Nabídka našeho eshopu
Zásobník na známky pro děti a mládež - album STAMPS - A4 - 16 stran - 361 241
Doporučená prodejní cena je 16,95 € což je 423,00 Kč
- Cena: 330 Kč
Rozhovor s Petrem Kotolem alias Tenzorem
Rozhovor začínáme vcelku pravidelně otázkou na začátky sběratelství – jak to bylo u tebe? Sbíráš mince již od dětství, popř. co tě k numismatice dovedlo?
Mince od dětství nesbírám (to jsem sbíral známky a další věci, které mi teď nic neříkají), táta sice měl krabičku starých mincí (od ½ ecu Ludvíka XIV nalezeného na okraji někdějšího bojiště bitvy u Slavkova, mého rodného města, až po zahraniční modernu), ale bral jsem to vždy spíše jako zajímavost.
Samozřejmě jsem se od mala zajímal o dějiny, chodil jsem do historického kroužku a dokonce jsem se chtěl dlouhou dobu stát archeologem (mé nadšení opadlo po zjištění, že se jedná hlavně o práci s lopatou :) ).
O tobě se ví, že jsi specialista především na antiku. Proč jsi se zaměřil právě na tuto oblast numismatiky?
To bylo předem dané tím, že právě antika jako období historie mne nejvíc zaujala. Už v šesti letech, když jsem se naučil číst, jsem po pohádkách Erbena a Andersena přečetl knihu Staré řecké báje a pověsti od Petišky, která mne naprosto uchvátila. Později následovaly knihy od Zamarovského, Gravese i různá díla klasiků z edice antické knihovny, která v 80. letech kupoval táta. Zajímavé je, že se mi líbilo vše o starém Řecku, ať už šlo o mytologii nebo historii, ale k Římu jsem měl jako dítě spíš podvědomý odpor. Postupně se to ale začalo měnit.
Když jsem před pár lety zjistil, že je možné koupit za několik set pravé řecké nebo římské mince, řekl jsem si, že bych si mohl koupit pár kousků historie, kterými bych se mohl kochat. Kdyby mi tehdy někdo řekl, že je začnu sbírat, že skončím u stovek mincí, že se začnu zajímat o numismatiku i z odborného hlediska a že se kvůli tomu budu učit latinu, asi bych si myslel, že je naprostý blázen.
Ukázka ze sbírky
Ukázka ze sbírky
Většina sběratelů antiky se v průběhu let dříve, či později začíná specializovat na sbírání určitého období, panovníka, typů reverzů, portrétů atd. Došlo k takové specializaci i u tebe?
Bohužel ne – nebo bych měl říct spíše bohudík ne? Nemůžu si pomoci, většina antických mincí je tak krásná, že bych se jich asi nedokázal s klidným svědomím zbavit. Samozřejmě mám určité oblíbené oblasti (řecké archaické a klasické drobné mince, Makedonie, Seleukovská říše, z Říma období Severovců, vojenských císařů a tetrarchie, obecně mince s mýtickými tvory) a také nesbírám všechno, ale asi by bylo rychlejší vyjmenovat, které oblasti nesbírám než ty, které sbírám.
Ukázka ze sbírky – staré Řecko
Začátečníkům, kteří mají zájem o sbírání antických mincí je doporučováno důkladné studium. Bylo to tak i u tebe, že jsi nejprve studoval a až teprve potom nakupoval mince?
Bohužel nebylo. Ale měl jsem aspoň tu výhodu, že jsem měl k dispozici internet a že jsem od přírody člověk, který si rád vše ověřuje.. takže první mince jsem přeplácel jen dvakrát a nedostal jsem ani výraznější školení v podobě dražšího padělku.
Asi skoro každý si tím projde. Dítě také nepochopí, že se na kamna nemá sahat, dokud se nespálí – a sběratelé jsou v určitém smyslu takové velké děti :)
Ukázka ze sbírky
Co je podle tebe lepší – několik měsíců či let studovat nebo nakupovat mince bez nějakého většího studia (tzv. léčba šokem :) )?
