Národní výstava poštovních známek Hradec Králové 2007
Datum vydání: 24. 4. 2007
Tato výstava byla uspořádána SČF a filatelistickými kluby při příležitosti 85. výročí 1. české výstavy poštovních známek v Hradci Králové v roce 1922, dále k 120. výročí české organizované filatelie a současně k 700. výročí, kdy se Hradec stal královským věnným městem.
Výstava začínala ve čtvrtek 19. dubna ve výstavních sálech Muzea východních Čech v Hradci Králové a končila v neděli 22. dubna 2007.
Výstavu jsem navštívil v sobotu 21. 7. 2007 v den, kdy v kongresovém centru ALDIS (které se nachází poblíž Muzea) probíhala filatelistická burza a také setkání sběratelů známkových zemí Geophila.
Na burze mne příjemně překvapil počet jak prodávajících, tak nakupujících. Co bylo zvláště příjemné, že jsem tam potkal i několik mladých lidí, protože jsem pomalu začínal být přesvědčen, že filatelie je zálibou pouze „starých pánů“. Co se týká nabídky, byla poměrně slušná, každý sběratel si mohl vybrat to svoje, nebo se prostě jen podívat.
Po schůzce sběratelů známkových zemí Geophila následovala již zmiňovaná výstava známek v muzeu. Budu ji popisovat dle svého názoru (očima sběratele známkových zemí), tak se možná někoho dotknu, nechť mi čtenáři prominou.
Jeden za sálů výstavy v muzeu
Velmi jsem byl zvědav na exponáty Indických kolků od známého vystavovatele Ing. Jiřího Černého. S exponátem Indické kolky staroindických států získal na předchozích výstavách zlaté medaile a nyní je tento exponát značně vylepšen o celou řadu naprostých unikátů a určitě by byl ozdobou každé světové výstavy. Zde jsem utrpěl šok - v podobě velké pozlacené medaile! Jeho další exponát jednorámovka- kolky staroindického státu Vala získal také pouze pozlacenou medaili, ale jak jsem se později dozvěděl - dostal cenu návštěvníků!!!
Další mimořádný exponát byl od Karla Bičovského – Indický subkontinent. Ke shlédnutí zde byly u nás nevídané a nedostupné celistvosti. Návštěvníci zde mohli vidět i známku Scinde – první známka vydaná na asijském kontinentu v roce 1852. Celý exponát byl velmi kvalitně a přehledně zpracován, škoda jen, že zřejmě kvůli nedorozumění v předchozí kvalifikací na regionální výstavě v Trutnově nebyl klasifikován.
Zajímavý, kvalitní, perfektně graficky zpracovaný byl exponát Ing. Miroslava Šťotky – Bosna a Hercegovina. Právem získal velkou zlatou medaili.
Pozoruhodný byl exponát Ing. Radka Černého – Osmanská říše – Duloz. Tuším, že získal pozlacenou medaili, ale tato u nás na výstavách prakticky neznámá země a hlavně tento exponát si rozhodně zaslouží bližší zmínku. Bylo na něm tolik vzácných a u nás nevídaných kvalitních materiálů, že v zahraničí by nesporně byl ohodnocen o trochu výše.
Byla tam celá řada tématických exponátů, exponáty dokumentující poštovní historii i exponáty mladých vystavovatelů. Každý z nich byl něčím zajímavý i když zde si netroufám žádný exponát nijak hodnotit.
Na výstavě jsem se též setkal s naším jurymanem pro mládež panem Šolcem a povídali si o výstavě, hodnocení exponátů, ale i o propagaci a o světě kolem filatelie. Byl to velmi příjemný rozhovor a snad se mi podaří do budoucna udělat některé rozhovory s našimi jurymany.
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz