Komentáře ke článku


Filatelistické minimum IX. - lep

Další pokračování filatelistického minima se tentokrát věnuje lepu na známkách. Vhodné nejen pro mladé a začínající filatelisty.
Samolepiace známky314
Vložen: 15. 06. 2003 - 20:51:58Odpovědět
Zopár samolepiacích známok mám doba. Vydala ich Veľká Británia a sú to takzvané "self adhesive" známky s podobou kráľovny Alžbety a pravidelne vydávaju ročne 1 až 2 série vo formáte samolepky.
Česká republika své samolepicí známky má315
Vložen: 16. 06. 2003 - 09:39:17Odpovědět
Pokud se díváme pouze na klasické známky, pak je informace pravdivá. Autor článku ale zcela opomenul naše automatové známky, které jsou v poštovním provozu již od března 2000 a jsou v samolepicí úpravě. Jinak ve světě je tato úprava poměrně běžná (např. australská pošta vydává část svých emisí ve dvou variantách - archové s běžným lepem a sešitkové samolepicí), obdobně, i když v menším měřítku, postupuje i německá pošta. Samolepicí známky najdeme po celém světě - od Francie a Švýcarska až třeba po Tongu a Sierru Leone. Vrátím-li se k třídění lepu, jak je v článku uvedeno, možná by se dalo rozšířit o další body - třeba podle plochy nanesení na celoplošný a úsporný (tj. není nanesen po celé ploše, ale jen na část, např. v pruzích /některé známky ČSR ze začátku 50. let/ nebo bodově /některé známky poválečné Sovětské zóny/); možné je i rozdělení lepu podle chuti (některé poštovní správy pro zpříjemnění nalepování vydaly známky s mentolovým lepem, Švýcarsko k výročí čokolády vydalo známku, jejíž lep má čokoládovou příchuť atd.).

Přidat komentář