Pochopitelně to první, ale lidská přirozenost je jiná, neznám nikoho, kdo by chtěl sbírat mince a prvních pár měsíců si o nich jen číst. Bohužel léčba šokem je pro některé tvrdá, pokud nepostupují od levných mincí, věří mýtům a naivně důvěřují různým prodejcům. Nabrání vlastních znalostí plus zkušeností a vytvoření schopnosti si na jejich základě udělat správný úsudek, jsou to jediné, co má smysl, pokud se někdo chce sbíráním mincí zabývat vážně a nesplakat nad výdělkem (obrazně a někdy i doslova). Myslím, že o antice to platí dvojnásob.
Jakou literaturu bys doporučil pro studium antiky ať už pro začátečníky tak pro zkušenější sběratele?
Na tohle neexistuje jednoduchá odpověď, protože antika je velmi široký pojem a další věc je úroveň na které se chce kdo pohybovat (movitý sběratel snažící se o velkou sbírku mincí v dokonalých stavech nebo numismatik amatér a příležitostný sběratel se od sebe svými nároky na literatutru budou dost lišit). Nicméně kdybych se měl přesto o jednu pokusit, tak kniha Karla Kurze Mince starověkého Řecka a Říma určitě nezklame ani zkušenější sběratele a na rozdíl od většiny zahraniční literatury je cenově dostupná. Bohužel je poslední dobou dost obtížně sehnatelná.
V poslední době se objevuje mnoho zdařilých, od pravých mincí těžko rozpoznatelných padělků. Jaký z toho máš pocit? Nemáš při nákupu mincí čím dál větší obavy?
Samozřejmě mám obavy, ale snažím se to brát jako něco, co mne posune dál, protože musím být opatrnější a prohlubovat své znalosti. Existuje jenom velmi málo padělků (a už vůbec ne u levnějších mincí) které by opravdu zkušený sběratel nemohl poznat, i když je bude mít v ruce. Osobně si myslím, že dokud bude existovat mnoho lidí, kteří koupí i jednoznačné padělky z pochybných zdrojů (a počet těch, kteří takto bez jakýchkoli znalostí nakupují, vlastně se nejedná ani tak o sběratele jako spíš o pochybné investory, pořád roste), tak to s nárustem kvality padělků nebude tak horké. Každopádně, jak by řekl klasik, doba jde kupředu a padělatelé mají větší možnosti. Na druhé straně sběratelé mají díky rozvoji internetu také mnohem více možností jak odhalit padělky.
Tím se dostáváme k otázce, přes jaké kanály pořizuješ nové přírůstky do sbírky (tuzemské aukce, zahraniční aukce, aukro, ebay, ...)?
Kromě Aukra všechny jmenované plus ještě nákup od známých nebo prověřených sběratelů a obchodníků. Dříve jsem také zkoušel kamenné obchody, ale postupem času jsem zjistil, že se dá většinou nakoupit levněji jinde. I když existují určité vyjímky.
Některé mince bohužel nejde sehnat jinde než na zahraničních aukcích, což bývá také dražší záležitost, ale s trochou štěstí se člověku občas povede dobrá koupě, základem je trpělivost a vědomí, že nemusím mít každou minci :).
Svými mnohými zkušenostmi a znalostmi by bylo určitě velmi přínosné, kdybys publikoval na téma antických mincí nějaké články. Plánuješ sepsat nějaký článek?
Nejen – jeden už delší dobu píšu. Týká se úpadku římského mincovnictví v letech 193-313 (tedy od začátky vlády Severovců po konec tetrarchie) a snažím se také najít odpověď na mnohé nezodpovězené otázky. Snažil jsem se jít až k antickým pramenům a myslím si, že některé dodnes uznávané teorie jsou neudržitelné. Nedávno jsem dostal výsledky nedestruktivních testů antických mincí, které by mi měly pomoci posunout se dál.
Bohužel jsem posledních pár měsíců velmi zaneprázdněný člověk, takže to je běh na dlouhou trať. Je možné, že (už proto, že celkové téma je velmi obsáhlé) konečným výstupem bude série menších článků zabývajících se samostatnými problémy (které ale spolu často souvisí).
