století


Autor: Jiří Sedlák | 25. 10. 2003

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


Nabídka našeho eshopu

Zásobník na známky Leuchtturm - COMFORT S64 - A4 - 64 stran - černé listy

Zásobník na známky Leuchtturm - COMFORT S64 - A4 - 64 stran - černé listy

  • Cena: 1116 Kč
PHILALUX3 - SAFE 9865

PHILALUX3 - SAFE 9865

  • Cena: 3695 Kč