Nabídka našeho eshopu

Perfotronic od firmy SAFE

Přístroj pro přesné měření zoubkování na poštovních známkách

Dodání do 12 pracovních dnů

  • Cena: 7375 Kč

Alfons Mucha - nová známka Francie

Nesmrtelný výtvarník z Moravy


Alfons Mucha, moravský rodák, který se stal jedním z nejvýznamnějších malířů a grafiků secesního období, je známý po celém světě díky svým charakteristickým plakátům a ilustracím. A i když je jeho jméno dnes neodmyslitelně spojeno s Paříží, nikdy nezapomněl na svůj původ.Nová známka vzdává hold jeho dílu


Francouzská poštovní společnost La Poste nedávno vydala zvláštní známku, která oslavuje dílo tohoto uměleckého génia. Na známce je vyobrazena žena z Muchovy reklamní ilustrace s názvem "Reverie" pro vydavatele Champenois z roku 1897. Toto dílo skvěle ilustruje Muchův smysl pro detail, jeho schopnost spojit tradici s moderností a jeho jedinečný styl, který kombinuje realitu s fantazií.


Mucha a změna směru v umění


V době, kdy Mucha přišel do Paříže, procházelo umění obrovskými změnami. Byl to začátek secese, nového uměleckého směru, který odmítal akademismus a hledal nové způsoby vyjádření. Mucha byl jedním z průkopníků tohoto hnutí. Jeho díla, známá svými křivolakými liniemi, pastelovými barvami a složitými ornamenty, představovala nový a svěží pohled na umění.


Oslava slovanské historie a kultury


Ačkoli byl Mucha globálně uznáván díky svým secesním plakátům, měl také hlubokou lásku k svému slovanskému dědictví. Po návratu do Prahy vytvořil "Slovanskou epopej", sérii obřích pláten zobrazujících historii a legendy slovanských národů. Tato díla dnes zdobí zdi Národní galerie v Praze a přitahují návštěvníky z celého světa.


Mucha: Nadčasový ikonograf a inspirace


Ať už jde o jeho plakáty pro Sarah Bernhardtovou, jeho reklamní práce pro různé firmy nebo jeho vášnivé ztvárnění slovanské historie, Muchovo dílo zůstává stejně živé a inspirující, jako když bylo poprvé vytvořeno. Nová známka od La Poste je jen dalším důkazem jeho trvalého odkazu v umění.


Informační zdroj: laposte.frAutor: Redakce | 27. 9. 2023

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


Nabídka našeho eshopu

Katalog poštovních známek World Philately 2022 a Encyklopedie filatelie na paměťové kartě

Katalog poštovních známek World Philately 2022 a Encyklopedie filatelie na paměťové kartě

  • Cena: 999 Kč
Rakousko - čistá - č. 937-940

Rakousko - čistá - č. 937-940

  • Cena: 315 Kč