Válka jako důvod filatelistické spekulace

Datum vydání: 19. 6. 2005


Chci se zmínit o jednom zajímavém spekulačním filatelistickém vydání poštovních známek. Předcházel jí válečný konflikt již před více než 30 lety…

Většina lidí ví, že současný Kypr je rozdělený na dvě části: řeckou a tureckou. Dnes je každé území politicky samostatné, rozděleno hranicí, která prochází i hlavním městem Nicosií – řecky a turecky – Lefkosia. Dříve zde žili společně na celém území kyperští Řekové a kyperští Turci. Nyní na řeckém území nežije jediný Turek a naopak. Je to znát i na ekonomice rozdělených území. Řecká část je pěkně vystavěná, kvete zde čilý cestovní ruch a životní úroveň je zde mnohem vyšší než v turecké části. Je to důsledek mezinárodního bojkotu, v turecké části nepřistávají žádná letadla a lodě jiného státu než Turecka. Turecká část byla až donedávna úplně izolovaná, teprve nedávno sem začali cestovat turisté a obchodníci. A protože se budeme bavit o spekulaci z turecké strany, tak si připomeneme toto území fotografiemi pevnosti v městě Kyrenia (turecky Girne). Na fotografii je i autor tohoto článku.



Také stojí za zmínku, že v muzeu v pevnosti je vystaven údajně nestarší dochovaný vrak lodi na světě. Pevnost je hezky zrekonstruována, přímo tam se dají posílat poštovní pohledy s razítkem z pevnosti. Z hradeb je pěkný výhled na okolí, klid, žádný shon, všechno zde působí mírumilovně… I lidé.



Člověku se nechce věřit, jaká krvavá válka zde před více než 30 lety zuřila. Němí svědkové jsou jen opuštěné, chátrající domy, kde bydleli kyperští Řekové…

Ale vraťme se k filatelii. V roce 1974 zde zuřila občanská válka, jejíž výsledkem bylo rozdělení ostrova. Nastalo vyhlášení autonomního kypersko-tureckého státu a byla zřízena kypersko-turecká poštovní správa v Lefkosii (turecký název rozděleného hlavního města Nicosie).

Při příležitosti 50.výročí Turecké republiky byla 27. 6. 1974 vydaná série 7 známek. Nejnižší hodnotu (3M) vytiskli v nákladu jen 50.000 kusů, samozřejmě ze spekulačních důvodů, protože tato hodnota byla z větší části hned vykoupena filatelistickými obchodníky.

Michel č.1 hodnota 3M katalog: 80MiM (rok 1993)



Michel č.7 (70M) katalog 50MiM (rok 1993)

Poštovní správa Kyperské republiky v Nicosii neuznala právo této části ostrova vydávat vlastní poštovní známky, vyhlásila, že nejde o kyperské známky a neuznává jejich platnost na ostrově. Turecká poštovní správa zase vyhlásila, že jde o poštovní známky s mezinárodní platností.

A tak nastala rozhořčená poštovní válka. V řeckých oblastech neuznávali poštovní známky vydávané Turky a naopak. Turecká poštovní správa vydala 3. 3.1 975 přetisky známek 10M a 20M na 30M a 100M s textem proklamace „autonomní vlády“ KIBRIS TURK FEDERE DEVLETI 13. 2. 1975. U některých známek hodnoty30M (Michel č.8) byl letopočet uveden 13. 2. 75 a vznikly „rarity“ v katalogové hodnotě 250MiM.



Ještě nesmíme zapomenout na 21. 4. 1975 kdy byla vydána série 10 nových známek pro turecké území Kypru.



Co k tomu dodat. Dávno jsme si již zvykli na rozdělený Kypr, turecké i řecké známky bereme jako samozřejmost, pár filatelistických obchodníků jistě vydělalo na těchto spekulacích, snad nebude bez zajímavosti si tyto události připomenout.

Autor: Jaromír Petřík

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz