Internetové aukce

Internetové aukce, které se stále více rozmáhají, jsou některými sběrateli – zejména těmi, kteří se na nich „napálili“ – zatracovány, jiní, jimž se podařilo naopak díky nim svoje sbírky rozšířit, si je nemohou vynachválit. Pro tyto aukce hovoří zejména jejich neomezené trvání, rychlá obměna materiálu a konečně pohodlí – z domova od počítače. Další nespornou výhodou oproti písemným aukcím je možnost komunikace s prodejcem po celou dobu trvání aukce, můžete si například vyžádat na svoji e - mailovou adresu zaslání podrobnějšího popisu, detailnějších skenů apod. Je jasné, že se objevují často padělky a obyčejné známky, které se někteří snaží prodat za nesmyslné ceny, ale lze nalézt také kvalitní materiál a ten, kdo nakupuje, si časem vyhledá svoje oblíbené a solidní prodejce. Že se dá najít i zajímavý materiál do sbírek, chtěl bych uvést na několika příkladech.
Internetové aukce

Na obrázku č.1 je vodorovná dvojpáska Hradčan s přetiskem SO 1920, 68. a 69. známkové pole I. tiskové desky. Na 68. známkovém poli je nejen vada přetisku – číslice 9 a 2 těsně u sebe, ale také retuš deskové vady – zalitého písmene E v SLOVENSKÁ. Původní a neopravená vada, která zůstala na II. tiskové desce, je na obrázku č.2, samozřejmě se stejnou vadou přetisku.
Internetové aukce

Na obrázcích č.3 a č.4 jsou dva šestibloky – svislý a vodorovný – známek č.3 s výraznými tiskovými vadami na 27. známkovém poli II. tiskové desky - vodorovná barevná skvrna nad keřem. Je to otisk přilepeného cizího tělíska na tiskové desce, které časem odpadlo a místo barevné skvrny se na stejném místě objevila skvrna bílá, která postupně během tisku mizela. Známek s barevnou skvrnou je rozhodně méně a jsou proto hledanější a výše oceněny.
Internetové aukce

Lahůdkou je šestiblok spojených spirálových typů hodnoty 20h na obrázku č.5. I když se jedná o levnější řádkové zoubkování 13 ¾, jeho hodnotu zvyšuje známka s deskovou vadou na 8.ZP a známka s retuší pravého rámce na 10.ZP. Jen škoda, že se někomu podařilo odtrhnout horní a pravý okraj archu.


Autor: Jaroslav Michalík | 27. 3. 2008

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář