175. výročí vydání první poštovní známky světa

Šestého května si filatelistický svět (a nejen ten) připomenul 175. výročí vydání první poštovní známky světa – britské „černé jednopenny“.

Londýn, přesněji řečeno britská Royal Mail (Královská pošta), nabídla k této příležitosti 5 různých produktů. V první řadě vydala zajímavý příležitostný aršík s vyobrazením historické fotografie tiskárny Perkins, Bacon and Petch, kde se před 175 lety černá jenopennyovka tiskla. Do aršíku jsou zakomponovány čtyři známky ve čtyřbloku – dvě černé jednopennyovky a dvě modré dvoupennyovky – každá s vyznačením současné výplatní hodnoty pro poštovné první třídy. Aršík je dále nabízen (již tradičně s každým vydáním britských známek) v tzv. dárkém balení (nazýváno Presentation Pack). Byly rovněž vydány dvě pohlednice s vyobrazením černé jednopennyovky i modré dvoupennyovky, dále příležitostná obálka se zapouzdřenou medailí s vyobrazením jubilující známky a konečně odznak na klopu kabátu.

Pochopitelně, jubileum je letos námětem mnoha vydání poštovních známek světa. Příště si povíme o jednom z vydání, které stojí za zmínku, o rakouském.

175. výročí vydání první poštovní známky světa


Autor: Jaroslav Tomandl | 5. 11. 2015

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář