Nabídka našeho eshopu

Zásobník na poštovní známky - 60 stran - bílé listy - SAFE retro potisk - č. 100

Zásobník na poštovní známky - 60 stran - bílé listy - SAFE retro potisk - č. 100

  • Cena: 935 Kč

Brouci na známkách (1)

Převzato z entomologického magazínu HMYZ 3(1):20, Bratislava, 2002




Každý, kdo propadne kouzlu filatelie a začne sbírat známky, musí dříve či později vyřešit otázku, co vlastně bude sbírat. Možností je hodně a všechny mají své krásy i záludnosti. "Zubaté obrázky" s přírodními náměty fauny a flóry zaujmou většinu začínajících sběratelů. Těchto známek však už bylo vydáno tolik, že i v tomto tématu je zpravidla nezbytné po určité době se specializovat.

V době, kdy jsem učinil své rozhodnutí sbírat brouky na poštovních známkách (někdy kolem roku 1980), bylo pořizování těchto známek poměrně jednoduché. Na světě bylo vydáno celkem asi 120 sérií, které obsahovaly vyobrazené brouky. Část z nich byla běžně dostupná na burzách za levný peníz, některé známky nebyly k mání vůbec, i když třeba nebyly drahé, a menší část vydaných známek byla nabízena poměrně často, ale za drahé ceny. Mé občasné návštěvy filatelistických setkání proto probíhaly celkem klidně. U běžných sérií jsem s uspokojením konstatoval, že už je mám, občas jsem objevil nějakou dostupnou novinku, u drahých sérií jsem se pak pokusil usmlouvat cenu. Když se mi podařilo něco koupit, přinesl jsem si domů nový přírůstek, který jsem obřadně zasunul do hawidek a měl jsem dobrý pocit, že se mi sbírka rozrůstá. Jelikož známek s brouky nebylo mnoho, začal jsem sbírat i ostatní filatelistický materiál s tímto námětem – přepážkové archy, obálky prvního dne vydání, celistvosti a razítka.

Tehdy na začátku 80. let se mi celkem dařilo "držet krok" s poštovními správami filatelistických zemí, které nevydávaly brouky na známkách příliš často. Pak jsem několik let neměl na svého koníčka čas, a když jsem svou zálibu někdy kolem roku 1992 oprášil s myšlenkou, že si konečně doplním známky, které jsem před lety nemohl sehnat, nevěřil jsem svým očím. Za těch cca 10 let bylo vydáno tolik známek s brouky, že jsem je dodnes všechny nesehnal. Také ceny byly na jiné úrovni, takže se často dostavoval jistě i vám známý pocit, že bylo velkou chybou nekupovat tenkrát série, které se mi zdály drahé. Ale kdybychom tenkrát bývali věděli jak to bude za několik let!

Co mě však překvapilo nejvíc, byla ohromná inflace vydáváných známek. Spousta jich byla vydána zajisté proto, aby především "vytahala peníze z kapes sběratelů". O poštovní funkci takových známek, řečeno slovy klasika, se dá s úspěchem pochybovat, zvláště když některé z nich nelze vůbec sehnat čisté, snad prý jsou dokonce vydávány i s razítky! Není divu, že renomované katalogy některé z nich vůbec neuvádějí.

Pod vlivem těchto dojmů jsem začal poštovní materiály s brouky hodnotit i z jiných hledisek, než jenom jestli je na nich brouk, nebo ne. Zaujaly mne rozdíly ve výtvarném a technickém provedení, věrnosti vyobrazení, a také zda vybrazený druh v zemi vydání známek skutečně žije nebo ne.

Každý kousek ve sbírce má své kouzlo a mnohdy skrývá řadu nevyslovených otázek. V sérii článků Vám postupně představím zajímavé známky a další filatelistický materiál s námětem brouci. Neomezím se při tom jen na známá fakta, ale přidám i své hodnocení a dojmy a na některé otázky se pokusím najít odpověď.

Historie brouků na známkách – první brouk na poštovní známce

Hmyz (vč. brouků) začal na známkách vycházet později než ostatní velká zvířata. První známka s broukem vyšla v roce 1948 v Chile. Je na ní vyobrazen bizarní roháč Chiasognathus granti, v téže sérii pak z hmyzu ještě kudlanka a motýl. V horní části známek je napsáno "CENTENARIO DEL LIBRO DE GAY 1844-1944".

Brouci na známkách (1)

Přírodovědec Claudio Gay Mouret (18. 3. 1800 – 29. 11. 1873) se narodil ve Francii, vystudoval v Paříži a poté se věnoval především botanice. V roce 1928 odjel do Chile, kde v letech 1830-1834 podnikl průzkumnou výpravu. Nasbírané poznatky publikoval ve 30 svazkovém díle "Historia Física y Política de Chile", jehož první část vyšla v r. 1844 v Paříži. Soutisk 25 různých známek zobrazujících zvířata (vč. roháče) a rostliny studované nebo nasbírané během expedice, byl vydán ve třech nominálních hodnotách a odlišných barvách ke stému výročí vydání prvního svazku díla. Mohu pouze spekulovat o tom, proč byly známky vydány se čtyřletým zpožděním. Nicméně, pokud si na internetu prohlédnete reprodukce malé části obrazových tabulí, uděláte si představu o rozsahu a kvalitě celého díla a pochopíte, že Claudio Gay si připomenutí na poštovních známkách zaslouží.

Brouci na známkách (1)


Roháč Chiasognathus granti se na chilských známkách objevil také v roce 1987 a 1995. Vzehledem k tomu, že je z rodu Chiasognathus a příbuzných rodů nejhojnější, nejznámější a také nejbizarnější, dá se očekávat, že se s ním na některých nových známkách v budoucnu znovu setkáme.

Brouci na známkách (1)


Příště Vám představím brouky na známkách vydaných v 50. a 60. letech minulého století.

Informační zdroje:


Autor: Vít Kabourek | 4. 2. 2004

Komentáře

pěkný!

Přidat komentářZobrazit komentáře


Nabídka našeho eshopu

Zásobník na poštovní známky - 60 stran - bílé listy - SAFE retro potisk - č. 100

Zásobník na poštovní známky - 60 stran - bílé listy - SAFE retro potisk - č. 100

  • Cena: 935 Kč
Ceník poštovních známek - katalog World Philately 2022 - 9 zn. zemí na DVD

Na DVD je devět známkových zemí - ČSR (1918-1939), ČSR (1945-1992), ČR (1993-2021), SR (1993-2021), Protektorát ČaM (1939-1945), Slovenský stát (1939-1945), Rakousko (1850-1918), Rakousko (1918-1938), Uhersko (1871-1918).

  • Cena: 949 Kč