Opusťmě nyní antiku – sbíráš okrajově i mince z jiného období?
Ano, trochu Byzanc (samozřejmě ta navazuje na antiku) do poloviny 7. století, ražby českých knížat a králů do roku 1526 kromě brakteátového období, uherských a polských králů (u všech je to tak, že mi stačí jedna mince ke každému) a různé ražby středoevropského prostoru, které dokreslují středověké mincovnictví.
Máš čas kromě numismatiky i na jiné koníčky a zájmy?
Poslední dobou bohužel moc ne, v minulých letech mne docela bavil geocaching, ale poslední dobou jsem rád, když aspoň jednou za 3 týdny vyrazím na 15-20 km procházku po své oblíbené Drahanské vrchovině a už při tom geocaching moc neřeším. Vypadá to, že příležitostná turistika tak bohužel zůstává (když nepočítám přečtení všeho co mi přijde pod ruku, když je na to aspoň trochu času) kromě numismatiky mým jediným koníčkem.
Na sběratelském diskuzním fóru Sberatel.com působíš pod přezdívkou ,,Tenzor“. Vysvětlil bys prosím čtenářům co tato přezdívka znamená?
Tenzor je matematický objekt, používaný ale hlavně ve fyzice.. bližší informace například zde (varování, pokud nemáte rádi matematiku, může čtení a snaha o pochopení těchto skript poškodit duševní zdraví :) ):
http://www.kolej.mff.cuni.cz/~lmotm275/skripta/mzahrad/node148.html
Jak už jsem psal, vždycky jsem měl rád historii, zároveň ale také matematiku a částečně i fyziku. Jednou mně a mému spolužákovi na gymnáziu bylo zástupcem ředitele při příležitosti výběru lidí na slavnostní polonézu sděleno, že snad ani nejsme lidi (samozřejmě v žertu) a tak jsme pátrali po tom, co vlastně jsme :) Spolužák, zažraný fyzik, přišel s pojmem tenzor, v kterém zjevně dost plaval nejen ten zástupce ředitele, ale i náš fyzikář, takže jako přezdívka o které nikdo neví, co vlastně znamená, byl ideální. Začali jsme si říkat první a druhý Tenzor. Já jsem tu přezdívku pak dlouhou dobu nepoužíval, protože na vysoké jsem měl jinou (tedy hlavně v prostředí internetové komunity fantasy fans a mezi historickými šermíři) – Daimon a nechtěl jsem ji při registraci na Sberatel.com kvůli různým důvodům použít, proto jsem oprášil starého Tenzora.
Chtěl bys na závěr něco vzkázat čtenářům Numin.cz a diskutujícím ze Sberatel.com?
Samozřejmě jim přeju hodně úspěchu ve sběratelství i osobním životě a vzhledem k nadcházejícím svátkům také jejich příjemné a pohodové prožití. A jinak mějte na paměti, že svět se nezboří, když vám něco unikne, že naše sbírky tu budou i když my už nebudeme a že budou těšit zase jiné lidi :).
Poznámka redakce Infofily: převzaté z našeho partnerského magazínu o numismatice a notafilii Numin.cz. Pomožte tento projekt pro sběratele mincí a bankovek oživit. Uvedené články, které na Infofile hodláme zveřejňovat, ukazují jaký kvalitní obsah tento magazín má.
Autor: Ing. Michal Skalský | 10. 12. 2013
Komentáře
Nejsou žádné komentáře
Nabídka našeho eshopu
Na DVD je devět známkových zemí - ČSR (1918-1939), ČSR (1945-1992), ČR (1993-2021), SR (1993-2021), Protektorát ČaM (1939-1945), Slovenský stát (1939-1945), Rakousko (1850-1918), Rakousko (1918-1938), Uhersko (1871-1918).
- Cena: 949 Kč
Zásobník na poštovní známky - 60 stran - bílé listy - SAFE retro potisk - č. 100
- Cena: 935 Kč
Servis článku