Nabídka našeho eshopu

Úmrtí Antonína Zápotockého - A967 - II. typ - tzv. přeškrtnutá bobulka v razítkovaném stavu

Úmrtí Antonína Zápotockého - A967 - II. typ - tzv. přeškrtnutá bobulka v razítkovaném stavu

  • Cena: 450 Kč

Novinky k časopisu Mladý filatelista

Před časem jsem se na stránce Infofila.cz v článku s názvem „Internet jako nejvhodnější medium pro znovuvzkříšení časopisu Mladý filatelista?“ zamýšlel nad možností obnovit pravidelné vydávání dnes už legendárního časopisu, který byl věrným průvodcem prvních krůčků nejméně dvou generací našich sběratelů. Na článek se nám ozvala redakce časopisu Filatelie, jejíž občasnou přílohou nyní Mladý filatelista je, a uvítala naši snahu pomoci při jeho vydávání a popřípadě v budoucnu dokonce dosáhnout obnovení samostatného časopisu.

A v čem je hlavní problém? Mladý filatelista vždy obsahoval velmi kvalitní materiály – články, komiksy, soutěže a podobně – které zajímaly nejen mladé sběratele, ale i mnoho dospělých filatelistů. Udržet tuto vysokou úroveň bude velmi těžké. Vždyť právě nedostatek kvalitních nových (a aktuálních) materiálů určených mládeži je hlavním důvodem toho, že časopis nyní vychází jen jako občasník. Dalším problémem je otázka distribuce a samozřejmě i financí. I pokud by se totiž časopis Mladý filatelista podařilo pravidelně zaplňovat kvalitním a aktuálním obsahem, pořád zůstává otázka, jak, komu a za kolik ho vlastně dodávat? Navíc je jisté, že to bude podnik ztrátový. Možná ale, když dáme hlavy dohromady, přeci jen na nějaké řešení přijdeme.

První co nyní musíme udělat je informovat všechny autory, kteří se podílejí na vydávání Infofila.cz a najít mezi nimi takové, kteří by byli schopni a ochotni pro mládež pravidelně odborně a současně i poutavě psát. Na první pohled to vypadá jako lehký úkol ale je tomu právě naopak. Mladí čtenáři jsou totiž v některých ohledech mnohem náročnější než čtenáři dospělí: například se pro ně nesmí psát moc odborně, ale ani moc povrchně, a už vůbec se u textu nesmí nudit, to ho pak odloží a už se k němu nevrátí. Prostě psát pro děti a mládež je těžká práce a někteří zkušení autoři dodávají, že dokonce nesrovnatelně těžší než psát pro dospělé. Rozhodně tu platí známé rčení, že je mnoho povolaných a jen velice málo vyvolených. Mnoho sběratelů si totiž myslí, že pro děti stačí jakýsi blahosklonně podaný odvar článků pro dospělé (obrazně řečeno cosi jako „přešitý zimník po tatínkovi“), ale to je velký omyl – a děti to se sympatickou a bezohlednou přímočarostí umí dát pěkně najevo.

Ale kde je nadšení, tam jde všechno snáz. Vyzkoušejme tedy své síly – síly autorů a čtenářů naší stránky Infofila.cz – a pokusme se redakci Mladého filatelisty (je totožná s redakcí časopisu Filatelie) nabídnout do konce roku co nejvíc kvalitních materiálů pro jeho stránky. Nejbližší číslo Mladého filatelisty má vyjít jako příloha Filatelie č. 10/2003 a jeho uzávěrka je tedy zhruba za dva týdny. Pokud máte článek nebo jiný materiál, o němž se domníváte, že by mladé sběratele zajímal, pošlete ho naší redakci. My pak všechny doručené texty postoupíme Mladému filatelistovi k posouzení a případnému otištění. O výsledku vás samozřejmě budeme informovat.

Pokud se nám podaří najít pravidelné kvalitní spolupracovníky MF, uděláme pro budoucnost našeho oboru velký kus práce.


Autor: Zdeněk Jindra | 2. 9. 2003

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


Nabídka našeho eshopu

Zásobník na poštovní známky - 60 stran - bílé listy - SAFE retro potisk - č. 100

Zásobník na poštovní známky - 60 stran - bílé listy - SAFE retro potisk - č. 100

  • Cena: 935 Kč
Zásobník na známky Leuchtturm - COMFORT S64 - A4 - 64 stran - černé listy

Zásobník na známky Leuchtturm - COMFORT S64 - A4 - 64 stran - černé listy

  • Cena: 1116 Kč

Související články