Zpravodaj 2/2005: Bubákova krajina s převahou první

Datum vydání: 18. 2. 2006


Komentář k výsledkům 12. ročníku ankety České pošty o nejhezčí českou známku roku může začít obvykle – vyhrál další reprezentant dlouholeté „velkoformátové“ emise Umělecká díla na známkách a rytcem nejúspěšnější známky je Václav Fajt. Pro miniaturu klasického malířského díla je to už jedenáctý primát (byť dvakrát nešlo o malby zařazené přímo do zmíněné emise) a pro rytce Fajta je to třetí triumf v řadě a celkově páté prvenství, čímž se stal nejúspěšnějším tvůrcem v nedlouhé historii samostatné české filatelie.

Ve dvanáctém ročníku ankety hlasovalo včas a podle pravidel 9014 čtenářů deníku Právo a časopisů Filatelie a Poštovní kurýr; vedle Čechů také pár desítek Slováků. Několik hlasů přišlo z Německa a jednotlivé anketní lístky byly odeslány také z Kanady, Velké Británie a Švýcarska.

Za pozornost stojí, že vítězná známka dostala přes čtvrtinu všech hlasů a druhou v pořadí předčila o více než tisíc bodů (každý účastník ankety měl jeden hlas = bod). I druhá známka patří mezi miniatury maleb; další dva obrazy se umístily na 7. (Procházkův Prométheus) a 11. příčce (Schweigerova pohádková trojice).

Obdobně – dobře jako loni, dopadly známky z dalšího zoologického aršíku manželů Knotkových – nejúspěšnější z papoušků je třetí, dalším patří 12., 18. a 25. místo (loňské akvarijní rybičky zaujaly 4., 7., 21. a 24. pozici – ovšem ze 41 známek).

Za velice úspěšnou lze označit dvouznámkovou emisi památných stromů (5. a 9. místo) od A. Absolona a M. Srba a rovněž známku připomínající výročí zavedení povinné školní docházky na našem území (8.) od J. Kavana a B. Šneidera; ve všech třech případech jde o známky menšího formátu, ale s výrazným, dobře zpracovaným výtvarným motivem.

Desítku nejvýše umístěných známek doplňují na 4., 6. a 10. pozici známky zobrazující naše architektonické památky – ani v jejich případě nelze mluvit o novotě či překvapení, neboť známky tohoto zaměření se těší trvalé oblibě u veřejnosti. Podíl na tom mají nesporně i jejich rytci. Mimochodem svatohostýnský i svatohorský kostel vyryl V. Fajt, který je v loňské desítce nejlepších zastoupen hned čtyřikrát.

Poměrně překvapivě vysoko skončila společná evropská známka podle maltského návrhu, věnovaná deseti novým členům EU (15. příčka), která dokonce o sedm míst předstihla naši, graficky čistší a i barevně výraznější „unijní“ známku. Je ovšem třeba říci, že od druhé desítky žebříčku už jde jen o desítky, nikoli stovky či tisíce hlasů a bodové rozdíly jsou tu dost zanedbatelné.

O známkách se sportovní tematikou by se dalo (v odpovídající terminologii) napsat, že „podaly standardní výkon“ – 19., 21. a 24. místo (například předloni se obdobné známky dostaly na 11., 13. a 33. příčku ze 33 vydaných).

Z dalších obvyklých námětů si vánoční známka oproti loňsku pohoršila o pět míst (a 72 hlasů), „dětská“ o devět míst (a 89 hlasů) a připomínka známkové tvorby minulosti o čtyři místa (a 49 hlasů), zatímco velikonoční si o sedm míst (a 10 hlasů) polepšila. Jinak než propadákem lze jen těžko nazvat výsledek dvou tříznámkových emisí – historických kočárků a jubilujících českých skladatelů (resp. jejich operních hrdinů). Janáček, Smetana a Dvořák od R. Fučíkové a J. Tvrdoně získali mezi devíti tisíci účastníky ankety dohromady jen 16 příznivců a seřadili se na samém konci tabulky. Hned nad nimi spořádaně zaparkovaly všechny kočárky, byť byly velmi precizně ztvárněny B. Housou. V obou případech zřejmě ovlivnila umístění barevná nevýraznost a přílišná „jemnost“ známek; u skladatelských známek by se možná dalo mluvit až o odstínové nepříjemnosti a grafické rozdrobenosti… Když to ovšem vezmeme z té lepší stránky, tak můžeme konstatovat, že žádná známka nezůstala bez hlasu a že české známky (od loňska už jen v nominálních hodnotách zaokrouhlených dle mincovních změn minimálně na padesátníky) navzdory úbytku klasické dopisové a pohlednicové korespondence stále poutají pozornost veřejnosti a nejen podle ohlasu u laiků, ale i podle názorů odborníků patří - co se týče výtvarného i technického zpracování - ke světové špičce.



Všichni účastníci ankety, kteří poslali hlasy včas na originálních kupónech a přiložili obálku s nadepsanou zpáteční adresou, se během druhého čtvrtletí dočkají tradičního suvenýru od České pošty. Kolekci z loňských českých známek kromě toho od ČP obdrží následujících deset vylosovaných:

Vladimír Čadek z Nové Vsi pod Pleší, Marie Hloušková z Brna, Stanislav Junek ze Semic, Josef Kváš z Mnichovic, Jaroslav Přecechtěl z Kostelce na Hané, Jiří Sedláček z Dobrušky, Pavel Soukal z Prahy 2, Rostislav Špánek ze Šlapanic u Brna, Jan Švík z Vlašimi a Helena Zemánková z Javorníka u Jeseníku.

Žebříček známek s počtem hlasů (v závorce katalogové číslo známky, nominální hodnota a autoři):



Autor: Jan Plachetka

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz