Nabídka našeho eshopu

Rakousko - čistá - č. 937-940

Rakousko - čistá - č. 937-940

  • Cena: 315 Kč

Black Penny - první známka světa a její historický význam pro filatelii

Black Penny je první poštovní známka na světě, která byla vydána ve Velké Británii 1. května 1840 (platnost od 6. května 1840). Tato historická známka zahájila éru moderního poštovního systému a představuje milník v historii filatelie. V tomto článku se podíváme na pozadí vzniku Black Penny, její design a význam pro sběratelství a filatelii.


Black Penny - první známka světa a její historický význam pro filatelii


Historie Black Penny


Black Penny byla zavedena jako součást reforem, které inicioval britský politik Sir Rowland Hill, jehož cílem bylo zjednodušení a zefektivnění tehdejšího poštovního systému. Hill navrhl zavedení jednotné sazby pro doručování dopisů bez ohledu na vzdálenost, což bylo značným zlepšením oproti dřívějšímu systému, kde byly náklady na poštovné často velmi vysoké a závislé na vzdálenosti a hmotnosti dopisu.


Design Black Penny


Black Penny nese podobiznu královny Viktorie a byla navržena Henrym Corbouldem na základě portrétu vyhotoveného malířem Williamem Wyonem. Známka je černé barvy a má hodnotu 1 penny. Design byl vytištěn na speciálním papíru s vodoznakem ve tvaru vrbového proutí a byl zajištěn proti padělání řadou grafických prvků.


Význam Black Penny pro filatelii


Black Penny představuje zásadní okamžik v historii filatelie, protože zahájila novou éru sběratelství známek a zároveň položila základy moderního poštovního systému. Její uvedení na trh inspirovalo další země k vydávání vlastních poštovních známek, což vedlo k rozvoji filatelie jako mezinárodního koníčka a sběratelské oblasti.


Black Penny je dnes vysoce ceněnou a žádanou známkou mezi sběrateli. Její hodnota je dána nejen jejím historickým významem, ale také tím, že zachované exempláře jsou populární. Sběratelé a filatelisté mohou nalézt Black Penny v různých stavech zachovalosti a často je hodnotí podle kvality tisku, barev a střihu.


Závěr


Black Penny je ikonickou známkou, která představuje revoluční změnu v poštovním systému a zároveň zahájila éru filatelie jako váženého koníčka a sběratelské oblasti. Její historický význam a raritní hodnota ji činí vysoce ceněnou a žádanou položkou mezi sběrateli poštovních známek po celém světě.


Black Penny je také připomínkou inovace a změny, které byly zavedeny ve 19. století a měly trvalý dopad na komunikaci a společnost jako celek. Její vznik představuje historický moment, který si zaslouží být oslavován a připomínán filatelisty a sběrateli známek na celém světě.


Na Infofila.cz můžete nalézt více informací o historii Black Penny, dalších významných poštovních známkách a filatelii obecně. Přidejte se k naší komunitě sběratelů a filatelistů a objevujte fascinující svět sběratelství známek a jeho bohatou historii.


Článek napsala umělá inteligence pro Infofila.cz. Chcete ho doplnit o specializovanou část? Kontaktujte redakci. Rádi zveřejníme.Autor: Redakce | 16. 3. 2023

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


Nabídka našeho eshopu

Signoscope T3 od firmy SAFE

Signoscope na průsvitky známek T3 od firmy SAFE.

  • Cena: 4725 Kč
Úmrtí Antonína Zápotockého - A967 - II. typ - tzv. přeškrtnutá bobulka v razítkovaném stavu

Úmrtí Antonína Zápotockého - A967 - II. typ - tzv. přeškrtnutá bobulka v razítkovaném stavu

  • Cena: 450 Kč