Reklama

merkur-revue.eu

Pohlednice - první den prodeje

My filatelisté důvěrně známe naše FDC - obálky prvního dne vydání poštovní známky. Součástí takového produktu poštovních správ je poštovní známka, které se to týká a poštovní razítko prvního dne vydání. Obálky bývají graficky dotvořeny a vzniká tak jeden celek - kterému pak říkáme FDC. Poštovní razítko prvního dne vydání však lze najít i na CM (cartes maximum) tzv. maximkartách - pohlednicích opatřených na obrazové straně známkou shodného námětu - a orazítkovaných takovým razítkem. Jedná se buď o CM oficiálně vydané poštovní správou nebo též z iniciativy sběratelů či obchodníků, pokud mají k dispozici vhodnou pohlednici, právě vydávanou známku a dostupné poštovní razítko (víc o tom pojednává filatelistický obor maximafilie).

Minule jsem ve svých krabicích s nezařazeným filatelistickým materiálem něco hledal a narazil jsem na přiloženou pohlednici z Britských ostrovů se zajímavou kombinací námětu pohlednice a razítka. Nejedná se o CM, ale stojí za povšimnutí. Příležitostní razítko nese jednak informaci o 150.výročí poštovního úřadu ve Swindonu, připomínku poštovních vlaků Jihozápadní dráhy a ve spodní části obdélníkového razítka to hlavní, na co chci upozornit, konstatování "Pohlednice - První den prodeje 26.11.1979". Považuji to za zajímavý projev spřízněnosti filatelie a filokartie.

Pohlednice - první den prodeje


Poznámka redakce Infofily: převzaté z našeho partnerského magazínu o pohlednicích Filokartie.cz. Pomožte tento projekt pro sběratele pohlednic znovu oživit. Uvedené články, které na Infofile hodláme zveřejňovat, ukazují jaký kvalitní obsah tento magazín má.


Autor: Jaroslav Tomandl | 18. 6. 2011

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář