Redaktor Infofila.cz Jaromír Petřík se představuje

Datum vydání: 14. 4. 2005


Jaromír Petřík se narodil 6. 2. 1956 v Boskovicích. Je to město s přibližně 12 tisíci obyvatel 40 km severně od Brna. Poštovní známky začal sbírat již v první třídě na základní škole v roce 1963. Dokonce si pamatuje na svoji první známku odlepenou z pohlednice.



Byla to 30 haléřová známka č. 1276 vydaná ke XII. Sjezdu KSČ. Známku odlepením hodně poškodil, ale pořád si ji prohlížel a už asi tehdy propadl kouzlu poštovní známky, což je filatelistům společné. Následovaly další odlepené známky z dopisů a otec mu přidal svoji sbírku z dětství asi 200 ks odlepených známek z dopisů z protektorátu. Známky s portrétem Hitlera tehdy musel schovat, nepadalo vůbec v úvahu je ukazovat ani pro sběratelské účely.


První známka Jaromíra Petříka

Známky přinesl do školy a nebyl sám. Tehdy známky sbírala snad třetina třídy. Když navázal kontakty i se spolužáky z jiných tříd, sbírka se začala rozrůstat. Naprosto exoticky a magicky na něj působily známky z dalekých zemí jako Indie, Brazílie, Chile atd. Když mu otec koupil za 20,- Kčs balíček zahraničních známek, byl u vytržení, když objevil známku Severního Bornea s přetiskem Sabah. Asi už tehdy se u něj projevila touha vlastnit známku každého státu.



V době, kdy neexistoval žádný FAZZ (Hlinka a Mucha vydali Filatelistický atlas známkových zemí poprvé v roce 1971). Také filatelistické znalosti byly takřka nulové. Známky spolužáci měnili mezi sebou podle vzhledu (populární byly kosočtverce) a za "vzácné" se považovaly známky Monaka a San Marina.

Mezi spolužáky byl známý jen katalog POFIS, že existuje nějaký katalog MICHEL by se tehdy pokládalo za ideologickou diverzi a znamenalo by to minimálně ředitelskou důtku.

Za celá dětská léta nebyl Jaromír Petřík nikde organizován, svoji sbírku ukončil v r. 1970 na čísle 123 známkových zemí. Tehdejší seznam napsaný na psacím stroji má dosud.

Přišly studia, vojna, rodina, zaměstnání, podnikání a filatelistická přestávka dlouhá celých 30 let ...



V roce 2000 šel náhodou Jaromír Petřík kolem filatelistického obchodu a uviděl vystavené známky exotických zemí. Neodolal, vešel dovnitř, dal se do rozhovoru s prodavačem (zkušeným filatelistou) a kouzlu opětovně podlehl. Protože ho vždy táhla geografilatelie, začal zase se známkovými zeměmi. Podařilo se mu sehnat všechna 3 vydání FAZZ od B. Hlinky a L. Muchy a objížděl filatelistické obchody.

Přitom zjišťoval, že sbírání známkových zemí není nijak snadné. Ve všech filatelistických obchodech byli prodávající zaměřeni hlavně na prodej nově vycházejích známek ČR, známky ČSR I a ČSR II.

Když "obešel" obchody v Brně, Jihlavě, Praze, České Lípě, skončil na chyběnce kolem 300. Dostával od obchodníku cenné rady, naučil se zacházet s katalogy MICHEL, SCOTT, ZUMSTEIN, GIBBONS atd. Katalogy Michela a Scotta se mu dokonce podařilo sehnat kompletní pro celý svět.



Stále však nemohl narazit na sběratele známkových zemí. Potkal však sběratele, který skončil na chyběnce asi 280 a už se nedostal dále, tak se přeorientoval na jiný obor.

Jaromír Petřík to však nechtěl vzdát a pátral prostřednictvím Internetu až narazil na zkušeného sběratele známkových zemí Ing. Petra Guniu z Bohumína. Když se dozvěděl, že má tehdy chyběnku 12, tak málem sletěl ze židle. Nepředpokládal, že by se někdo mohl dostat tak daleko.

Díky P. Guniovi se během 2 let propracoval na chyběnku kolem 100. Navštěvoval burzy v Brně, občas nějakou výstavu, navazoval nové kontakty a pomalu se propracovával dále. V dubnu 2004 mu chybělo již jen 19 známkových zemí dle FAZZ z r. 1985.



Naprosto rozhodující bylo léto roku 2004, když se Jaromír Petřík seznámil s Ing. Peterem Valdnerem z Bratislavy. Tento sběratel se věnuje nepřetržitě sbírání známkových zemí přes 40 let, dle FAZZ od B. Hlinky a L. Muchy má zastoupeny všechny známkové země. Odborníky je považován za sběratele známkových zemí s největšími odbornými znalostmi, což mohu potvrdit – doslova chodící encyklopedie. Má prostudovány všechny země!!! celého světa od roku 1840, všechny lokály, okupace, pošmistrovská vydání v USA atd. Se svými vynikajícími jazykovými znalostmi, kontakty po celém světě vytvořil obdivuhodnou sbírku známkových zemí.

Díky Ing. Valdnerovi pokročil Jaromír Petřík až na chyběnku 3. Zbývaly země na kterých ztroskotá téměř každý sběratel: Mosquitské pobřeží v Nicaragui, Buchara a Chorezm v Asii.

Jaromír Petřík to nevzdával a pátral pořád dále. Podařilo se mu sehnat krásnou obálku Mosquita se 3 známkami a před týdnem doplnil i známkové země Bucharu a Chorezm.





Pokud bereme v úvahu, že známkovou zemi Basilej 1845 má zastoupenu replikou a indické Scinde padělky, tak se prakticky zařadil ke sběratelům, kteří mají všechny známkové země dle FAZZ B. Hlinky a L. Muchy.


Známka Buchary pro víceúčelové použití


Nevíme, kolik je v ČR a SR sběratelů známkových zemí, kteří dle FAZZ z r. 1985 mají všechna území, proto bychom rádi pokud někoho znáte, aby se ozval redakci nebo přímo J. Petříkovi.

Jaromír Petřík se také začal věnovat propagaci sbírání známkových zemí, vytvořil informativní internetové stránky www.znamkovezeme.wz.cz a snaží se pomáhat méně pokročilým sběratelům a zpopularizovat zejména mezi mládeží tuto krásnou zálibu.

Autor: Jaromír Petřík

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz