Zpravodaj 2/2003: Zajímavé celistvosti České republiky

Datum vydání: 22. 3. 2004


Dofrankované celiny jsou vždy zajímavé zvláště, když se jedná o použití automatových známek, které již nejsou v prodeji. Automatové známky široká veřejnost zase tolik nevyužívá, jak si pošta zřejmě mylně přála. Na některých poštách je v podstatě ani nechtěli uznávat. Neobvyklá situace také je, když pracovnice pošty neakceptuje vytištěnou známku na celině, což se stalo v našem případě.

Doporučená dopisnice byla odeslána 19. 8. 2002 z Prahy do Kladna, doplacena známkou s hodnotou Kč 12,-. Správné výplatné za dopis do 20g je 5,40 a 9,- doporučený příplatek. Pracovnice pošty však inkasovala místo 40 hal Kč 2,40 a vytiskla tuto hodnotu na Apostu. I když se jedná o přeplacenou poštovní celistvost, nejedná se o mache, neboť vše vzniklo vinou pošty a jde v tomto případě o velmi zajímavý doklad poštovního provozu, který v podstatě vyrobila pracovnice pošty.

Někdy mě zaráží, že samotný poštovní provoz je daleko vynalézavější, než důmyslní filatelisté, kteří si vytvářejí nejrůznější kombinace a neobvyklé poštovní ceniny.



Česká pošta nemá ve své nabídce poštovní výběrky. V tomto případě si situaci odesílatel vyřešil v rámci možností pošty. Doporučená dopisnice byla odeslána na dobírku 19. 8. 2002 v místě a vyplacena známkou Kč 33,- Veveří. Výplatné odpovídá tehdejším sazbám Kč 5,40 - dopis do 20 g, Kč 9,- doporučený příplatek, Kč 10,- dobírka a Kč 12,- poukázečné. Známka Veveří byla použita v době, kdy se tyto známky daly koupit. Použití těchto známek v poštovním provozu, je vzácnější, než většiny ostatních známek České republiky, a tak jsme rádi vlastně za každou celistvost, kterou s těmito známkami seženeme.



Autor: Redakce
infofila@infofila.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz